PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Americký bluesman David Lumsden málem zbořil zdi středověké tvrze ve Volyni

Americký bluesman David Lumsden málem zbořil zdi středověké tvrze ve Volyni

Pondělí, 29.08.2022 / fotoreport + článek

 

 Neznamená to však, že se tento 67letý kytarista z Illinois chopil bouracího kladiva, ale že se svojí kapelou naservíroval poctivou porci elektrického blues. Tedy blues s řádně řízným rockovým zvukem a šlapající rytmikou, až se ve volyňské tvrzi zdi otřásaly. Ovšem k žádným valícím se kamenům nedošlo - zato na brouky ano, kdy David nabídl svoji úpravu písničky Taxmen z beatlesovkého alba Revolver.

Zvuk ani nebyl tak extrémní, jak by se z titulku mohlo zdát, ovšem předpokládám, že tři postarší dámy v řadě před námi asi čekaly poněkud jinou variantu blues. Možná i proto vesele štěbetaly, dozajista netušíce, kdo to byl Jimi Hendrix nebo Stevie Ray Vaughan, ikony syrově a naplno podaného blues, na které pochopitelně také došlo.

V repertoáru krom původních Lumsdenových skladeb zazněly i léta známé songy, jako třeba Zawinulovo Mercy, Mercy, Mercy, Gershwinovo Summertime, naší generaci - asi krom těch tří dam, známé především v podání Janis Joplin a mnohým i tuzemským zvukem interpretované z nahrávky Joan Duggan - původem z Anglie, s naší kapelou Flamengo v raném stádiu legendární skupiny. Obě zmíněné písně zazněly v instrumentální verzi, když došlo na zpívané písně, ze tmy se vynořil s ní místy díky barvě pleti splývající Reggie Britton.

Rytmiku tvořil baskytarista Garry Davis a bubeník Jim Engel. Dominujícím prvkem show byla Lumsdenova kytarová sóla, ve kterých občas krom přirozeného zkreslení použil octaver a tremolo páku. Z repertoáru Cream došlo ve finále na Sunshine of Your Love, nechyběl Jimi Hendrix a „královská trojice", tedy bluesmeni B. B. King, Albert King a Freddie King. Ač Crossroad asi leckomu evokuje Erica Claptona, tak původním autorem této mnohými, včetně Lumsdena interpretovanými hudebníky, je Robert Johnson.

Klasický jazzrock pocházel z brku bubeníka Billyho Cobhama, konkrétně se jednalo o Stratus z alba Spectrum. Bicí jako takové nějak očarovaly malého hocha, který si za ně o přestávce zasedl a možná tím nastartoval svoji budoucí kariéru. Zato ony tři dámy evidentně oslnivá hudební kariéra nečeká, neboť tleskaly zcela mimo rytmus, jak obecně v kotlině české minimálně cítěním jiné doby neblahým zvykem jest. Ti, kteří vynechali posezení za bicí soupravou, si mohli jako obvykle prohlédnout volyňské muzejní prostory a galerii s pěknými obrazy okolní krajiny.


Sestřihy z koncertu

https://www.youtube.com/watch?v=JNqzW1flsgg

https://www.youtube.com/watch?v=yPvAd9vrMM0Jako obvykle patří poděkování dramaturgovi Městského muzea ve Volyni Karlovi Skalickému za import této "prohnile imperialistické americké" hudební lahůdky.


Fotografie


Autor: Petr Hejna

V úterý 4. dubna se dožije 101 let herečka Alexandra Myšková

S herečkou Alexandrou Myškovou, která oslaví 4. dubna úctyhodné 101. narozeniny přineslo Kulturne.com rozhovor obsahující dvě videa  dobové fotografie. Následně i v prosinci nahrála intro ke skladbě Modlitba za mír, jelikož se s redaktorem Petrem Hejnou při zmíněném rozhovoru, vedeném místy v rozverné náladě, na brzké hudební spolupráci dohodli. Paní Sašu, jak ji přátelé říkají, je tedy možno vidět a slyšet ZDE. Na ČT1 v úterý 4. dubna od 21:05 hodin si nenechte ujít premiérové vysílání 13. komnaty Alexandry Myškové. (ph)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Hořické pašijové hry v Kláštěrních zahradě v Českém Krumlově

Divadlo
Klášterní zahrada v Českém Krumlově
02.04.2023 od 15:00 hod.

 

Staročeská kuchyně & domácí limonády

Ostatní / setkání / degustace pro děti a rodiče - abstinenti
Kavárna Obývák
02.04.2023 od 13:00 hod.