PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Na programu Pískoviště spolupracují místní i umělci z různých koutů Evropy

Na programu Pískoviště spolupracují místní i umělci z různých koutů Evropy

Čtvrtek, 12.05.2022 / článek

 

Spolu s tradičními obřími sochami z písku nabývá konkrétních obrysů i program letošního Pískoviště, který tvoří přímo na místě řada umělců i místních dobrovolníků. Letošní ročník festivalu dětské radosti nabídne návštěvníkům v sobotu 14. května pouť labyrintem světa a rájem smyslů (nebo nesmyslů?). Do tvůrčího procesu se zapojily i děti – každý z plakátů festivalu je originál dotvořený rukama dobrovolníků všech věkových kategorií.

Část programu na pěti stanovištích, symbolizujících pět lidských smyslů, však vzniká živelně, deset dní před začátkem festivalu v rámci umělecké rezidence pořádané za podpory programu Evropské Unie I-Portunus. Několik umělců se v úzké spolupráci s týmem Sladovny, místními spolky i jednotlivci ponořilo do tématu lidských smyslů a hledají cesty, jak je kreativním způsobem zpracovat na jednotlivá stanoviště.

„Vážíme si jedinečné možnosti hostit v Písku mezinárodní umělce, představit jim Sladovnu a způsob naší práce, rozšířit si obzory a společně vytvořit unikátní program přímo na míru specifickému prostoru města,“
říká iniciátor projektu Adam Langer, který je spolu se divadelníkem Tomášem Žižkou také jedním z dramaturgů festivalu.

“Vzájemná inspirace a spolupráce je v takovémto tvůrčím procesu nezbytná. Vnímám, že nás pandemie naučila ještě více si vážit si toho, že se můžeme navzájem potkávat a propojovat lidi z různých koutů světa s místními tvůrci,” dodává Tomáš Žižka.

Mezinárodní tým rezidentů tvoří operní pěvkyně a performerka z Nizozemska Laurien Schreuder, slovenský filmař, režisér, animátor Henrich Žucha, herec, projektový manažer a kurátor dětského muzea MUBA v Miláně Matthias Reuter a choreograf, pohybový umělec, filmový a divadelní režisér a umělecký lektor Matěj Matějka. Mimo rezidenci se na programu dále podílí divadelnice a vizuální umělkyně Klára Jakubová, studentka DAMU, scénografka a režisérka Jana Nunčič, fotografka Svetlana Seleznyova nebo divadelníci Linda a Mathias Straub. Z místních institucí a spolků se pak zapojí například Knihovna Písek, dům U Slona, písečtí Skauti, Prácheňské muzeum, T-dance, sbor FUSION i spousta v Písku a okolí žijících umělců a tvůrců.

“Program na jednotlivých zastaveních začne už během sobotního dopoledne, pořádně se ale rozjede od 13 a potrvá až do 18 hodin, kdy se všichni poutníci vrátí průvodem zpět k domu U Slona, kde je čeká překvapení,” zve produkční festivalu Petra Mojžíšová a dodává: “Stanoviště najdete u domu U Slona a na Fügnerově náměstí, u kavárny Balzám Café, ve sklepení Sladovny, na Městském ostrově a v okolí Parkán.”

Program
je k dispozici na stránkách www.piskoviste.info nebo například na recepci Sladovny.


Autor: -i-

V úterý 4. dubna se dožije 101 let herečka Alexandra Myšková

S herečkou Alexandrou Myškovou, která oslaví 4. dubna úctyhodné 101. narozeniny přineslo Kulturne.com rozhovor obsahující dvě videa  dobové fotografie. Následně i v prosinci nahrála intro ke skladbě Modlitba za mír, jelikož se s redaktorem Petrem Hejnou při zmíněném rozhovoru, vedeném místy v rozverné náladě, na brzké hudební spolupráci dohodli. Paní Sašu, jak ji přátelé říkají, je tedy možno vidět a slyšet ZDE. Na ČT1 v úterý 4. dubna od 21:05 hodin si nenechte ujít premiérové vysílání 13. komnaty Alexandry Myškové. (ph)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


100 let tradic československé myslivosti

Výstava / 100 let tradic československé myslivosti
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 30.07.2023
vícedenní akce

 

„České myslivosti zdar a škůdcům zmar!“ aneb Vhledy do české myslivecká historie a současnosti

Výstava / „České myslivosti zdar a škůdcům zmar!“ aneb Vhledy do české myslivecká historie a současnosti
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 31.10.2023
vícedenní akce

 

Voda? Voda!

Výstava / Voda? Voda!
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 22.06.2023
vícedenní akce

 

Návrat velkých šelem

Výstava / Návrat velkých šelem
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 28.07.2023
vícedenní akce