PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Na programu Pískoviště spolupracují místní i umělci z různých koutů Evropy

Na programu Pískoviště spolupracují místní i umělci z různých koutů Evropy

Čtvrtek, 12.05.2022 / článek

 

Spolu s tradičními obřími sochami z písku nabývá konkrétních obrysů i program letošního Pískoviště, který tvoří přímo na místě řada umělců i místních dobrovolníků. Letošní ročník festivalu dětské radosti nabídne návštěvníkům v sobotu 14. května pouť labyrintem světa a rájem smyslů (nebo nesmyslů?). Do tvůrčího procesu se zapojily i děti – každý z plakátů festivalu je originál dotvořený rukama dobrovolníků všech věkových kategorií.

Část programu na pěti stanovištích, symbolizujících pět lidských smyslů, však vzniká živelně, deset dní před začátkem festivalu v rámci umělecké rezidence pořádané za podpory programu Evropské Unie I-Portunus. Několik umělců se v úzké spolupráci s týmem Sladovny, místními spolky i jednotlivci ponořilo do tématu lidských smyslů a hledají cesty, jak je kreativním způsobem zpracovat na jednotlivá stanoviště.

„Vážíme si jedinečné možnosti hostit v Písku mezinárodní umělce, představit jim Sladovnu a způsob naší práce, rozšířit si obzory a společně vytvořit unikátní program přímo na míru specifickému prostoru města,“
říká iniciátor projektu Adam Langer, který je spolu se divadelníkem Tomášem Žižkou také jedním z dramaturgů festivalu.

“Vzájemná inspirace a spolupráce je v takovémto tvůrčím procesu nezbytná. Vnímám, že nás pandemie naučila ještě více si vážit si toho, že se můžeme navzájem potkávat a propojovat lidi z různých koutů světa s místními tvůrci,” dodává Tomáš Žižka.

Mezinárodní tým rezidentů tvoří operní pěvkyně a performerka z Nizozemska Laurien Schreuder, slovenský filmař, režisér, animátor Henrich Žucha, herec, projektový manažer a kurátor dětského muzea MUBA v Miláně Matthias Reuter a choreograf, pohybový umělec, filmový a divadelní režisér a umělecký lektor Matěj Matějka. Mimo rezidenci se na programu dále podílí divadelnice a vizuální umělkyně Klára Jakubová, studentka DAMU, scénografka a režisérka Jana Nunčič, fotografka Svetlana Seleznyova nebo divadelníci Linda a Mathias Straub. Z místních institucí a spolků se pak zapojí například Knihovna Písek, dům U Slona, písečtí Skauti, Prácheňské muzeum, T-dance, sbor FUSION i spousta v Písku a okolí žijících umělců a tvůrců.

“Program na jednotlivých zastaveních začne už během sobotního dopoledne, pořádně se ale rozjede od 13 a potrvá až do 18 hodin, kdy se všichni poutníci vrátí průvodem zpět k domu U Slona, kde je čeká překvapení,” zve produkční festivalu Petra Mojžíšová a dodává: “Stanoviště najdete u domu U Slona a na Fügnerově náměstí, u kavárny Balzám Café, ve sklepení Sladovny, na Městském ostrově a v okolí Parkán.”

Program
je k dispozici na stránkách www.piskoviste.info nebo například na recepci Sladovny.


Autor: -i-

SMUTÉNKA: Zemřel frontman The Pogues

 Ve věku 65 let zemřel po vleklé nemoci zpěvák a frontman irské celtic punkové kapely The Pogues, Shane MacGowan. Rok bojoval se zákeřnou encefalitidou. The Pogues, založení 1982, ve své hudbě snoubí irský folk, rock a punk. Byli a jsou tak inspirací pro mnoho dnešních skupin, například Dropkick Murphys, Flogging Molly, ale mnoho dalších, včetně českých. The Pogues mimo jiné nejvíce proslavila skladba Fairytale of New York, bez níž si mnozí, nejen Britové, ani Vánoce nedovedou představit. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Výtvarný kurz - Výroba sněhuláka

Pro děti
Dům kultury Milevsko
02.12.2023

 

Divadlo B: Vánoční pohádka

Pro děti
Švestkový Dvůr, Malovice 35
02.12.2023 od 16:00 hod.

 

Harlej - Zatím je to dobrý tour

Hudba / koncert
Hotel Palcát
02.12.2023 od 19:00 hod.

 

ADVENT na statku v Borotíně

Pro děti / Kulturně společenská akce pro děti i dospělé
Barokní dvůr Borotín (naproti hradu Borotín)
02.12.2023 - 03.12.2023 od 10:00 hod.
vícedenní akce