PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Na programu Pískoviště spolupracují místní i umělci z různých koutů Evropy

Na programu Pískoviště spolupracují místní i umělci z různých koutů Evropy

Čtvrtek, 12.05.2022 / článek

 

Spolu s tradičními obřími sochami z písku nabývá konkrétních obrysů i program letošního Pískoviště, který tvoří přímo na místě řada umělců i místních dobrovolníků. Letošní ročník festivalu dětské radosti nabídne návštěvníkům v sobotu 14. května pouť labyrintem světa a rájem smyslů (nebo nesmyslů?). Do tvůrčího procesu se zapojily i děti – každý z plakátů festivalu je originál dotvořený rukama dobrovolníků všech věkových kategorií.

Část programu na pěti stanovištích, symbolizujících pět lidských smyslů, však vzniká živelně, deset dní před začátkem festivalu v rámci umělecké rezidence pořádané za podpory programu Evropské Unie I-Portunus. Několik umělců se v úzké spolupráci s týmem Sladovny, místními spolky i jednotlivci ponořilo do tématu lidských smyslů a hledají cesty, jak je kreativním způsobem zpracovat na jednotlivá stanoviště.

„Vážíme si jedinečné možnosti hostit v Písku mezinárodní umělce, představit jim Sladovnu a způsob naší práce, rozšířit si obzory a společně vytvořit unikátní program přímo na míru specifickému prostoru města,“
říká iniciátor projektu Adam Langer, který je spolu se divadelníkem Tomášem Žižkou také jedním z dramaturgů festivalu.

“Vzájemná inspirace a spolupráce je v takovémto tvůrčím procesu nezbytná. Vnímám, že nás pandemie naučila ještě více si vážit si toho, že se můžeme navzájem potkávat a propojovat lidi z různých koutů světa s místními tvůrci,” dodává Tomáš Žižka.

Mezinárodní tým rezidentů tvoří operní pěvkyně a performerka z Nizozemska Laurien Schreuder, slovenský filmař, režisér, animátor Henrich Žucha, herec, projektový manažer a kurátor dětského muzea MUBA v Miláně Matthias Reuter a choreograf, pohybový umělec, filmový a divadelní režisér a umělecký lektor Matěj Matějka. Mimo rezidenci se na programu dále podílí divadelnice a vizuální umělkyně Klára Jakubová, studentka DAMU, scénografka a režisérka Jana Nunčič, fotografka Svetlana Seleznyova nebo divadelníci Linda a Mathias Straub. Z místních institucí a spolků se pak zapojí například Knihovna Písek, dům U Slona, písečtí Skauti, Prácheňské muzeum, T-dance, sbor FUSION i spousta v Písku a okolí žijících umělců a tvůrců.

“Program na jednotlivých zastaveních začne už během sobotního dopoledne, pořádně se ale rozjede od 13 a potrvá až do 18 hodin, kdy se všichni poutníci vrátí průvodem zpět k domu U Slona, kde je čeká překvapení,” zve produkční festivalu Petra Mojžíšová a dodává: “Stanoviště najdete u domu U Slona a na Fügnerově náměstí, u kavárny Balzám Café, ve sklepení Sladovny, na Městském ostrově a v okolí Parkán.”

Program
je k dispozici na stránkách www.piskoviste.info nebo například na recepci Sladovny.


Autor: -i-

SMUTÉNKA: Na cestu za manželkou Libuší Šafránkovou se vydal herec Josef Abrahám

Za svou životní Popelkou, herečkou Libuší Šafránkovou, se vydal přední český filmový i divadelní herec Josef Abrahám. Bylo mu 82 let. Uplynulé měsíce ho trápily obtíže se srdcem a další neduhy. Držitel divadelní Ceny Thálie za celoživotní mistrovství ztvárnil kromě nespočtu divadelních rolí také kolem 200 filmových a seriálových. Kromě toho, že se objevil ve Formanově Černém Petrovi, exceloval ve snímcích jako Vrchní, prchni!, Marečku, podejte mi pero!, Kulový blesk, Šakalí léta, Městem chodí Mikuláš, Obsluhoval jsem anglického krále, Anděl Páně 2 a dalších, nezapomenutelná role je samozřejmě doktor Blažej v Dietlově seriálu Nemocnice na kraji města. Jeho mottem bylo: „Když už to není sranda, ať je to alespoň pravda.“ (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


promlčeno

Kino / film / český krimi thriller
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
17.05.2022 od 19:00 hod.