PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


V Českých Budějovicích vznikl nový kulturní prostor PPPilot. Dočasnost je výzvou

V Českých Budějovicích vznikl nový kulturní prostor PPPilot. Dočasnost je výzvou

Čtvrtek, 24.03.2022 / článek

 

Prostor v zadním traktu Kulturního domu Slavie v Českých Budějovicích získala do pronájmu od města nová kulturní iniciativa PPPilot. Vzhledem k plánované rekonstrukci a dostavbě budovy je dána i doba fungování této „dočasné platformy pro umění“ do poloviny letošního roku. Případné prodloužení bude záležet nejen na další dostupnosti prostoru, ale také na reakcích místního publika. Prostory nyní zdobí výstava mladé malířky Dominiky Dobiášové, jejíž díla můžete zhlédnout do neděle 27. března. 

Zakladateli PPPilotu jsou hudební dramaturg, pořadatel a iniciátor kulturních dějů Jaroslav Bašta, který v Českých Budějovicích mimo jiné pořádá patnáctým rokem přehlídku současné hudby Ostinato, a kurátor výstav výtvarného umění Jiří Ptáček. Ten v Českých Budějovicích až do loňského roku připravoval program v Galerii Měsíc ve dne.

„Vlastními silami a nezávisle budeme představovat umění v jeho nejprogresivnějších podobách. Oba jsme se dlouholetou prací na různých projektech přesvědčili, že chceme nabídnout kompaktní platformu pro současné umění způsobem, který nemá v místním kontextu ekvivalent,“ vysvětluje Jaroslav Bašta. Hudební program zaměřený na alternativní a experimentální hudební formy a výstavy výtvarného umění nejmladší generace doplní dalšími kulturními událostmi. V duchu jakéhosi „pilotního dílu možného seriálu“ chtějí Bašta s Ptáčkem zjistit, jestli PPPilot může přerůst do trvalejší podoby.

První akcí PPPilotu byl únorový koncert amerického Thalia Zedek Band spolu s domácími Babylonely. Z výstav nyní představuje obrazy a skleněné objekty studentky brněnské FaVU Dominiky Dobiášové. Vizuálně čerpají z pohádky a fantasy, ale obsahově vyrůstají z ideálů současného feminismu, jakými jsou vzájemná úcta či péče. Sama přitom silně pociťuje, že v situaci, kdy se nedaleko nás válčí a do Česka přicházejí desítky tisíc ukrajinských matek s dětmi, se její výstava In Haven (V útočišti) významově posouvá.

Vedle jejích figurativních maleb a objektů se návštěvníci vernisáže seznámí i se dvěma původními intervencemi do interiéru PPPilotu. Pražský malíř Tomáš Bárta do Českých Budějovic přijel a podtrhl estetické kvality mimoděk vzniknuvšího redidua po zrcadlech bývalého nájemníka a doplnil ho o vlastní geometrické vstupy. Sochař a architekt Jan Fabián zase vytvořil mobiliář knihovny s čítárnou. Využil výhradně materiál nalezený na stavbách spolu se suchými větvemi a stromy.

Až PPPilot zanikne, vrátíme materiál autorovi a on ho znovu použije při realizaci svých architektur a uměleckých instalací,“ doplňuje Jiří Ptáček záměr vnímat dočasnost jako výzvu k improvizaci a udržitelnému přístupu ke kulturnímu provozu.

Výstavy PPPilotu nebude možné navštívit kdykoliv. Přístupné budou během akcí v prostoru nebo po domluvě s některým z dramaturgů. Potrvají také pouze tři týdny.

„Galerie s každodenní otevírací dobou by byla nákladná. To ale není to nejdůležitější důvod, proč jsou výstavy kratší než obvykle bývají. Chceme, aby si návštěvníci vyhradili čas na neopakovatelné a vzali naši chvilkovou existenci jako výzvu k aktivnímu setkávání s aktuální kulturou,“
objasňují Bašta s Ptáčkem. 

O akcích prostoru se dozvíte na Facebooku
ZDE.


Autor: -i-

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


U nás doma fest - 9. ročník

Hudba / festival / Blues, punk, rock, divadlo
Eliéška - bechyňské podzámčí
23.09.2023 od 13:00 hod.

 

 

Den otevřených dveří pro maturantky

Ostatní / den otevřených dveří
Svatební salon S-XXXL
23.09.2023 od 09:00 hod.

 

Venkovní pilates

Sport / jiný
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
23.09.2023 od 09:00 hod.