PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


V milevské Galerii M objevíte surrealistické světy, které pohladí

V milevské Galerii M objevíte surrealistické světy, které pohladí

Čtvrtek, 02.12.2021 / článek

 

Ve čtvrtek 2. prosince od 16 hodin začne v milevské Galerii M výstava Život v surrealismu – tajemství, energie, pohlazení, úsměv. Tu přichystala trojice umělců Helena Petřinová a Milan Burša se svou dcerou Margueritou Rosario Milada Bursa/Dupuy. Jejich díla můžete zhlédnout do 6. ledna. 

Na výstavě s česko-francouzským názvem Život v surrealismu – tajemství, energie, pohlazení, úsměv ... / La vie dans le surréalisme – secrets, energies, caresses, souries ... se představí Helena Petřinová a Milan Burša se svou dcerou Margueritou Rosario Milada Bursa/Dupuy, jež se narodila a žije ve Francii. Jejím oblíbeným tématem jsou hlavně kočičky, které dokáže malovat s nadsázkou a jistým druhem něžnosti. Dalším jejím oblíbeným tématem je moře, lodě a bárky všeho druhu. I zde však člověk může najít mimo lidských pasažérů i kočičí slečny a mládence. Při malbě používá hlavně akryl a kvaš.

„Každý z obrazů má vlastní tajemství, energii a sílu, dokáže pohladit, vyloudit úsměv či přivést k zamyšlení,“ prozrazuje členka Sdružení výtvarníků České republiky, Prácheňské umělecké besedy a spolku Keramikum Helena Petřinová, jež docházela osm let na soukromé hodiny do ateliéru malíře, grafika a ilustrátora Zdeňka Kleindiensta.

Vystudovala obor paličkování, tkaní, šitou krajku a kresbu v Ústavu umělecké výroby v Praze. Ve své tvorbě používá důležité prvky – světlo a stíny, záchvěvy duší a energií. Malba, nejčastěji akrylem, je často ozvláštněna pohádkově naivními prvky a doplněna různými druhy kamenů. Kromě malby se věnuje keramice, tvorbě šperků, a v neposlední řadě ráda fotí. Její díla jsou zastoupena v českých i zahraničních soukromých sbírkách, má stálou expozici obrazů v Centru duševního zdraví ve Strakonicích. Zrealizovala mnoho výstav, např. v Praze – Moderní umění očima současnosti (Galerie ArtLinea), Mezinárodní festival současného umění Ateliér Artfest (Výstaviště Praha, Sjezdové centrum), v Českých Budějovicích – 4. mezinárodní veletrh výtvarného umění ArtFest a několik výstav v písecké Galerii Portyč (více na www.energiedusi.com).

Jediný muž z trojice vystavujících, Milan Burša, začínal jako fotograf, jenž čtyři roky docházel do ateliéru výtvarné fotografie. Součástí práce v ateliéru bylo vytváření kreseb a rytin do emulze a jejich netradiční zpracování fotografickou cestou. Touha po výtvarném projevu, nejen jako pozorovatele, přivedla Milana Buršu k použití tuše či vosku, tedy technice kresby spojené s fotografií. Autor, který si vyzkoušel i knižní ilustraci, později ustoupil od fotografie a začal se plně věnovat malbě.

Milan Burša je členem Sdružení výtvarníků České republiky a Prácheňské umělecké besedy, jeho díla jsou zastoupena v českých i zahraničních sbírkách. Má stálou expozici v Centru duševního zdraví ve Strakonicích a v RRM (Regie radio music), uskutečnil mnoho výstav např. v Plzni, Strakonicích, Písku, Sušici a také v Praze – v Galeriích Vltava a Velryba.


Fotografie


Autor: - i, dap-

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Temperament a vášeň

Hudba
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
28.05.2023 od 19:00 hod.

 

Gejzírfest folk country open air 2023

Hudba / festival / folk country open air
České Budějovice, Nádražní x Pražská tř.
28.05.2023 od 10:00 hod.

 

Pohádka ke dni dětí - Tři pohádky s písničkou

Pro děti
Amfiteátr DK Milevsko
28.05.2023 od 15:00 hod.

 

Den dětí

Pro děti
Tismenické údolí - amfiteátr
28.05.2023 od 14:00 hod.