PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Republika se rozsvítí. Oslavy svobody připomenou výročí nejen v Praze

Republika se rozsvítí. Oslavy svobody připomenou výročí nejen v Praze

Úterý, 16.11.2021 / článek

 

Národní třída v Praze 17. listopadu ožije a promění se v galerijní prostor. Nabídne důstojné oslavy s pouličními výstavami, světelnými instalacemi nebo audiovizuální projekcí. Nejvýznamnější část ulice, pietní místo, kam lidé přicházejí zapálit svíčku a položit věnce, získá po vzoru loňských oslav také online podobu. Korzo Národní slibuje bohatý kulturní program s divadelními představeními, talkshow, populárním Obývákem Václava Havla nebo debatami napůl přenášenými z českého pavilonu EXPO 2020 v Dubaji.

Z ampliónů v českých městech zazní v symbolických 17:11 hodin Modlitba pro Martu a více než 50 významných budov se rozzáří v národních barvách. V jeden moment si tak budou moct státní svátek připomenout lidé po celé zemi. Vzhledem k současné epidemické situaci vyzývají organizátoři veřejnost především k vzájemnému ohledu a dodržování hygienických opatření. Mimo nezůstávají ani jižní Čechy, kde se akce konají v Českých Budějovicích, Táboře, Písku. V Bechyni před kinem pak bude v 17 hodin odhalena busta Karla Kryla. Více o akcích v Kalendáři akcí.

Zapálení svíčky u piety i online

Každoročně míří během oslav 17. listopadu tisíce lidí především k pietě na Národní třídě. Pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí dorazit osobně, přišli organizátoři po vzoru loňského roku s řešením, jak položit svíčku i z pohodlí domova. U streamu z místa piety bude moct veřejnost za volitelný příspěvek na dálku zapálit svíčku, kterou k pietě položí dobrovolník. Ke svíčce bude možné připojit vzkaz se jménem, který pořadatelé vytisknou a nalepí na opravdovou svíčku. V loňském roce této možnosti využilo přes 2 000 lidí.

Galerie Národní

Národní třída se na den promění v živou galerii s cílem, aby lidé korzovali po celé délce ulice a neshlukovali se v davech. K vidění bude autorská výstava Střípky revoluce ve spolupráci s organizací Post Bellum. Opráski 89± satiricky a s nadhledem mapují normalizaci, revoluční rok 89 a raná porevoluční léta. Expozice A neříkej to ve škole (divadlo Drak) sleduje příběh fiktivní rodiny na časové ose od roku 1968 do roku 1989 a vypráví ho formou komiksu. Projekce Podobnosti na obchodním domě Máj tematizuje situaci současného Běloruska a upozorňuje na ni paralelou s událostmi roku 1989. První projekce začíná v 16.00 hodin. Audiovizuální instalace Trabi skládající se z deseti východoněmeckých automobilů značky Trabant připomene odchod východních Němců v září a říjnu 1989, po kterém zůstalo na Petříně a okolí kolem tisíce opuštěných trabantů. Dále bude k poslechu a vidění zvuková instalace složená z výpovědí sester Voršilek nejen o událostech, které se odehrály 17. listopadu v kostele svaté Voršily, ale i o běžném životě řádových sester. Zvuková instalace Anton VB díky reálným příběhům účastníků demonstrací připomene jejich střet se zasahujícími složkami v listopadu 1989.

Symbolických 17:11 hodin: Modlitba pro Martu a rozsvícení budov do trikolory

Celým Českem se na státní svátek jako již tradičně rozezní Modlitba pro Martu, kterou v symbolických 17:11 zazpívá Jana Kirschner. Živě ji bude přenášet také veřejnoprávní televize. V ten samý moment se radiovým éterem na stanicích rozline originální verze Modlitby s hlasem Marty Kubišové, který poté rozezní ampliony po celé Praze a v dalších městech. Souběžně se více než pět desítek budov nejen celé ČR vybarví do odstínů české trikolory. Sváteční kabát dostane Pražský hrad, sídlo Českého centra v New Yorku, budovy českých univerzit, Mahenovo divadlo v Brně, Měšťanská beseda Plzeň, Moravské divadlo Olomouc, Památník Tomáše Bati ve Zlíně, Hrad Hněvín, Most Miloše Sýkory v Ostravě a mnohé další významné objekty.

Obývák Václava Havla

Ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla pořadatelé každoročně zvou do Obýváku Václava Havla. Jak to vypadá doma v obýváku u Formanů, Trojanů, Vondráčků nebo Holubů? V čem se jejich hodnoty shodnou, a kde se už vytváří tzv. generační propast? Debata mezi rodiči a dětmi dá nahlédnout do intimních a otevřených rozhovorů dvou generací. Rodinné dialogy povedou Hana Slívová a Barbora Šichanová nejen o vnímání demokracie, svobody volby, ale i těžkostech doby dnešní a minulé. Debaty budou k dispozici také online.

Debaty

Korzo Národní nabídne také debaty, kterou budou probíhat živě na Nové scéně a zároveň budou streamované. Těšit se lze na debaty s Deníkem N a Respektem. Ve spolupráci s českým zastoupením na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji a Nadací Forum 2000 proběhne konference, kterou bude současně hostit Národní třída a Terra Pavilion v Dubaji.

V rámci debaty Deníku N se zaměří hosté na to Jaká je dnešní mladá generace? Na příkladech mladých angažovaných lidí ukáže, že určitě ne plná lhostejnosti. Diskutovat budou zástupci Akční Budějičáci Martin Novotný, Monika Búřilová za Fridays for Future, Jana Soukupová z Youth, speak up!, Mariya Kalantay z Medici na ulici.
Ze série streamovaných debat nabídne Respekt panel s názvem “Kdy se Bělorusové dočkají svobody?“. Diskutovat budou novinář Ondřej Soukup z Hospodářských novin, překladatelka a aktivistka Kryścina Šyjanok, novináři Siarhej Šupa a Jaroslav Šimov ze Svobodné Evropy.

Hosté v prvním bloku debat z Dubaje budou přes telemost debatovat v anglickém jazyce na témata: „Jak vzdělávání ovlivňuje toleranci a občanskou odpovědnost“ a „Jak občanské iniciativy dosahují svých cílů“. K prvnímu tématu se vyjádří ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, spoluzakladatelka Divadla utlačovaných 2na3 Dana Moree, vysokoškolský pedagog Amichai Magen, členka Federální národní rady Spojených arabských emirátů Hawaa Althahak Almansoori. V druhé části budou spolu debatovat aktivista Mikuláš Minář, ředitelka hnutí DUHA Anna Kárníková, aktivistka Alina Aflecailor.
Debaty završí ikonická talkshow z dílny divadla Vosto5, ve které dvojice moderátorů vyzpovídá dvě velká jména, a to publicistku Petrušku Šustrovou a spisovatele Jáchyma Topola.

Vzdělávací procházky

To, že svoboda pouze nedává, ale může i brát, ukáže dlouholetá obyvatelka Hlavního nádraží Ivana a bývalý vekslák Petr. Komentovaná procházka ve spolupráci s organizací Pragulic povede nejen centrem Prahy, ale také po spletitých cestách lidských osudů. Muzeum XX. století připravilo procházku, která provede památnými místy politického převratu v roce 1948. Na obě procházky je nutná rezervace předem přes web Goout.cz. Kapacita je omezena.

Divadlo

Diváci si budou moct užít jednotlivá představení v divadelním sále Rock Café. První online představení nabídne představení Zeď, aneb Jak jsem vyrůstal za železnou oponou hradeckého divadla Drak. Autobiografický příběh výtvarníka, ilustrátora a autora knih pro děti Petra Síse je o posedlosti hudbou a malováním, o vládě ideologie, tíze dějin a potřebě svobody. Inscenace je hudebně vizuální groteskou, která přibližuje nejmladší generaci nelehkou dobu totality.

Dokumentární drama Tanky na plovárně připravila skupina TisíciHRAn a přiblíží zkušenost dospívání na pozadí historických událostí 60. let. Místo herců se v jednotlivých rolí objeví pamětníci tehdejší doby.
Nakonec diváky čeká smršť apelativních monologů z pera italského dramatika a autora standupů Ascanio Celestiniho. V sedmi textech hořkosladkým vtipem autor atakuje svět, jehož součástí je každý z nás. Stojím v řadě představí umělecká skupina OLDstars.

Hudba živě
K oslavám 17. listopadu neodmyslitelně patří koncerty. V Rock Café na Národní třídě zahrají pražský producent, skladatel a multiinstrumentalista badfocus a kapela Himalayan Dalai Lama. Kultovní muzikant Tea Jay Ivo zakončí celý program svým DJ setem.
Vzdělávací a výtvarná tramvaje


V odstavené tramvaji před Národním divadlem proběhnou ve spolupráci s Muzeem XX. století a Knihovnou Václava Havla vzdělávací přednášky o minulém režimu. První přednáška bude zaměřena na století existence KSČ a jejího vlivu na společnost. Druhá představí mimořádný projekt veřejně přístupné databáze s bezmála stovkou rozhovorů z let 1987–⁠88 s lidmi žijícími v zemích bývalého východního bloku. V opodál stojící tramvaji bude na děti čekat připravena výtvarná dílna, ze které si odnesou nejen zážitky, nové kamarády a dovednosti, ale taky povědomí o tom, co to znamená svoboda volby. Dílny vznikly ve spolupráci se Skautským institutem v Rybárně.

Bohoslužba u Martina ve zdi

Závěr svátečního dne bude patřit děkovné bohoslužbě v Kostele sv. Martina ve zdi v Martinské ulici. Kázání povede signatář Charty 77, evangelický farář Jan Keller.

Bezpečnost

Organizátoři vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci pokládají bezpečnost za svou prioritu. Součástí ulice budou prvky upozorňující na platná bezpečnostní opatření. Doporučuje se pravidelná dezinfekce rukou, dodržování rozestupů a zakrytí úst a nosu respirátorem po celou dobu pobytu na Národní třídě. Pro vstup na vnitřní program budou pořadatelé kontrolovat tzv. bezinfekčnost na základě systému O-N-T (očkování, test, prodělaná nemoc covid). Před budovou Nové scény Národního divadla bude umístěn testovací stan společnosti Anygence, kde se návštěvníci budou moct od 9:00 do 21:00 nechat otestovat.

Celý program je k dispozici na www.korzonarodni.cz.

Obývák Václava Havla
13:00–⁠13:45 Eva Holubová a Karolína Holubová
14:45–⁠15:30 Klára Formanová a Antonie Formanová
16:15–⁠16:45 Jan Vondráček a Vojtěch Vondráček
18:15–⁠19:00 Klára Pollertová-Trojanová a Josef Trojan

Debaty
10:30–⁠11:30 EXPO Dubai: Jak vzdělávání ovlivňuje toleranci a občanskou odpovědnost (debata v angličtině), moderují Tomáš Sedláček v Dubaji a Irena Kalhousová v Praze
12:30–⁠13:30 EXPO Dubai: Jak občanské iniciativy dosahují svých cílů (debata v angličtině), moderují Tomáš Sedláček v Dubaji a Irena Kalhousová v Praze
15:30–⁠16:30 DENÍK N: Aktivní a odpovědní, moderuje Filip Titlbach
17:30–⁠18:30 RESPEKT: Kdy se Bělorusové dočkají svobody?, moderuje Ondřej Kundra
19:30–⁠20:30 VOSTO5: Kupé v lese

Divadlo
13:00–⁠13:45 Divadlo Drak (online): Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou
15:00–⁠16:20 Tisícihran: Tanky na plovárně
18:00–⁠19:10 OLD stars: Stojím v řadě

Hudba živě
20:00–⁠20:45 Badfocus
21:00–⁠21:45 Himalayan Dalai Lama
20:00–⁠01:00 Tea Jay Ivo

Díky, že můžem je spolek tvořený třemi desítkami studentů a mladých lidí. Osmým rokem organizují největší listopadové oslavy svobody. Spolku se podařilo utvořit tradici občanských a kulturních oslav sametové revoluce přímo na Národní třídě. Společně s ostatními chtějí říct „Díky, že můžem” všem těm, kteří se zasloužili o to, že dnes žijeme svobodě. Usilují o kultivaci angažované občanské společnosti ctící humanistické a demokratické ideály. Takové, která bere svobodu jako zodpovědnost, nikoliv však samozřejmost. Mezi jejich další aktivity se mimo jiné řadí vzdělávací projekt Samet na školách.


Fotografie


Autor: -i-

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Na kus řeči s Ondřejem Vetchým

Divadlo / jiný / talk show
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
30.11.2021 od 19:00 hod.

 

Moscow Death Brigade (RUS) + Dead Stone

Hudba / koncert / rap-hc
MC Fabrika, Jeronýmova 6, Č. Budějovice
30.11.2021 od 19:00 hod.

 

Patrick Ryan - Jak jsem vyhrál válku

Divadlo
Městské divadlo, o.p.s., Horní Brána, ulice Horní čp. 2, Český Krumlov, 381 01
30.11.2021 od 19:30 hod.