PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Vrcholí 29. Mezinárodní sympozium keramiky v Bechyni. Výstavou i novými prostory galerie

Vrcholí 29. Mezinárodní sympozium keramiky v Bechyni. Výstavou i novými prostory galerie

Středa, 11.08.2021 / článek

 

 Překročit zaběhlé stereotypy a ukázat keramiku jako materiál současného umění, to je cílem 29. Mezinárodního sympozia keramiky v Bechyni. To právě nyní vrcholí. Výsledná díla sympozia autoři představí veřejnosti na vernisáži výstavy Mimo kruh / Off-centre v sobotu 14. srpna od 16 hodin. Výstava zároveň slavnostně otevře zrekonstruované prostory Alšovy jihočeské galerie – Mezinárodního muzea keramiky v Bechyni. Výstavu Mimo kruh bude možné navštívit do 10. ledna 2022.

Ke společné měsíční tvorbě přizvala kurátorka Kristýna Péčová a ředitelka sympozia Eva Pelechová šestici významných umělců a umělkyň z Čech i zahraničí, kteří reprezentují aktuální tvůrčí přístupy a pracují s hlínou netradičním způsobem. 

Snahou organizátorů 29. ročníku sympozia je otevřít diskuzi o keramice v současném volném umění a ukázat, co vše může vznikat z hlíny mimo kruh. „ Letošní sympozium představuje skrze díla umělců a umělkyň současný tvůrčí směr, který sice vychází z vnitřní logiky materiálu a reflektuje kulturně historické kontexty, ale neobává se na materiál nahlížet kriticky a inovativně. Výstava je tedy nejen vystoupením ze zažitých hranic oboru, ale také ukázkou toho, jaké možnosti keramika nabízí v rámci současného umění," říká ředitelka sympozia Eva Pelechová.

Všechna díla skupinky umělců, která se pracovně setkala v jihočeském městečku, vznikla za přítomnosti kurátorky Kristýny Péčové. „Někteří účastníci měli více, jiní zase méně jasnou představu o tom, čím se budou na sympoziu zabývat. Všichni zde vytvářejí nové práce navazující na jejich dřívější tvorbu, do které zároveň nechávají vstupovat místní specifika – ať už tematická nebo třeba technologická. Věřím, že se na výstavě jejich díla v různých momentech zajímavě propojí," doplňuje Péčová.

Tělo, křehkost i perské bajky

Výstava Mimo kruh představí díla Salvatora Arancia (IT, UK), v jehož místy až apokalyptické práci dochází k transformaci obrazů či metamorfóze lidského těla splývajícího s přírodou. Arancio tím navazuje na svůj zájem o toto téma a klade si otázku, co by způsobila změna mocenské struktury mezi člověkem a přírodou. Nao Matsunaga (JAP, UK) se po několikaměsíční přestávce vrací v Bechyni ke keramice. Jeho nedávná práce s malbou a dřevorytem se propisuje do nově vznikajícího souboru, který se skládá převážně ze závěsných děl. Na první pohled nesourodé objekty tvoří na sympoziu Marco Chiandetti (IT, UK), ve skutečnosti jsou navzájem propojeny. Spojuje je například jejich křehkost a to, že vznikly na základě skutečných předmětů nalezených umělcem přímo v Bechyni.

Přímo pro prostory galerie vytváří Barbora Dayef (CZ) site-specific instalaci, v níž zpracovává tvarosloví perského pilíře nebo náměty z perských bajek. Mexická umělkyně žijící v Praze Jimena Mendoza (MEX, CZ) vyrábí barevné geometrické objekty, mezi nimiž chce vytvářet humorné souvislosti.Neutuchající zájem Ivany Králíkové (CZ, SW) o vztah člověka a půdy je zřetelný i z projektu, na který se zaměřila během uměleckého setkání. Její úvahy o původu materiálu ji přivedly ke zkoumání a využití lokálních surovin, v případě sympozia je to téma fermentace.

Souběžně s výstavou Mimo kruh se ve společném prostoru zahájí výstava ČERNOBÍLÉ: Nic není a přitom je, jejíž vernisáž se uskuteční také 14. srpna v 16 hodin. Představí výběr porcelánu a keramiky ze sbírek Alšovy jihočeské galerie – vystaveny budou sympoziální i zakoupená díla napříč časem až po nejnovější sbírkové přírůstky.

Obě výstavy budou pro návštěvníky přístupné od 10. ledna 2022 v nově otevřených výstavních prostorách Mezinárodního muzea keramiky v Bechyni (Novodvorská 301, Bechyně).


Autor: - i -, dap

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Temperament a vášeň

Hudba
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
28.05.2023 od 19:00 hod.

 

Gejzírfest folk country open air 2023

Hudba / festival / folk country open air
České Budějovice, Nádražní x Pražská tř.
28.05.2023 od 10:00 hod.

 

Pohádka ke dni dětí - Tři pohádky s písničkou

Pro děti
Amfiteátr DK Milevsko
28.05.2023 od 15:00 hod.

 

Den dětí

Pro děti
Tismenické údolí - amfiteátr
28.05.2023 od 14:00 hod.