PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Smuténka: Zemřeli herec Milan Lasica a zpěvák František Nedvěd

Smuténka: Zemřeli herec Milan Lasica a zpěvák František Nedvěd

Pondělí, 19.07.2021 / článek

 

Československá kultura přišla v neděli 18. července o dvě osobnosti. Zemřeli herec, zpěvák a autor Milan Lasica (+81) a hudebník a skladatel František Nedvěd (+73).

Herec, představitel inteligentního "werichovského" humoru Milan Lasica zemřel "na prknech, která znamenají svět" po písni Ja som optimista v dobré formě při aplausu. Tak umírají největší herci. Manžel Magdy Vášáryové, herec, zpěvák a autor byl známý z dvojice s Júliem Satinským. Čeští diváci ho znají z pořadu Ktosi je za dvermi i z filmů jako Tři veteráni, Pasti, pasti, pastičky, Obsluhoval jsem anglického krále, Výchova dívek v Čechách, Saturnin a mnoho dalších.

Ani Františka Nedvěda, který zemřel po boji s rakovinou plic, netřeba dlouho představovat. Se svým bratrem Janem, ať to byly skladby ze sólové dráhy, Brontosaurů či Spirituál Kvintetu, dostal trampské, country i folkové písničky "od ohýnku" mezi lidi takovým způsobem, že vyprodaly stadion Strahov, hrají se ve všech rádiích a zpívá je každý den napříč generacemi tisíce lidí. Zlidověly. Kdo by neznal Stánky, Proužek, Valčíček, Kočovné herce či Frankie Dlouhána...

A jak říkal Milan Lasica: „Nepátrej, co bude potom, nehleď na svět s nechutí, kdo se smířil se životem, smíří se i se smrtí.“ A jak zpívá František Nedvěd v bluesovém kousku Opuštěnej lokál "Jenom utřete prach a nemějte strach a vyleštěte barovej stůl, ať tu zní jazz nejlíp už dnes a po smutný náladě neštěkne pes..." 


Autor: David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Český Honza

Divadlo / pro děti / pohádka
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - divadelní zahrada
29.07.2021 od 16:00 hod.

 

Milevské léto - Fantom

Hudba / koncert / rock
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
29.07.2021 od 18:00 hod.