PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Budějovický Majáles probudí kulturu v jihočeské metropoli výstavami i koncerty

Budějovický Majáles probudí kulturu v jihočeské metropoli výstavami i koncerty

Pondělí, 24.05.2021 / článek

 

Po dlouhém kulturním suchu se v Českých Budějovicích konečně opět něco děje. Poslední květnový týden, tedy od 24. do 28. května, oslaví jaro a mládí studentský festival Budějovický Majáles. Program budou moci zájemci sledovat na svých obrazovkách, nebo ho zažít v ulicích města na vlastní kůži. Při procházce městem budou hrát hudebníci na balkonech, divadelníci ve výlohách a ulice čeká neobvyklá výzdoba.

"Jsme vděční, že se nám podařilo letošní ročník zorganizovat. Chtěla bych poděkovat všem našim sponzorům, speciálně městu České Budějovice a Jihočeskému kraji, díky kterým máme prostředky k realizaci, a také technické agentuře Borovka. Děkuji také všem, kteří přispěli do naší veřejné sbírky na stránce Donio.cz. A v neposlední řadě i celému týmu Budějovického Majálesu, který opět potvrdil, že pouhá skupina studentů dokáže připravit celotýdenní akci po celém městě navzdory přítomnému koronaviru," těší se Bianka Machová, ředitelka festivalu.

Festival bude zahájen dnes, v pondělí 24. května, v 15 hodin online přenosem z prostor bývalé kavárny Perla, při kterém bude zároveň představeno osm letošních kandidátů na krále majálesu při takzvaném Královském jamování.

V prostorách Perly bude během majálesového týdne odvysíláno dalších sedm streamů. Přenášet se bude také z kulturního centra VÝMĚNÍK1, konkrétně v pondělí půjde o autorskou inscenaci Tvá ústa měla hořkou chuť a v úterý se odsud bude vysílat divadelní performance Stop, znovu!

Hlavními body programu 18. ročníku jsou především středeční autokina a páteční autokoncert. V autokině se na stříbrném plátně objeví od 21 hodin česká pohádka Ať žijí duchové a krátce po 23 hodině se bude promítat kultovní film z dílny Stanley Kubricka s Jackem Nicholsonem v hlavní roli, The Shining.

Páteční autokoncert bude vyvrcholením celého týdne. Na podiu zde vystoupí známí interpreti jako například Štěpán Hebík, který vystupuje pod pseudonymem 7krát3 či rapper MC GEY. Obě tyto události se uskuteční na letišti České Budějovice a jsou kapacitně omezené. Místa si můžete zarezervovat na webových stránkách festivalu.

V pondělí 24. května v 17 hodin se také rozezní Letní scéna Slavie, hlavním tahákem bude mladá písničkářka Terra + Kewu. Během prvních dvou majálesových dnů se na podiu vystřídá celkem osm interpretů, mezi které patří i zpěvačka Aiko, která byla tváří kampaně EQUAL společnosti Spotify. Hudba ale bude k nalezení i po celém městě. Jednak na Piaristickém náměstí v podobě lokálních buskerů, a také v Dobré čajovně, kde svou tvorbu představí další tři interpreti.

Výstavy i graffiti

Výloha kavárny Dallmayr v ulici Karla IV. bude předmětem divadelních her, inscenací a tanečních vystoupeních. Od úterý do čtvrtka se zde odehrají čtyři představení tohoto typu provedené českobudějovickým Studentským univerzitním divadlem, souborem Divadlo Di a taneční skupinou Kredance. Avšak i další výlohy lokálních podníků našly své využití. Budou zde totiž vystaveny výtvarná díla od celkem 28 studentů uměleckých škol.

Na náměstí Přemysla Otakara II. bude také výstava k výročí osmnáctého ročníku Budějovického Majálesu. Celkem 18 cedulí bude rozmístěno po náměstí, kde si kolemjdoucí mohou dozvědět, jak probíhaly minulé ročníky. Během majálesového týdne zároveň proběhne Skate contest, Graffity session a po náměstí se bude v pondělí pohybovat pojízdný jukebox Džubox JeDe.

Podrobný program je k nalezení na oficiálních stránkách festivalu www.budejovickymajales.cz, kde si můžete rovnou zarezervovat místa na autokina či na autokoncert. Streamy budou vysílané prostřednictvím platformy Facebook na stránce Budějovický Majáles.

O Budějovickém Majálesu

Budějovický Majáles je nezisková organizace tvořená převážně středoškolskými studenty. Hlavní činností je organizace pětidenního multižánrového festivalu, který již osmnáct let přináší alternativní kulturní program pokrývající téměř celé centrum Českých Budějovic. Kromě přípravy festivalu, která trvá každoročně více než osm měsíců, se Budějovický Majáles soustředí i na svou celoroční činnost v podobě charitativních sbírek či dlouhodobého oživení veřejné prostoru. V minulých letech stál například u rekonstrukce Žižkovských kasáren či u oživení zchátralých nádražních podchodů v Nádražní ulici.

Foto: Kuba Zeman


Fotografie


Autor: -i, David Peltán-

SMUTÉNKA: Odešla legenda latin jazzu Astrud Gilberto

 Ve věku 83 let v pondělí 5. června zemřela legenda bossanovy, samby a latin jazzu i popu, brazilská zpěvačka Astrud Gilberto, navždy spjatá zejména s písní The Girl from Ipanema z pera A. C. Jobima, za níž dostala Cenu Grammy. Druhou pak přidala za celoživotní přínos. Kromě svého manžela Joaa zpívala s hvězdami jako Stan Getz, Gil Evans, Quincy Jones, Chat Baker i Georgem Michaelem. Hrála také ve filmech Get Yourself, College Girl a The Hanged Man. Kariéru ukončila v roce 2002 a dodržela slib z roku 1965, totiž že nebude vystupovat v rodné Brazílii. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém Bzuco