PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Co přinesla stavba dálnice D3? Zajímavosti představuje výstava v Jihočeském muzeu

Co přinesla stavba dálnice D3? Zajímavosti představuje výstava v Jihočeském muzeu

Středa, 12.05.2021 / článek

 

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích opět otevřelo jako další galerie a muzea své brány návštěvníkům. Muzeum láká na archeologickou výstavu Co přinesla dálnice - archeologické výzkumy v trase dálnice D3. Výstavu můžete navštívit do 7. listopadu.

„Nový výstavní projekt přibližuje výsledky mnohaletých archeologických výzkumů v trase dálnice D3 na Táborsku, Českobudějovicku a Českokrumlovsku a v trase navazující dálnice S10 v oblasti Mühlviertelu v Horním Rakousku,“ přibližuje archeolog Jihočeského muzea a jeden z autorů výstavy Ondřej Chvojka.

Výstava představuje jak metodiku práce rakouských i jihočeských archeologů a jejich spolupracovníků v terénu i v laboratořích, tak i výběr nálezů z nejvýznamnějších zkoumaných lokalit, jakými jsou např. mohylová pohřebiště v Plavu či Unterweitersdorfu, pravěká a raně středověká sídliště u Smolína, Žíšova, Horusic, Borku nebo Starých Hodějovic, tzv. Eliášova štola u Úsilného či památky po koněspřežní dráze na obou stranách hranice.

Expozice v českém a německém jazyce přibližuje veřejnosti nejen práci archeologů v terénu, ale také společnou historii těchto příhraničních oblastí a jejich vzájemného propojení. Malí návštěvníci si mohou aktivně vyzkoušet práci archeologa při výzkumu nebo složit 3D nádobu z keramických střepů.

Projekt výstavy je realizován v rámci přeshraniční spolupráce s partnerem v Rakousku - Mühlviertler Schlossmuseum Freistadt. Jeho hlavním cílem je prezentace archeologických výzkumů a jejich výsledků na rakouské a české straně hranice, které jsou zpřístupněny v obou jazycích  - sdílení nejen exponátů v rámci výstavy, ale také výměna know how, sdílení zkušeností, propagace příkladů dobré praxe a posílení přeshraniční spolupráce institucí.

Na projektu spolupracují instituce jako Archeologický ústav FF JU, Husitské muzeum v Táboře, Bundesdenkmalamt - Abteilung für Archäologie v Linzi, Oberösterreichische Landesmuseum Linz, Geo-cz, Správa jeskyní ČR a ŘSD.

Více také na webu Jihočeského muzea ZDE, událost na Facebooku najdete ZDE


Fotografie


Autor: - i -

SMUTÉNKA: Zemřel hudebník Dario G. Hity znějí diskotékami dodnes

 Ve věku 53 let podlehl rakovině britský hudebník a producent Dario G, vlastním jménem Paul Spencer. Jeho hity v 90. letech dobily žebříčky hitparád a skladba Carneval de Paris se stala neoficiální hymnou mistrovství světa ve fotbale ve Francii 1998 a následně byla reinkarnovaná v roce 2002 na mistrovství světa ve fotbale v Jižní Koreji. Skvěle si ale vedly i další skladby, například Sunchyme nebo Voices, která byla použita ve filmu Pláž. Jeho písně zní diskotékami, rádii i počítačovými hrami stále. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Laco Deczi & Celula New York

Hudba / koncert / jazz - fusion
Kamenáč music art pub
19.06.2024 od 19:00 hod.

 

Spolektiv

Hudba / koncert / folk
SoStánek
19.06.2024 od 19:00 hod.