Středa, 12.05.2021 /
článek
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích opět otevřelo jako další galerie a muzea své brány návštěvníkům. Muzeum láká na archeologickou výstavu Co přinesla dálnice - archeologické výzkumy v trase dálnice D3. Výstavu můžete navštívit do 7. listopadu.
„Nový výstavní projekt přibližuje výsledky mnohaletých archeologických výzkumů v trase dálnice D3 na Táborsku, Českobudějovicku a Českokrumlovsku a v trase navazující dálnice S10 v oblasti Mühlviertelu v Horním Rakousku,“ přibližuje archeolog Jihočeského muzea a jeden z autorů výstavy Ondřej Chvojka.
Výstava představuje jak metodiku práce rakouských i jihočeských archeologů a jejich spolupracovníků v terénu i v laboratořích, tak i výběr nálezů z nejvýznamnějších zkoumaných lokalit, jakými jsou např. mohylová pohřebiště v Plavu či Unterweitersdorfu, pravěká a raně středověká sídliště u Smolína, Žíšova, Horusic, Borku nebo Starých Hodějovic, tzv. Eliášova štola u Úsilného či památky po koněspřežní dráze na obou stranách hranice.
Expozice v českém a německém jazyce přibližuje veřejnosti nejen práci archeologů v terénu, ale také společnou historii těchto příhraničních oblastí a jejich vzájemného propojení. Malí návštěvníci si mohou aktivně vyzkoušet práci archeologa při výzkumu nebo složit 3D nádobu z keramických střepů.
Projekt výstavy je realizován v rámci přeshraniční spolupráce s partnerem v Rakousku - Mühlviertler Schlossmuseum Freistadt. Jeho hlavním cílem je prezentace archeologických výzkumů a jejich výsledků na rakouské a české straně hranice, které jsou zpřístupněny v obou jazycích - sdílení nejen exponátů v rámci výstavy, ale také výměna know how, sdílení zkušeností, propagace příkladů dobré praxe a posílení přeshraniční spolupráce institucí.
Na projektu spolupracují instituce jako Archeologický ústav FF JU, Husitské muzeum v Táboře, Bundesdenkmalamt - Abteilung für Archäologie v Linzi, Oberösterreichische Landesmuseum Linz, Geo-cz, Správa jeskyní ČR a ŘSD.
Více také na webu Jihočeského muzea ZDE, událost na Facebooku najdete ZDE.