PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Když nemohou děti do Sladovny, jde Sladovna za dětmi. Děti se dozvědí, jak zní svět

Když nemohou děti do Sladovny, jde Sladovna za dětmi. Děti se dozvědí, jak zní svět

Pondělí, 08.03.2021 / článek

 

Písecká dětská galerie Sladovna patří dlouhodobě mezi oblíbené cíle rodinných výletů. Rozlehlá budova na břehu řeky Otavy nabízí návštěvníkům nepřeberné množství živých výstav, zážitků, inspirace a společně stráveného času. Nyní však zeje kvůli koronaviru prázdnotou. Sladovna má zavřeno, ale to neznamená, že by v ní usnul život.

"Připravuje se nový program, buduje se očekávané animační studio, chystá se výstava o vodě i dětský festival Pískoviště. Snad se co nejdříve situace uklidní a bude možné znovu přivítat návštěvníky," říká za Sladovnu Petr Brůha.

I tak mohou zájemci do Sladovny nahlédnout. Ta totiž ve spolupráci s organizací UUUL a Vzdělávacím a kulturním centrem Klášter Broumov připravila pro děti od šesti do deseti let on-line workshop s názvem Jak zní svět.

Půvabný zvukomalebný workshop, inspirovaný stejnojmennou knihou Hiromi Ogata, je plný  animací, všedních i nevšedních zvuků a her. Tvořivě pracuje s jazykem, objevuje s dětmi, jak různí lidé a kultury slyší svět, jak vznikají slova a jak si každý z nás může s jazykem hrát. Používá principy literární a dramatické výchovy, tvořivé hry a bystří tak uši, oči i jazyk.

VIDEO z akce ZDE.

Okolo nás vždycky něco nějak zní. Třeba když vstáváme, naše zívání. Maminka krájí chleba, bratr dupe, kočka mňouká, vítr fouká, déšť padá, slunce... Jsou zvuky, které se slyší. Některé se ale neslyší, zato se „vidí“, “cítí” nebo “představují”. V japonštině se popisují všechny tyto zvuky slovy. Ale nejenom v japonštině. Dělal to třeba Karel Čapek, jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů. Zvuky, pocity, melodické a rytmické kadence převáděl do slov, vytvářel nová slova, hrál si s nimi a maloval slovy, aby jeho jazyk nebyl jen jazyk informací, ale aby budil ve čtenáři představivost a cit. A dělal to tak krásně, že si ho zamilovaly generace dětí i dospělých.

Kompletní informace o workshopu najdete na webových stránkách Sladovny. Workshop je určený pro děti od 6 do 10 let (1. stupeň ZŠ), pro školní skupiny i pro veřejnost. Kapacita je až 30 účastníků. Koná se v on-line prostředí aplikace Zoom v termínech dle domluvy.
Vznik online verze podpořilo Ministerstvo kultury ČR.


Fotografie


Autor: - i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Temperament a vášeň

Hudba
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
28.05.2023 od 19:00 hod.

 

Gejzírfest folk country open air 2023

Hudba / festival / folk country open air
České Budějovice, Nádražní x Pražská tř.
28.05.2023 od 10:00 hod.

 

Pohádka ke dni dětí - Tři pohádky s písničkou

Pro děti
Amfiteátr DK Milevsko
28.05.2023 od 15:00 hod.

 

Den dětí

Pro děti
Tismenické údolí - amfiteátr
28.05.2023 od 14:00 hod.