PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Radim Horák: Dramox může přilákat do divadla víc lidí. Těšíme se, až se scény otevřou

Radim Horák: Dramox může přilákat do divadla víc lidí. Těšíme se, až se scény otevřou

Středa, 10.02.2021 / rozhovor

 

Vše začalo otázkou, proč v éře “Netflixu” a dalších podobných platforem neexistuje i online streamovací služba se záznamy divadelních představení. Po otázce přišel nápad a za dalších sedm měsíců vznikl Dramox. Videoportál, na kterém je možné zhlédnout necelou stovku divadelních inscenací. Záznamy pocházejí od divadel z celé České republiky nebo Slovenska, vedle známých scén nabízí portál i regionální nebo experimentální tvorbu. K videostreamovací službě se na jihu Čech připojilo například Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. 

“Dramox jsme se rozhodli spustit, aniž bychom věděli, jaké důsledky bude pro divadla pandemie mít,” říká jeden ze zakladatelů portálu Radim Horák. “Služba je o bourání bariér. I za běžných okolností se těžko dostanete do divadla v Ostravě nebo na populární vyprodaná představení. S Dramoxem ale můžete,” dodává.

Myšlenka spustit Dramox tedy vznikla ještě dříve, než propukla pandemie a zavřela se divadla?

Ano, ale upřímně musím říct, že pandemie spuštění Dramoxu urychlila. Zpětně jsme rádi, že jsme portál nastartovali už na podzim. Divadla potřebují pomoc teď, pro mnoho z nich se Dramox stal momentálně jedinou možností, jak lidem zpřístupnit svou tvorbu.

Jak Dramox funguje?

Podobně jako filmové streamovací platformy. Přihlásíte se na portál a na začátku si bezplatně zkusíte, jaké to je, dívat se na divadlo online. Pak si vyberete předplatné a můžete záznamy sledovat kdykoliv a odkudkoliv. Větší část předplatného dáváme divadlům a tvůrcům, konkrétně je to 55 procent. Ze zbylých 45 hradíme natáčení nových záznamů, licence a provoz platformy.
Dramox je o bourání bariér. Často kvůli něčemu do divadla zkrátka nemůžete. Těžko se jen tak vydáte za divadlem na druhý konec republiky, můžete mít malé děti a rázem je pro vás návštěva večerního představení problém. Nebo jste se nedostali na inscenaci kvůli tomu, že je dlouhodobě vyprodaná. To vše Dramox mění.

Zájem o divadlo tedy podle vás zůstane stejný?

My jsme přesvědčeni o tom, že platformy jako Dramox můžou zájem o divadlo ještě zvýšit. Dramox je vlastně taková reklama na divadlo. Na otevření scén se velmi těšíme a z reakcí našich diváků víme, že také oni. Máme od nich zpětnou vazbu, že se jim například líbila inscenace na Dramoxu od divadla, ve kterém nikdy nebyli. A že už se nemůžou dočkat, až si na nějakou další koupí lístky přímo do divadla.

Co vše nyní Dramox nabízí?

Na Dramoxu je teď skoro stovka představení. Nejsledovanějšími jsou inscenace Dejvického divadla, ale v nabídce máme i experimentální a menší scény. Z regionálních je to například Jihočeské divadlo v Budějovicích nebo Divadlo J. K. Tyla v Plzni. A novinkou je dětská sekce, velkou radost máme například z nedávno přidaného Divadla Spejbla a Hurvínka.

Jak se divadla dívají na spolupráci?

Nebudu zastírat, že na začátku to bylo hodně o vysvětlování. Nic jako Dramox v Česku neexistovalo, a vlastně v takovém rozsahu ani v Evropě. Takže stovky schůzek s řediteli a tvůrci. Ale pak se to nějak otočilo a po spuštění Dramoxu nás už začali kontaktovat sami ředitelé divadel.

Sehrála v tom roli pandemie?

Určitě ano, myslím, že by trvalo delší dobu, než by se divadla naladila na dramoxovou notu (smích). Ale tak to je, pandemie přišla, zatím tu s námi zůstala a zamíchala kartami. Nám i divadlům jde o to najít cesty, jak i v téhle situaci zpřístupnit lidem kulturní zážitky, něco zlepšit a nějak pomoci. Jsme s divadly na stejné lodi.

Jaké plány máte s Dramoxem? Přibydou nová divadla?


Nové inscenace přidáváme pravidelně, jen pro představu, v říjnu jsme spolupracovali se 30 divadly, teď jednáme skoro se 70. Chceme dál rozšiřovat dětskou sekci a také oslovovat další regionální divadla. Novinkou, která se nám teprve rozjíždí, je Dramox pro školy. Kromě předplatného, které je cenově zvýhodněné, dostanou školy i doprovodné materiály které připravujeme ve spolupráci s DAMU. Vycházeli jsme z toho, že máme několik představení, která spadají do kategorie takzvané povinné četby. A školám se to líbí.

A prozradíte konkrétně, na co nového se můžeme teď v únoru těšit?

Prozradím. Budou to například Žítkovské bohyně Východočeského divadla v Pardubicích a nově přidáme hry loutkového divadla Loutky bez hranic. No a do budoucna? Rádi bychom na Dramoxu měli více zahraničních představení. Nyní máme kromě českých i slovenská divadla, ale určitě se pro některé zajímavé kousky vydáme i dál než jen za naše hranice.


Autor: redakce

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Temperament a vášeň

Hudba
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
28.05.2023 od 19:00 hod.

 

Gejzírfest folk country open air 2023

Hudba / festival / folk country open air
České Budějovice, Nádražní x Pražská tř.
28.05.2023 od 10:00 hod.

 

Pohádka ke dni dětí - Tři pohádky s písničkou

Pro děti
Amfiteátr DK Milevsko
28.05.2023 od 15:00 hod.

 

Den dětí

Pro děti
Tismenické údolí - amfiteátr
28.05.2023 od 14:00 hod.