PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Konec koled? Jede se na čundr! Ze Severního nástupiště

Konec koled? Jede se na čundr! Ze Severního nástupiště

Sobota, 16.01.2021 / recenze

 

V minulé recenzi jsme si představili kapelu Tábor s deskou Liebe. Tentokrát se blíže seznámíte se skupinou Severní nástupiště. Zdánlivě naprosto odlišné party přitom mnohé pojí. 

Zatímco Tábor zní spíše jako šamanství zahalené do temnot a mlh severních Čech. Zaříkávání osamělého tuláka v nabízejících se metaforách, symbolismu. Severní nástupiště je naopak mnohem přímější a splňuje svou formou naprosto vše, co si našinec představí pod pojmem „folk“ a pokud přivřeme oko, tak i pod příměsemi country s inspirací lidové hudby.

Nástrojově operují se vším, co uvidíte viset na zdech snad v každé české rybárně z papundeklu a pár dřevěných prken. Banjo, housle, akustické kytary, harmoniky, kontrabas či flétna.

Kapela uchopuje zvolené téma a styl, tzv. „po česku“, což by mohlo v dnešní době znít samozvaným fajnšmekrům odvážně. Ale vše nakonec zní čistě a posluchač se dočkává přirozeného projevu, který si na nic nehraje. Nachází to, pro co byl folk vždy ceněn.

Jako by se sešla banda odvěkých kamarádů, co si chodí jednou za dva týdny v sobotu večer jen tak zadrnkat pár oblíbených písniček, které za mlada u ohně zpívali ještě jejich rodiče. Největší podíl na tom má určitě práce s vokály. Všudypřítomnou sborovitost takřka všech členů občas střídá sólový zpěv ve chvílích osamoceného vypravěče v moment, kdy píseň nabírá na intimitě.

Na prvních pár pohledů skutečně odlišné těleso oproti kapele Tábor. Avšak (leč nepřímo) je pojí spřízněnost s labelem Silver Rocket, pod kterým deska Rostli jsme spolu vyšla i ve vinylové podobě. Nahrávka samotná vznikla ve studiu Mr. Wombat, přičemž o mastering se postaral Ondra Ježek, který se značnou měrou podílí na vzniku mnohých desek pod zmíněným labelem.

Ve více metaforickém spojení jich obou se může nabízet pocit, že vzniká (nebo se spíš vrací) trend mladých kapel vycházejících z folku; držících se akustických nástrojů.

Rozhoří se v českých lesích opět naplno ohně? Víkendové spoje naplní maskáč a zápach kouře a rumu? A vznikne tak v době plné zákazů nová vlna čundrácké guerilly? Nechme se překvapit, ale dost možná se tam potom bude hrát alespoň jedna písnička od kapely Severní nástupiště.


severninastupiste.bandcamp.com/
 


Fotografie


Autor: Adam Magaly

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Gejzírfest folk country open air 2023

Hudba / festival / folk country open air
České Budějovice, Nádražní x Pražská tř.
28.05.2023 od 10:00 hod.

 

Pohádka ke dni dětí - Tři pohádky s písničkou

Pro děti
Amfiteátr DK Milevsko
28.05.2023 od 15:00 hod.

 

Temperament a vášeň

Hudba
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
28.05.2023 od 19:00 hod.

 

Den dětí

Pro děti
Tismenické údolí - amfiteátr
28.05.2023 od 14:00 hod.