PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Lepší Táborky? Festival přišel o opulentní oslavy, dostal příjemný ráz sousedské slavnosti

Lepší Táborky? Festival přišel o opulentní oslavy, dostal příjemný ráz sousedské slavnosti

Pátek, 16.10.2020 / fotoreport + článek

 

Letošní městská slavnost Táborská setkání se nesla kvůli koronavirovým hrozbám v okleštěném a omezeném duchu, než jsme všichni zvyklí z předchozích ročníků, přesto však se dají považovat za velmi podařené. Návštěvníci se sice museli obejít bez průvodu husitů a panstva, bez slavných muzikantů a natřískaných koncertů nebo bez programu, ze kterého bylo třeba důkladně vybírat, získali však velmi domácí a rodinný festival, který otevřel dveře táborským menším kapelám, organizacím a prodejcům. Celé slavnosti byly tak nějak milejší, sousedštější a přátelštější.

Nikde vás nečekaly extrémní fronty, nemuseli jste mít své děti doslova připoutané k vlastnímu tělu ze strachu, že se vám ztratí v davu, a bylo mnohem víc prostoru pro setkání nad medovinou či jinou dobrotou. Denní ani noční průvod městem si sice nekonal, ale nádech historie přesto zůstal. Postaraly se o to především kapely hrající středověkou hudbu, Táborští kupci se svojí stezkou malého práčete nebo skupina Aurum se svými šermířskými vystoupeními a ohňovou show.

FOTKY v galerii pod článkem, více fotek pak bude ZDE.

V pátek došlo ke slavnostnímu otevření zrekonstruované Staré radnice, zahájení výstav i křtu knihy k oslavám 600. let od založení Města Tábora.
Sokolská plovárna patřila kapelám Volant a domácím Peshata. Ti sice kvůli karanténě některých členů vystoupili v pozměněné sestavě, v níž zahostoval i původní člen Roman Mašát, ale na jejich výkonu to příliš neubralo. Natřískaná plovárna, kde největší trable působilo velmi pomalé občertsvení, si koncert užila dosyta.

V sobotu se konaly řemeslné trhy, děti se vydávaly na dobrodružné cesty husitského práčete, nebo sledovaly divadelní představení. Rodiny si mohly vyzkoušet povedenou uličku neřesti. Tržní náměstí ožilo středověkým tržištěm, mohli jste si zkusit středověkou únikovou hru nebo se zapojit do některého z workshopů.

Na nádvoří hradu Kotnov prozměnu teklo proudem víno. Táborský festival vína tam pro návštěvníky připravil Velkou ochutnávku vín z Moravy. Košt navštívilo 20 vinařství i kapela Napříč s hosty. O zábavu ani o skvělé víno nebyla nouze. 

Podobně tomu na náměstí T.G.M., kde se na sobotu usadila Teen Zona. Jezdila se skateboardová i bikeová klání, parkourista a youtuber Jay Fox vedl workshop i exhibice parkouru, k poslechu hrál DJ Adie i kapely jako Totally Nothin. Nechyběly skvělé burgery od Pospiho.  
 
Před knihkupectvím a kavárnou Jednota vystoupila například kapela Gruzawik, VRámci možností nebo Ondřej Kříž s Jiřím Řapkem. Hudbou zněla i zahrada Střelnice kde mimo jiné vystoupila i legendární Hudba Praha

Nedělní program byl hudebně relaxační. Na náměstí Mikuláše z Husi zahrál před početným publikem orchestr Bolech známé filmové melodie. Na zahradě Střelnice pak vystoupili Ticho de Pre Cupé Band, vystřídala je legendární Vltava , Ondřej Fencl s kapelou a program Táborek ukončil nový táborský latin rockový projekt Corazón se skladbami famózního kytaristy Carlose Santany.   

Táborská setkání, která měla punc šestiset let od založení města, se i přes všechna opatření zkrátka vydařila. A možná mnohem víc, než kdy jindy...

VÍCE FOTEK najdete brzy na facebooku Kulturne.com ZDE.


Fotografie


Autor: David Peltán, Wendy Šimotová