PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Táborská setkání jako Blízká setkání místního druhu. Program bude ale pestřejší

Táborská setkání jako Blízká setkání místního druhu. Program bude ale pestřejší

Středa, 09.09.2020 / článek

 

Letošní 29. ročník městské slavnosti Táborská setkání s podtitulem 600 let na hoře Tábor bude. Kvůli epidemiologickým opatřením však doznal program značných změn. Festival se obejde bez hudebních hvězd na hlavním pódiu, bez průvodů a ohňostroje, ale s využitím místních spolků, sdružení a táborských hudebních těles. Takzvané Táborky se konají od pátku 11. září do neděle 13. září na více místech Tábora než obvykle.

Dramaturgie vytvoří desítky menších scén tak, aby nedocházelo ke kumulování návštěvníků. „Lidé budou z programu vědět, že v jednu chvíli programy začnou na více místech v různých částech města a budou si muset vybrat. Jsme takto schopni počet osob na jednotlivých akcích regulovat. Když si pomůžeme terminologií z oblasti filmu, letošní Táborská setkání se uskuteční jako Blízká setkání místního druhu,“ uvedl starosta Štěpán Pavlík.

Letošní festival se bude muset obejít bez průvodů, zahajovacího ceremoniálu, hlavního programu na Žižkově náměstí a ohňostroje. Historické věci se letos odehrají formou procházky Tismenickým údolím, Táborská setkání se také kvůli opatřením budou muset obejít bez zahraničních souborů a delegací partnerských měst. Velkou změnou je, že se nebude platit vstupné. 

"Tento koncept se mi líbí. Nebude se platit vstupné a nebudou ani žádné zábrany. Stále sledujeme změny v nařízeních, ale jsme opatření schopní zajistit. Někteří lidé několik let volali po inovacích v dramaturgii slavností, tak třeba je to teď uspokojí," říká tajemník města Lubomír Šrámek. 

Bohatší program?

Na náměstích bude omezený počet stánků s občerstvením, což je výzva pro majitele či nájemce restauračních zařízení, aby se na festival dobře zásobili. Samozřejmostí po loňském ročníku je, že rozlévané nápoje se budou na stáncích nalévat do městských vratných kelímků. Ač se může zdát opak, letošní ročník Táborských setkání bude podle pořadatelů programově větší a bohatší.  

"Každý rok jsme se snažili postavit program tak, aby lidé vše stíhali. To letos nepůjde. Táborky jsou rozložené na více scén. Punková a folková bude Sokolská plovárna, hudbou bude žít zahrada Střelnice. Program však stále reflektuje 600. výročí založení města i tradiční věci jako řemeslný trh i jarmark, novinkou bude ulička neřesti," sdělila vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Radka Šimková. 

V pátek 11. září se můžete těšit na hudební program na Sokolské plovárně v podání kapel Volant a Peshata. Na zahradě Střelnice si můžete užít nejslavnější skladby a árie W. A. Mozarta (Mozart opera gala) a poté přijdou na řadu Hot Sisters Swing Band. V nově zrekonstruovaném gotickém sále Staré radnice bude v 17 hodin představena kniha Dějiny Tábora I. a zahájena výstava Tábor 600 let.

Taneční skupina CODA připravila po velkém úspěchu z minulého ročníku festivalu další velkolepé vystoupení: letos k výročí založení 600 let města s názvem Střípky 600 let města na ostrohu. Jelikož nebude na Žižkově náměstí pódium, taneční vystoupení předvede celkem třikrát, a to v pátek v divadelní zahradě Divadla Oskara Nedbala od 20.30 hodin, v sobotu na Jordánské pláži od 20 hodin a na náměstí T. G. Masaryka od 21.30 hodin.

Nabitá sobota: víno, unikátní chorál i nové Milenium

V sobotu 12. září a v neděli 13. září v čase 10 až 18 hodin se otevřou „brány“ Staročeského jarmarku na Žižkově náměstí a Řemeslného trhu na Tržním náměstí s drobným hudebním programem.
Na náměstí Mikuláše z Husi bude v sobotu celý den (10–17 hodin) připraven program pro děti tzv. Dětský plácek s pohádkami, kolotočem, houpačkami a putováním po Stezce malého práčete. Čekají na ně zastavení, kde si vyzkouší důležité znalosti středověkých práčat a na konci stezky v Tismenickém údolí ve svém ležení na ně bude čekat hejtman Jan Žižka. V Křížkově ulici (průchod vedle Infocentra) bude připravena novinka: Ulička neřesti, a to po celou sobotu v čase od 10 do 17 hodin.

V sobotu ve 12 hodin v děkanském kostele na Žižkově náměstí bude představena světová premiéra videoprojekce nové podoby husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci – verze 2020 s dokumentem o jeho vzniku a s lektorským úvodem. Reprízy budou také ve Sboru božích bojovníků CČSH Tábor (sobota podvečer) a v gotickém sále Staré radnice (neděle).

"Je to taková milá věc, na které pracuje mnoho muzikantů z celého světa. Konkrétně 125 hudebníků ze 41 zemí světa a šesti kontinentů. S tímto nápadem přišel táborský rodák a profesor na univerzitě Berklee Mirek Váňa. Přesahem je, že si muzikanti museli nastudovat, kde Tábor leží, jaká je jeho historie a náboženský vývoj i samotný chorál," dodal Štěpán Pavlík.   

Na Sokolské plovárně se v sobotu představí kapely Spadané listí, Tomáš Průša & Jan Sládek, Spolektiv, Cihelna & spol. a Semtam. Na zahradě Střelnice se představí Svišti v orchestřišti, Swing Band Tábor, Laskat a Michal Ambrož a Hudba Praha.

Velký šanc bude patřit v sobotu od 18 hodin šermířům. Program bude zakončen ve 22 hodin ohňovou show. Před Střelnicí bude v čase 9 až 12.30 hodin výstava požární techniky profesionálních hasičů Tábor.

Pro teenagery je připravena v sobotu Teen zóna (14–22 hodin) na náměstí T.G.M. Uvidíte ukázky sportů, vystoupí DJ Adie, Totally Nothing, DJ SET, Sukulend Sound, DJ Herby a rapper Rest.

V sobotu v Kině Svět se bude promítat film Tábor – sen, město, symbol. Pro seniory je připraven program v Trafačce v Dobrovského ulici.

Na nádvoří hradu Kotnov se k Táborským setkáním připojil Táborský festival vína, který od 13 do 22 hodin přichystal Velkou ochutnávku vína. Na vinném koštu můžete ochutnat vína od 20 vinařství, k poslechu i tanci zahraje kapela Napříč

Po 22. hodině se pak hudební program přesune do znovuotevřeného klubu Milenium na Pražském sídlišti, kde zahrají v pátek Turbo a v sobotu Support Lesbiens. V programu přibyl i nový klub MC Jordán na Budějovické ulici, kde se bude rovněž hrát i promítat filmy. 

Revival Santany i procházky

I neděle 13. září nabízí bohatý program. Na náměstí Mikuláše z Husi se můžete těšit na Keramičku, Táborský symfonický orchestr Bolech a His master’s Voice Band. Zahradu Střelnice obsadí kapely Ticho de Pre Cupé Band, VLTAVA, Ondřej Fencl a Hromosvod a táborští hudebníci představí projekt Corazón.

K nedělnímu programu patří již léta neodmyslitelně Dny evropského dědictví. Je připraven program „Po stopách Františka Křižíka“. Otevřena bude Křižíkova elektrárna (sobota–neděle), Trafačka a Křižíkova remíza. Těšit se můžete na odhalení pamětní desky Karla Thira a poté bude následovat procházka po stopách Karla Thira. Návštěvníci si prohlédnou gotický sál po rekonstrukci, navštíví komentovanou prohlídku krovu a věže Staré radnice a expozici Tábor 600 let a v Bechyňské bráně novou expozici Tábor, pevnost spravedlivých i královské město (nutno si vyzvednout časovou vstupenku na prohlídku krovu a na vyhlídkovou věž Kotnov). Program bude v rajském dvoře, kostele sv. Filipa a Jakuba a v botanické zahradě.

Podrobný program je ke stažení ZDE.


Fotografie


Autor: David Peltán, -i-


Související články

 

 
Kultura dnes


Dětská burza a bleší trh

Pro děti
Dům kultury Milevsko
01.10.2022

 

Jiří Peňás/Den architektury

Ostatní / setkání / autorské čtení
Kavárna a knihkupectví Jednota
01.10.2022 od 18:00 hod.

 

Den architektury 2022

Ostatní / Architektura
kašna na Žižkově náměstí
01.10.2022 od 14:00 hod.

 

Létání pro Hradec + drakiada

Ostatní / setkání / drakiáda - show - exkurze - zkoušky létání
Letiště
01.10.2022 od 10:00 hod.