PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Zdravotník a hasič doma vyrábí unikátní brýlové klipy na tiskárně. Pomáhají kolegům

Zdravotník a hasič doma vyrábí unikátní brýlové klipy na tiskárně. Pomáhají kolegům

Pondělí, 08.06.2020 / fotoreport + článek

 

Záchranáři, zdravotník Pavel Mládek a profesionální hasič Václav Dvořák, zůstali narozdíl od kolegů v koronavirové pandemii uvěznění doma. Kamarádi ale nelenili a pustili se do unikátního projektu - výroby dioptrických brýlových klipů do ochranných masek pro své kolegy, kteří bez brýlí nemohou pracovat. Obroučky tisknou na 3D tiskárnách.

"Dělal jsem u samaritánů na pražském letišti v době, kdy se tu objevil koronavirus MERS. Sám nosím brýle a už tehdy byly těžko skloubitelné s ochrannými pomůckami. Nejen, že je to nepohodlné, ale ochranná maska navíc netěsní,"
vysvětluje Pavel Mládek, bývalý člen posádky táborské záchranky. Na zkušenosti si v dubnu vzpomněl a na sociální síti facebook založil skupinu na podporu svých kolegů záchranářů. V ní se nejvíce řešil nedostatek ochranných pomůcek, bezmoc i to, že záchranáři se slabším zrakem bojují s problémem, kdy je v maskách nepraktické klasické brýle.

"Napadlo mě, že by šly obroučky vyrobit na 3D tiskárně a začal jsem řešit technologii. Přemýšlel jsem, jak brýle uchytit do masky. Při hraní si s krabičkou na magnetky mi to secvaklo. Budou je tam držet magnety. Můj brácha je konstruktér z ČVUT a přes noc nakreslil prototyp, se kterým jsme pak dojeli do optiky Jaroslava Policara v Praze a jeho tým do nich zasadil čočky. Ty nám darovala společnost Essilor," popisuje vznik CoVidi brýlí Pavel Mládek, s jejichž výrobou mu začaly pomáhat celé rodiny Policarových, Mládkových a Kákonových. A kolega Václav Dvořák.

"Mezi zdravotníky byl nedostatek respirátorů a ochranných pomůcek. Pavel s bratrem a kamarády přišel s nápadem, který se mi líbil. Jsem zvyklý být v zápřahu, a tak jsem doma už nemohl vydržet. Rozhodl jsem se připojit, sedl si k tomu a než jsem se nadál, jsem součástí výrobní linky," říká u broušení plastových obrouček Václav Dvořák z HZS Tábor, který je nyní v pracovní neschopnosti. Namísto vycházek dělá dobrovolnickou činnost.

Tiskárny od studentů gymnázia

Pražské humanitní gymnázium půjčilo záchranářům 3D tiskárny a věnovalo spousty filamentu - plastové struny do tiskárny. Z jednoho kotouče materiálu jsou schopní vyrobit až 50 kusů brýlí. Dvojice si udělala v bytě v Soběslavi dílničku a každé dva až tři dny vozí obroučky do Prahy, kde je Policarovi osazují skly. S dovozem jim pomáhá sdružení Motorkáři lidem. Všichni zúčastnění dělají vše bez nároku na odměnu a zdravotníci dostávají brýle zdarma.

"Děláme brýle na blízko, na dálku i bifokální. Jejich standardní hodnota by byla od 500 do 4000 korun, my je však darujeme. Výrobou brýlí pomáháme nejen zdravotníkům, ale podporujeme také optiku Policar, která to v této také nemá snadné," dodává Pavel Mládek. Brýlových klipů už tým udělal asi 300 kusů, nejméně 50 už jich zdravotníci aktivně používají, a to v Praze, Středočeském kraji, Prachaticích, Litoměřicích a podobně.

Aktuálně tým založil na výrobu CoVidi brýlí veřejnou sbírku na Donio.cz. (podpořit výrobu můžete ZDE).  Do teď je vybráno 60 a půl tisíce z potřebných 90 000 korun. 

"Vybíráme peníze, protože potřebujeme více materiálu do tiskáren, brusné kotouče, drahé magnetky a hlavně koupit studentům gymnázia nové tiskárny, protože tyto asi odrovnáme. Rádi bychom si pořídili také vlastní tiskárnu, ale uvidíme, kolik se vybere," říká hasič Václav Dvořák.

Brýle šly na dračku, a také po koronavirové pandemií najdou uplatnění. "Zatím jsme si dokázali poradit s jakýmkoliv tvarem masky. Až situace pomine a brýle do masek nebudou třeba, čočky budou použité do jiných rámečků," dodává Pavel Mládek a odmlčí se k práci.

"Jen škoda, že nejsme ženský. Zvládli bychom si při výrobě třeba povídat. Jak se soustředíme na drobnou práci, je třeba tři hodiny ticho,"
smějí se výrobci.

(článek byl psán pro MFDnes České Budějovice)


Fotografie


Autor: David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Hudební sklepy - Vladimír Merta

Hudba
Galerie M v Milevsku
13.06.2024 od 19:30 hod.

 

Kryštof Hošek | Lajk

Výstava
Divadlo Oskara Nedbala Tábor
13.06.2024 od 18:00 hod.

 

ZAHRADNÍ SLAVNOST | The Loser(s)

Divadlo / jiný / nový cirkus
Divadlo Oskara Nedbala Tábor
13.06.2024 od 19:00 hod.

 

ZAHRADNÍ SLAVNOST | The Swings

Hudba / koncert
Divadlo Oskara Nedbala Tábor
13.06.2024 od 21:00 hod.