Zdravotník a hasič doma vyrábí unikátní brýlové klipy na tiskárně. Pomáhají kolegům

Pondělí, 08.06.2020 / fotoreport + článek
Záchranáři, zdravotník Pavel Mládek a profesionální hasič Václav Dvořák, zůstali narozdíl od kolegů v koronavirové pandemii uvěznění doma. Kamarádi ale nelenili a pustili se do unikátního projektu - výroby dioptrických brýlových klipů do ochranných masek pro své kolegy, kteří bez brýlí nemohou pracovat. Obroučky tisknou na 3D tiskárnách.
"Dělal jsem u samaritánů na pražském letišti v době, kdy se tu objevil koronavirus MERS. Sám nosím brýle a už tehdy byly těžko skloubitelné s ochrannými pomůckami. Nejen, že je to nepohodlné, ale ochranná maska navíc netěsní," vysvětluje Pavel Mládek, bývalý člen posádky táborské záchranky. Na zkušenosti si v dubnu vzpomněl a na sociální síti facebook založil skupinu na podporu svých kolegů záchranářů. V ní se nejvíce řešil nedostatek ochranných pomůcek, bezmoc i to, že záchranáři se slabším zrakem bojují s problémem, kdy je v maskách nepraktické klasické brýle.
"Napadlo mě, že by šly obroučky vyrobit na 3D tiskárně a začal jsem řešit technologii. Přemýšlel jsem, jak brýle uchytit do masky. Při hraní si s krabičkou na magnetky mi to secvaklo. Budou je tam držet magnety. Můj brácha je konstruktér z ČVUT a přes noc nakreslil prototyp, se kterým jsme pak dojeli do optiky Jaroslava Policara v Praze a jeho tým do nich zasadil čočky. Ty nám darovala společnost Essilor," popisuje vznik CoVidi brýlí Pavel Mládek, s jejichž výrobou mu začaly pomáhat celé rodiny Policarových, Mládkových a Kákonových. A kolega Václav Dvořák.
"Mezi zdravotníky byl nedostatek respirátorů a ochranných pomůcek. Pavel s bratrem a kamarády přišel s nápadem, který se mi líbil. Jsem zvyklý být v zápřahu, a tak jsem doma už nemohl vydržet. Rozhodl jsem se připojit, sedl si k tomu a než jsem se nadál, jsem součástí výrobní linky," říká u broušení plastových obrouček Václav Dvořák z HZS Tábor, který je nyní v pracovní neschopnosti. Namísto vycházek dělá dobrovolnickou činnost.
Tiskárny od studentů gymnázia
Pražské humanitní gymnázium půjčilo záchranářům 3D tiskárny a věnovalo spousty filamentu - plastové struny do tiskárny. Z jednoho kotouče materiálu jsou schopní vyrobit až 50 kusů brýlí. Dvojice si udělala v bytě v Soběslavi dílničku a každé dva až tři dny vozí obroučky do Prahy, kde je Policarovi osazují skly. S dovozem jim pomáhá sdružení Motorkáři lidem. Všichni zúčastnění dělají vše bez nároku na odměnu a zdravotníci dostávají brýle zdarma.
"Děláme brýle na blízko, na dálku i bifokální. Jejich standardní hodnota by byla od 500 do 4000 korun, my je však darujeme. Výrobou brýlí pomáháme nejen zdravotníkům, ale podporujeme také optiku Policar, která to v této také nemá snadné," dodává Pavel Mládek. Brýlových klipů už tým udělal asi 300 kusů, nejméně 50 už jich zdravotníci aktivně používají, a to v Praze, Středočeském kraji, Prachaticích, Litoměřicích a podobně.
Aktuálně tým založil na výrobu CoVidi brýlí veřejnou sbírku na Donio.cz. (podpořit výrobu můžete ZDE). Do teď je vybráno 60 a půl tisíce z potřebných 90 000 korun.
"Vybíráme peníze, protože potřebujeme více materiálu do tiskáren, brusné kotouče, drahé magnetky a hlavně koupit studentům gymnázia nové tiskárny, protože tyto asi odrovnáme. Rádi bychom si pořídili také vlastní tiskárnu, ale uvidíme, kolik se vybere," říká hasič Václav Dvořák.
Brýle šly na dračku, a také po koronavirové pandemií najdou uplatnění. "Zatím jsme si dokázali poradit s jakýmkoliv tvarem masky. Až situace pomine a brýle do masek nebudou třeba, čočky budou použité do jiných rámečků," dodává Pavel Mládek a odmlčí se k práci.
"Jen škoda, že nejsme ženský. Zvládli bychom si při výrobě třeba povídat. Jak se soustředíme na drobnou práci, je třeba tři hodiny ticho," smějí se výrobci.