Dům Štěpánka Netolického představuje tvorbu budějovického výtvarníka Miloslava Nováčka

Středa, 19.02.2020 / článek
V pátek 14. února začala v Domě Štěpánka Netolického na Masarykově náměstí v Třeboni výstava kreseb a grafik budějovického výtvarníka Miloslava Nováčka. Expozice představuje průřez autorovou tvorbou. Diváci ji mohou zhlédnout do 29. března.
Miloslav Nováček (1923–1994) se narodil ve Včelné u Českých Budějovic, kde prožil celý svůj život. Studoval soukromě, pracoval jako chemigraf v tiskárně. Od roku 1958 byl členem spolku Hollar, od roku 1959 členem Svazu československých výtvarných umělců. Věnoval se volné grafice, kresbě a ilustraci. Vytvořil řadu grafických cyklů naplněných symbolikou, vypovídající o lásce, touze, stvoření i zániku.
Jejich názvy navozují okruhy zájmů tohoto umělce pevně spjatého s krajinou jižních Čech i světem vlastní fantazie: Hry a sny (1994), Sny komediantů (1965), Domov (1967), Slavnosti (1968–69), Cyklus Roční doby (1971), Obrázky z přírody (1972), Pohádky (1973–74), Hudební nástroje (1977), Kosmické hry a sny (1979–82), Pět zátiší na jedno téma (1983).
Autorova láska k hudbě, poezii a literatuře dala vzniknout řadě ilustrací. Některé byly vytvořené na objednávku nakladatelství. Sem patří ilustrace ke knize Marie Krškové Blatské rozprávky, ke knize Věroslava Mertla Zjasněná noc, k poezii Františka Hrubína Romance pro křídlovku.
Další ilustrace vznikaly z obdivu k dílům autorů blízkých jeho chápání světa. Byly to marginálie k básním Ch. Morgensterna, ilustrace k pohádkám J. Š. Kubína, k Erbenově Kytici, Máchovu Máji, ke sbírce básní Ladislava Stehlíka Kvetoucí trnka, k básním Vladimíra Holana Bolest a řadě dalších.
Vztah k hudebnosti krajiny dokládají ilustrace k lidovým písním. Dílo Miloslava Nováčka stále oslovuje svým chápáním krásy a radostným pohledem na svět kolem nás.
Výstavu připravil Dům Štěpánka Netolického ve spolupráci s Alšovou jihočeskou galerií a galerií Měsíc ve dne.