PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Herec Jiří Hrzán balancuje na zdi u Jordánu

Herec Jiří Hrzán balancuje na zdi u Jordánu

Sobota, 30.11.2019 / fotoreport

 

Herec Jiří Hrzán se dočkal sochy v rodném Táboře. Na zdi u vodní nádrže Jordán, pod Gymnáziem Pierra de Coubertina mu ji tam nechalo postavit sdružení Hrzán sobě!, které o vzpomínku na herce bojovalo od roku 2012.  

Na její realizaci udělalo veřejnou sbírku a v průběhu let uspořádalo mnoho kulturních akcí, na nichž mohli lidé penězi přispět. Sdružení, v čele s Patrikem Kučerou, Tomášem Hrdličkou a dalšími, nakonec na bronzovou plastiku vybralo 300 000 korun. To však ke zhotovení nestačilo. Rozhodli se tak další stejnou částkou pomoci táborští zastupitelé. Důvodem bylo i výročí hercových nedožitých 80. narozenin. 

Bronzová socha, kterou povedeně zhotovily sestry - akademické sochařky Markéta a Lenka Melkusovy, balancuje na zdi od 22. listopadu. Při slavnostním odpoledni, jehož se zúčastnily stovky lidí, ji pomohli odhalit Hrzánovy dcery Bára a Tereza, Patrik Kučera a starosta Tábora Štěpán Pavlík.  

Jiří Hrzán se narodil v roce 1939 jako nejmladší ze čtyř dětí známého táborského zahradníka. Od mládí byl aktivním příznivcem sportu a kromě atletiky hrál hokej, házenou, volejbal a kopanou. Jeho cesta k divadlu začala v Divadle mladých v Táboře, po maturitě na gymnáziu, si jeho talentu všiml divadelník E. F. Burian a angažoval ho do Divadelního studia v Praze. Na DAMU byl přijat v roce 1961.
Hrzán se těžce zranil 22. září 1980, kdy v noci v pražské Ladově ulici spadl z výšky pátého patra poté, co riskantně šplhal po budově do bytu za přítelkyní. Zemřel o dva dny později v věku 41 let.

Související články Kulturne.com ZDE


Fotografie


Autor: David Peltán

Smuténka: Zemřel člen Monty Pythonů Terry Jones

Světem letí blesková zpráva. Zubatá si přišla pro herce, komika, režiséra a člena Monty Pythonů Terryho Jonese. Zemřel ve věku 77 let, od roku 2016 bojoval s demencí. Jones spolurežíroval filmy Monty Python a Svatý Grál, Monty Python: Život Briana a Smysl života. Krom toho se věnoval tvorbě dokumentárních filmů, seriálům (Mladá Indiana Jones),napsal i bezmála 20 knih pro děti. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Seminář grafologie pro pokročilé

Ostatní / workshop
Dům kultury Milevsko
23.01.2020 od 17:00 hod.

 

Bratři Ebenové

Hudba / koncert
Divadlo Fráni Šrámka
23.01.2020 od 19:00 hod.

 

Jaroslav Chobot, Eva Šenkyříková - Písmo AYA

Výstava / obrazy, objekty, fotografie
Galerie U Radnice
23.01.2020 - 20.03.2020 od 10:00 hod.
vícedenní akce