PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Petr Čornej představí publikaci o vojevůdci Žižkovi v Táboře

Petr Čornej představí publikaci o vojevůdci Žižkovi v Táboře

Pondělí, 02.12.2019 / článek

 

Kdo skutečně byl Jan Žižka z Trocnova? Koho v něm vidíme dnes a jak na něj pohlížet v kontextu doby, ve které žil? Jedné z nejvýraznějších osobností husitské revoluce se ve své nejnovější knize věnuje profesor Petr Čornej.

Publikaci slavnostně představí 3. prosince od 17 hodin v Housově mlýně. Nový dotisk knihy Jan Žižka - Život a doba husitského válečníka představuje souhrnný pohled na život, činy a dobu věhlasného husitského válečníka, spoluzakladatele Tábora a hejtmana husitských vojsk.

Na 856 stranách reviduje výsledky bádání předchozích generací a vychází přitom z pečlivé analýzy všech známých pramenů a další literatury. Snaží se postihnout i motivy Žižkova jednání pomocí rekonstrukce dobového myšlenkového světa a hodnot středověkých lidí.

Žižkův nový životopis vychází u příležitosti 600. výročí vzniku husitské revoluce a napravuje bilanci české historiografie, jež po husitské tetralogii Františka Šmahela nepřišla s fundovaným vědeckým dílem na toto vzrušující téma již čtvrt století. Čtenář dostává do rukou druhou nejrozsáhlejší práci o Žižkovi, navazující na téměř devadesát let staré monumentální dílo Josefa Pekaře, jehož výsledky s využitím nejnovějších badatelských poznatků doplňuje, koriguje i překonává.

Akci pořádá Husitské muzeum v Táboře. Slavnostní přednášky a besedy s autorem se zúčastní také bratři a sestry a možná přijde i Jan Žižka.

Nakladatelství PASEKA přiveze první výtisky knihy, které si zájemci budou moci rovnou zakoupit.
 
O autorovi:
Významný český historik Petr Čornej (1951) se zaměřuje na dějiny pozdního středověku, zejména na husitství, dějiny historiogra-fie a výzkum dějinné paměti. Před rokem 1989 pracoval v Ústavu pro českou a svě- tovou literaturu ČSAV, poté přednášel na Filozofické fakultě UK, vedl katedru dějina didaktiky dějepisu na Pedagogické fakultě UK, učil na Literární akademii a od roku 2013 působí v Akademii věd ČR. Je autorem či spoluautorem mnoha knih, včetně dvou dílů Velkých dějin zemí Koruny české.


Fotografie


Autor: - i, dap -

Smuténka: Zemřel člen Monty Pythonů Terry Jones

Světem letí blesková zpráva. Zubatá si přišla pro herce, komika, režiséra a člena Monty Pythonů Terryho Jonese. Zemřel ve věku 77 let, od roku 2016 bojoval s demencí. Jones spolurežíroval filmy Monty Python a Svatý Grál, Monty Python: Život Briana a Smysl života. Krom toho se věnoval tvorbě dokumentárních filmů, seriálům (Mladá Indiana Jones),napsal i bezmála 20 knih pro děti. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Seminář grafologie pro pokročilé

Ostatní / workshop
Dům kultury Milevsko
23.01.2020 od 17:00 hod.

 

Bratři Ebenové

Hudba / koncert
Divadlo Fráni Šrámka
23.01.2020 od 19:00 hod.

 

Jaroslav Chobot, Eva Šenkyříková - Písmo AYA

Výstava / obrazy, objekty, fotografie
Galerie U Radnice
23.01.2020 - 20.03.2020 od 10:00 hod.
vícedenní akce