PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Petr Čornej představí publikaci o vojevůdci Žižkovi v Táboře

Petr Čornej představí publikaci o vojevůdci Žižkovi v Táboře

Pondělí, 02.12.2019 / článek

 

Kdo skutečně byl Jan Žižka z Trocnova? Koho v něm vidíme dnes a jak na něj pohlížet v kontextu doby, ve které žil? Jedné z nejvýraznějších osobností husitské revoluce se ve své nejnovější knize věnuje profesor Petr Čornej.

Publikaci slavnostně představí 3. prosince od 17 hodin v Housově mlýně. Nový dotisk knihy Jan Žižka - Život a doba husitského válečníka představuje souhrnný pohled na život, činy a dobu věhlasného husitského válečníka, spoluzakladatele Tábora a hejtmana husitských vojsk.

Na 856 stranách reviduje výsledky bádání předchozích generací a vychází přitom z pečlivé analýzy všech známých pramenů a další literatury. Snaží se postihnout i motivy Žižkova jednání pomocí rekonstrukce dobového myšlenkového světa a hodnot středověkých lidí.

Žižkův nový životopis vychází u příležitosti 600. výročí vzniku husitské revoluce a napravuje bilanci české historiografie, jež po husitské tetralogii Františka Šmahela nepřišla s fundovaným vědeckým dílem na toto vzrušující téma již čtvrt století. Čtenář dostává do rukou druhou nejrozsáhlejší práci o Žižkovi, navazující na téměř devadesát let staré monumentální dílo Josefa Pekaře, jehož výsledky s využitím nejnovějších badatelských poznatků doplňuje, koriguje i překonává.

Akci pořádá Husitské muzeum v Táboře. Slavnostní přednášky a besedy s autorem se zúčastní také bratři a sestry a možná přijde i Jan Žižka.

Nakladatelství PASEKA přiveze první výtisky knihy, které si zájemci budou moci rovnou zakoupit.
 
O autorovi:
Významný český historik Petr Čornej (1951) se zaměřuje na dějiny pozdního středověku, zejména na husitství, dějiny historiogra-fie a výzkum dějinné paměti. Před rokem 1989 pracoval v Ústavu pro českou a svě- tovou literaturu ČSAV, poté přednášel na Filozofické fakultě UK, vedl katedru dějina didaktiky dějepisu na Pedagogické fakultě UK, učil na Literární akademii a od roku 2013 působí v Akademii věd ČR. Je autorem či spoluautorem mnoha knih, včetně dvou dílů Velkých dějin zemí Koruny české.


Fotografie


Autor: - i, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Vánoční trhy

Ostatní / setkání
Dům kultury Milevsko
08.12.2019 od 08:30 hod.

 

Modré z nebe

Výstava / vánoční výstava obrazů
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
08.12.2019 - 30.01.2020 od 16:00 hod.
vícedenní akce

 

Vánoční koncert flétnového souboru Napříč

Hudba / vánoční koncert
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
08.12.2019 od 17:00 hod.

 

Jaromír Hruška: Vší silou aneb A pak se to stalo!

Divadlo / pro děti / Pohádka
Městské divadlo Český Krumlov
08.12.2019 od 15:00 hod.