Tábor slavil 30 let demokracie pestrým programem. Výtvarník Jan Sovák obdržel čestné občanství

Úterý, 19.11.2019 / fotoreport + článek
Také jihočeský Tábor se připojil k oslavám 17. listopadu, který byl letos zdoben výročím 30 let od Sametové revoluce, tedy třiceti let od pádu komunismu v Československu. Třiceti let demokracie a svobody. Táborští si historii připomněli akcí Táborské korzo Národní - Oslavy 30. výročí sametové revoluce. Ta zahrnovala výstavy k 17. listopadu 1989, den otevřených dveří matriky i radnice, koncerty kapel Kalle, Michal Pavlíček a Monika Načeva a Černý mosty, promítání dokumentu z projektu Nezapomeňme Paměti národa a v neposlední řadě také předání čestného občanství města Tábora. Jeho držitelem se stal světový výtvarník a táborský rodák Jan Sovák.
Ten se svým dílem, zejména obrazy rekonstruující život v pravěku a pravěká zvířata, patří mezi nejlepší paleoartisty světa. Jeho díla visí ve sbírkách světových muzeí včetně Národního muzea v Praze, najdete je v časopisu National Geographic a díky komiksu se staly i předlohou filmového trháku Jurský park. Mimojiné je i zdatným skladatelem filmové hudby. Jeho ženou je bývalá reprezentantka v krasobruslení Daniela Jeriová.
Kromě letošního třicetiletého jubilea od Sametové revoluce roku 1989 - Dne boje za svobodu a demokracii si připomínáme v tento den Mezinárodní den studentstva a s ním spojený 17. listopad 1939, kdy byly na tři roky nacisty zavřené české vysoké školy, popraveno devět studentských vůdců a 1200 studentů odvezeno do koncentračních táborů.