PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Tábor slavil 30 let demokracie pestrým programem. Výtvarník Jan Sovák obdržel čestné občanství

Tábor slavil 30 let demokracie pestrým programem. Výtvarník Jan Sovák obdržel čestné občanství

Úterý, 19.11.2019 / fotoreport + článek

 

Také jihočeský Tábor se připojil k oslavám 17. listopadu, který byl letos zdoben výročím 30 let od Sametové revoluce, tedy třiceti let od pádu komunismu v Československu. Třiceti let demokracie a svobody. Táborští si historii připomněli akcí Táborské korzo Národní - Oslavy 30. výročí sametové revoluce. Ta zahrnovala výstavy k 17. listopadu 1989, den otevřených dveří matriky i radnice, koncerty kapel Kalle, Michal Pavlíček a Monika Načeva a Černý mosty, promítání dokumentu z projektu Nezapomeňme Paměti národa a v neposlední řadě také předání čestného občanství města Tábora. Jeho držitelem se stal světový výtvarník a táborský rodák Jan Sovák. 

Ten se svým dílem, zejména obrazy rekonstruující život v pravěku a pravěká zvířata, patří mezi nejlepší paleoartisty světa. Jeho díla visí ve sbírkách světových muzeí včetně Národního muzea v Praze, najdete je v časopisu National Geographic a díky komiksu se staly i předlohou filmového trháku Jurský park. Mimojiné je i zdatným skladatelem filmové hudby. Jeho ženou je bývalá reprezentantka v krasobruslení Daniela Jeriová.  

Kromě letošního třicetiletého jubilea od Sametové revoluce roku 1989 - Dne boje za svobodu a demokracii si připomínáme v tento den Mezinárodní den studentstva a s ním spojený 17. listopad 1939, kdy byly na tři roky nacisty zavřené české vysoké školy, popraveno devět studentských vůdců a 1200 studentů odvezeno do koncentračních táborů.  


Fotografie


Autor: David Peltán

Smuténka: Zemřel člen Monty Pythonů Terry Jones

Světem letí blesková zpráva. Zubatá si přišla pro herce, komika, režiséra a člena Monty Pythonů Terryho Jonese. Zemřel ve věku 77 let, od roku 2016 bojoval s demencí. Jones spolurežíroval filmy Monty Python a Svatý Grál, Monty Python: Život Briana a Smysl života. Krom toho se věnoval tvorbě dokumentárních filmů, seriálům (Mladá Indiana Jones),napsal i bezmála 20 knih pro děti. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Seminář grafologie pro pokročilé

Ostatní / workshop
Dům kultury Milevsko
23.01.2020 od 17:00 hod.

 

Bratři Ebenové

Hudba / koncert
Divadlo Fráni Šrámka
23.01.2020 od 19:00 hod.

 

Jaroslav Chobot, Eva Šenkyříková - Písmo AYA

Výstava / obrazy, objekty, fotografie
Galerie U Radnice
23.01.2020 - 20.03.2020 od 10:00 hod.
vícedenní akce