PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Vznikne v jižních Čechách první Kominické muzeum? Hlasovat můžete i vy

Vznikne v jižních Čechách první Kominické muzeum? Hlasovat můžete i vy

Pondělí, 18.11.2019 / článek

 

Na návsi v Záříčí nedaleko Červené Lhoty by namísto bývalého chátrajícího hostince mohlo vzniknout Kominické muzeum. Projekt nyní bojuje v internetovém hlasování ČSOB pomáhá regionům o přízeň veřejnosti - hlasovat můžete do pátku 22. listopadu ZDE. Za aktivitou stojí manželé Josef a Eva Bažantovi, kteří hostinec přeměňují v muzeum sami s přáteli. 

"Dělám na domě víkend co víkend. Letos se na nás usmálo štěstí, podařilo se nám oslovit porotu a postoupit do užšího výběru v programu ČSOB pomáhá regionům. Abychom byli zařazeni do finále, potřebujeme přesvědčit porotu, že náš projekt má ohlas a podporu veřejnosti a potřebujeme získat co největší počet hlasů. Budeme rádi, když podpoříte myšlenku otevření prvního kominického muzea v ČR," říká kominík Josef Bažant ze Spolku pro založení muzea kominického řemesla a jeho propagaci. 

První kominické muzeum v republice by mělo představit zájemcům dějiny kominictví, náplň kominické práce v průběhu mnoha staletí i nejnovější výzkumy zajímavého řemesla. Otevření muzea podle organizátorů přispěje k oživení kulturního a komunitního života v obci a obohatí nabídku výletních cílů jihočeského regionu. Revitalizace po mnoho desetiletí chátrající budovy, s ohledem na zásady tradičního přístupu k rekonstrukci historických budov, přispěje k lepšímu dojmu centrální části obce, ale také ke zvýšení bezpečnosti v jejím okolí. 

Bažantovi se myšlence muzea věnují od roku 2014. Kominík Josef Bažant je držitelem ocenění Řád sv. Floriana za dlouholetou propagaci kominického řemesla a stužkou za věrnost II. stupně a stužkou za propagaci kominického řemesla a práci v komisích.


Fotografie


Autor: David Peltán

SMUTÉNKA: Zemřel frontman The Pogues

 Ve věku 65 let zemřel po vleklé nemoci zpěvák a frontman irské celtic punkové kapely The Pogues, Shane MacGowan. Rok bojoval se zákeřnou encefalitidou. The Pogues, založení 1982, ve své hudbě snoubí irský folk, rock a punk. Byli a jsou tak inspirací pro mnoho dnešních skupin, například Dropkick Murphys, Flogging Molly, ale mnoho dalších, včetně českých. The Pogues mimo jiné nejvíce proslavila skladba Fairytale of New York, bez níž si mnozí, nejen Britové, ani Vánoce nedovedou představit. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Divadlo B: Vánoční pohádka

Pro děti
Švestkový Dvůr, Malovice 35
02.12.2023 od 16:00 hod.

 

Harlej - Zatím je to dobrý tour

Hudba / koncert
Hotel Palcát
02.12.2023 od 19:00 hod.

 

ADVENT na statku v Borotíně

Pro děti / Kulturně společenská akce pro děti i dospělé
Barokní dvůr Borotín (naproti hradu Borotín)
02.12.2023 - 03.12.2023 od 10:00 hod.
vícedenní akce

 

Tomáš Průša: Peru

Ostatní / setkání / beseda u čaje
kino Nadějkov
02.12.2023 od 17:00 hod.