PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Vznikne v jižních Čechách první Kominické muzeum? Hlasovat můžete i vy

Vznikne v jižních Čechách první Kominické muzeum? Hlasovat můžete i vy

Pondělí, 18.11.2019 / článek

 

Na návsi v Záříčí nedaleko Červené Lhoty by namísto bývalého chátrajícího hostince mohlo vzniknout Kominické muzeum. Projekt nyní bojuje v internetovém hlasování ČSOB pomáhá regionům o přízeň veřejnosti - hlasovat můžete do pátku 22. listopadu ZDE. Za aktivitou stojí manželé Josef a Eva Bažantovi, kteří hostinec přeměňují v muzeum sami s přáteli. 

"Dělám na domě víkend co víkend. Letos se na nás usmálo štěstí, podařilo se nám oslovit porotu a postoupit do užšího výběru v programu ČSOB pomáhá regionům. Abychom byli zařazeni do finále, potřebujeme přesvědčit porotu, že náš projekt má ohlas a podporu veřejnosti a potřebujeme získat co největší počet hlasů. Budeme rádi, když podpoříte myšlenku otevření prvního kominického muzea v ČR," říká kominík Josef Bažant ze Spolku pro založení muzea kominického řemesla a jeho propagaci. 

První kominické muzeum v republice by mělo představit zájemcům dějiny kominictví, náplň kominické práce v průběhu mnoha staletí i nejnovější výzkumy zajímavého řemesla. Otevření muzea podle organizátorů přispěje k oživení kulturního a komunitního života v obci a obohatí nabídku výletních cílů jihočeského regionu. Revitalizace po mnoho desetiletí chátrající budovy, s ohledem na zásady tradičního přístupu k rekonstrukci historických budov, přispěje k lepšímu dojmu centrální části obce, ale také ke zvýšení bezpečnosti v jejím okolí. 

Bažantovi se myšlence muzea věnují od roku 2014. Kominík Josef Bažant je držitelem ocenění Řád sv. Floriana za dlouholetou propagaci kominického řemesla a stužkou za věrnost II. stupně a stužkou za propagaci kominického řemesla a práci v komisích.


Fotografie


Autor: David Peltán

Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Wohnout - unplugged

Hudba / koncert
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
31.03.2023 od 19:00 hod.

 

folk mezi řekami . březen 2023

Hudba / koncert / hudební večer
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
31.03.2023 od 18:00 hod.

 

Tanec, zrní a film

Kino / film
Sladovna Písek
31.03.2023 od 16:00 hod.