PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Sziget zakončovali Foo Fighters i čeští Pipes and Pints. Fest si užilo přes půl milionu lidí

Sziget zakončovali Foo Fighters i čeští Pipes and Pints. Fest si užilo přes půl milionu lidí

Sobota, 07.09.2019 / fotoreport + článek

 

Po týdením maratonu hudby, divadla, cirkusu, gastronomie, besed a zábavy všeho druhu se Sziget festival v Budapešti chýlil v úterý 13. srpna do svého velkolepého finále. Poslední den čekaly návštevníky kapely jako Twenty One Pilots, Pipes and Pints, Idles, Foo Fighters, Alma nebo Black Mountain. Festival za sedm dní navštívilo přes 530 000 lidí. 

VÍCE fotek ZDE

27. ročník Sziget festivalu hostil jmena jako Ed Sheeran, Foo Fighters, Florence & The Machine, Twenty on pilots, Martin Garrix, Macklemore, Th National, The 1975, Post Malone, ale i slavnou bioložku Jane Goodallovou a další hudební hvězdy, umělce a performery. Sziget je pátým největším festivalem na světě a největším v kontinentální Evropě. Během celého týdne přivítal přes 530 000 lidí z více než 100 zemí světa, vysoké číslo se však rozprostřelo do sedmi dní a na pohodové atmosféře a komfortu návštěvníků se nijak neprojevilo. 
Návštěvníci měli možnost vidět na 1000 umělců, performerů i současných aktivistů ze 62 zemí světa. Do Budapešti přijeli lidé z Nového Zélandu až po Brazílii, aby si vychutnali nezapomenutelnou atmosféru Ostrova svobody. 

Sziget 2019 trval od 7. do 13. srpna a jeho program byl naplněn světovými hvězdami. Festival odstartoval beznadějně vyprodaným vystoupením Eda Sheerana, na kterého se do areálu přišlo podívat 95 tisíc lidí. Závěrečný den patřil legendárním Foo Fighters. V průběhu celého festivalu zde koncertovali Macklemore, Post Malone, Florence and The Machine, The National, Twenty One Pilots, Martin Garrix, Years and Years, The 1975 a stovky dalších. Za zmínku stojí poslední momenty koncertu Foo Fighters, kdy nechal Dave Grohl vynést na pódium vozíčkáře, kterého v průběhu koncertu i s vozíkem držely nad hlavami ruce fanoušků. Frontman se nadšenému mladíkovi postaral o nezapomenutelnou rockovou zkušenost, když ho nechal roztřískat jednu ze svých kytar.

V letošním roce kladli organizátoři důraz na iniciativu Love Revolution, jež reprezentuje hodnoty Szigetu. Heslem je: „Síla rozmanitosti nás spojuje a společně můžeme udělat svět lepším místem pro život.“ Každý den vystoupila na hlavním pódiu osobnost reprezentující určitý tématický segment. Hosty byly anglická bioložka Jane Goodallová (mírová vyslankyně při OSN a environmentální aktivistka), Emtithal Mahmoud (básnířka, aktivistka a amabasadorka dobré vůle při UNHCR) a Al Gore (bývalý viceprezident USA a zakladatel organizace Climate Reality Project), který své myšlenky sdílel prostřednictvím videa.

Sziget je známý jako jeden z nejmalebnějších festivalů v Evropě a letos zde bylo vystaveno více než 100 různých uměleckých děl, včetně jedinečných soch a funkčních prostorových instalací, jako je například Luminárium navržené od Architects of Air z Anglie nebo instalace Elektropus z elektronického odpadu. Tato obří chotobnice má upozorňovat na současnou konzumní společnost, kdy je elektronika spíše trendem, který je třeba obměňovat.

Z environmentálního hlediska se stal letošní ročník nejvíce šetrným v dosavadní historii festivalu. Navzdory obrovskému množství návštěvníků se díky vratným kelímkům podařilo zabránit použití více než 1 500 000 jednorázových plastových kelímků. V rámci kampaně „Nebrčkuj“ pak bylo ušetřeno použití 600 000 brček. Zvláštní důraz festival klade na snižování nerecyklovatelného odpadu ve stravovacích zařízeních. Kromě toho Sziget distribuoval při vstupu na festival 50 000 kapesních popelníků. Organizátoři letos aplikovali více podobných opatření a pro další ročníky slibují ještě větší zaměřění na ekologickou udržitelnost. O tom všem se mohli návštěvníci dozvědět v Green Sziget centru.

Skvělé byly také ohlasy hlavních hvězd na sociálních sítích. Macklemore bezprostředně po koncertě napsal na svém Instagramu: „75.000 tonight in Budapest at Sziget. THIS IS LIFE & I LOVE YALL. Thank you for giving me this platform to be on stage & do what I’ve always loved. Grateful beyond words.” Nadšené ohlasy zveřejnili i další, jako třeba na Twitteru Martin Garrix či Foo Fighters.

Sziget Festival 2020 se uskuteční od 5. do 11. srpna v centru Budapešti. 


Fotografie


Autor: David Peltán, Jan Příbramský, i