PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Dny kulturního dědictví oživí jihočeské památky. Některé zpřístupní

Dny kulturního dědictví oživí jihočeské památky. Některé zpřístupní

Čtvrtek, 05.09.2019 / článek

 

Během prvních dvou zářijových víkendů se některé jihočeské památky ve správě Národního památkového ústavu tradičně připojí ke Dnům kulturního dědictví, které otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.

Do objektů Paraplíčka a letohrádku Bellarie nahlédnete na zámku v Českém Krumlově. Hradní sklepení prozkoumáte na Landštejně, v Nových Hradech i na Zvíkově. Kde leží původní hradní studna, zjistíte při návštěvě zámku Hluboká 14. září.

Do období baroka se přenesete 8. 9. na zámku Dačice během „Zámeckého barokního dne“. Pestrý kulturní program i netradiční disciplíny si v týž den vyzkoušíte během "Kratochvilské pouti" na zámku Kratochvíle. V klášteře Zlatá Koruna se 7. 9. dozvíte, jakým zábavám se věnovali tamní mniši, a vyslechnete si koncert barokní hudby. Na zámku v Třeboni se seznámíte s prostory hospodářských budov, které se využívaly k ustájení koní a chovu psů. Správa státního hradu a zámku v Jindřichově Hradci mimořádně zpřístupní kostel sv. Jakuba s hrobkou rodiny Černínů i Španělské křídlo zámku s tzv. Soudnicí. Zdarma si tu prohlédnete mimořádné výstavy Černínové a Kabinety Stuchlé.

Víkend 7. a 8. září

Dačice
Do období baroka se přenesete na zámku v Dačicích během Zámeckého barokního dne 8. září. „Byť si dnes dačický zámek s barokem spojí málokdo, podstatnou část své existence byl zahalen právě do barokního hávu. Pozůstatkem je například věž s hodinami u jižního křídla zámku. Barokní epocha je důležitým mezníkem historie vůbec, a proto bychom rádi toto zajímavé období připomněli i na zámku v Dačicích“, říká kastelánka Kristýna Dvořáková. Barokní den bude nabytý různými speciálními akcemi. Císařský regiment postaví před zámkem vojenský tábor se zbrojnicí a představí se také různá tradiční řemesla, například hrnčířství. V zámeckém parku bude pro děti připravena malá hra. Prohlídky zámku se více zaměří na barokní epochu. Pro dokreslení atmosféry si průvodci oblečou barokní kostýmy. První prohlídka vychází v 10:00 hodin, začátek poslední prohlídky je v 16:00 hodin. „Prohlídky zámku jsou zpoplatněny podle platného cenového výměru, avšak vstup na Zámecký barokní den je zdarma“, láká k návštěvě kastelánka Kristýna Dvořáková.

Jindřichův Hradec
U příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví nabízí Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec o víkendu 7. a 8. 9. hned několik mimořádných příležitostí. „Novinkou oproti dřívějším ročníkům je zpřístupnění kostela sv. Jakuba. Byl postaven v letech 1856 až 1860 jako místo posledního odpočinku rodiny Černínů. V rámci této zvláštní příležitosti si budete moci prohlédnout interiér kostela včetně interiéru věže. Prohlídka je volná a bezplatná“, říká kastelán Jan Mikeš. Na programu jsou i mimořádné prohlídky Španělského křídla, kterému vévodí jindy nepřístupné prostory tzv. Soudnice s již částečně restaurovanou unikátní freskou Zemského sněmu z doby kolem roku 1500. Zájemci nahlédnou do soukromé kaple Jindřicha IV. s freskovou výmalbou z konce 15. století a do řady dalších prostor. Prohlídka je komentovaná a zpoplatněná. Plné vstupné činí 100,- Kč, snížené 70,- Kč. Naopak zdarma budou výstavy Černínové a Kabinety Stuchlé. „Obnovenou výstavu představující příslušníky rodiny Černínů v jejich diplomatických rolích v letošním roce doplnila okouzlující výstava pohyblivých loutek výtvarnice Stanislavy Stuchlé“, upřesňuje kastelán Jan Mikeš.

Kratochvíle
Zámek Kratochvíle oslaví Dny evropského kulturního dědictví v neděli 8. září. Na mši v zámeckém kostele narození Panny Marie naváže "Kratochvilská pouť" v zámecké zahrady s tradičně pestrým celodenním programem pro děti i jejich rodiče. Nebude chybět řemeslný jarmark, divadelní a hudební vystoupení, herní a tvořivé koutky a další zajímavá překvapení. „V průběhu dne nás pobaví divadlo Pnutí svými pohádkami i kejklířská vystoupení Vojty Vrtka. Seznámíte se s capoeirou, bojovým uměním připomínající tanec s akrobatickými prvky. Děti i dospělí se budou moci zabavit v herním koutku zahrady s deskovými hrami. Svou mušku si vyzkoušíte při střelbě z luku nebo při hodu hod oštěpem na divočáka. V zahradě potkáte pávy, labutě, ale i kozy, ovečky a možná i králíky. Povozíte se na historickém kolotoči řezbáře Matěje, v kozím taxíku nebo nazdobené rikše. Mezi jabloněmi bude natažený popruh, kde si provazochodci vyzkouší balancování několik centimetrů nad zemí“, vyjmenovává z bohatého programu kastelán Vojtěch Troup. Akce v zámecké zahradě se koná od 10:00 do 17:00 a je zdarma. Prohlídky zámku jsou zpoplatněny podle platného cenového výměru.

Zlatá Koruna
Jakým zábavám se věnovali cisterciáčtí mniši, připomene ve zlatokorunském klášteře tematická přednáška muzikoložky Mgr. Markéty Králové v sobotu 7. 9. od 14:00 hodin v Kulečníkovém sále. Od 16:00 hodin zde proběhne slavnostní zahájení výstavy obrazů místního rodáka Josefa Doláka s názvem Návraty. Oslavu Dnů evropského dědictví završí koncert „Barokní klášter a jeho hudba“ v kostele se začátkem v 18:00 hodin. Účinkuje místní soubor Sancta Spinea Corona.

Hradní sklepení – Landštejn, Nové Hrady, Zvíkov
Na hradě Landštejn si můžete po oba víkendy (7. a 8. 9. a 14. a15. 9.) prohlédnout hradní sklepy s průvodcem, vždy každou celou hodinu od 10:00 do 15:00 hodin. Hospodářské sklepy pod velkým palácem budou k vidění o víkendu 7. a 8. 9. také na hradě v Nových Hradech. O týden později, 14. a 15. 9., můžete zavítat do spodního patra jinak nepřístupných sklepů hradu Zvíkov. Sklepy budou otevřeny mezi 10. až 14. hodinou.

Víkend 14. a 15. září

Český Krumlov
Ve dnech 14. a 15. 9. bude v areálu českokrumlovského zámku zpřístupněn zdarma objekt Paraplíčka (zahradního muzea) v zásobním zahradnictví a letohrádek Bellarie v Horní zahradě.

„Letohrádek Bellarie představuje vzácně dochovanou a současně velmi hodnotnou rokokovou zahradní stavbu, k níž můžeme v českých zemích jen těžko hledat obdobu. Například v roce 1746 tu byla zřízena zdviž z přízemí na dopravu jídel ke "kouzelnému stolu" v horním patře, takže stolující nemuseli být obtěžováni služebnictvem“, popisuje unikát kastelán zámku Pavel Slavko. Součástí letohrádku byla i černá kuchyně a salla terrena (umělá jeskyně), vyzdobená umělými krápníky a mušlemi. Obě stavby budou otevřeny mezi 10. až 16. hodinou.

Hluboká
Kde leží původní hradní studna, se dozvíte při návštěvě hlubockého zámku. V sobotu 14. 9. bude výjimečně zpřístupněno původní třetí nádvoří, které je dnes součástí interiérů a nachází se za vstupní halou. Je zde původní studna z doby gotického hradu, která je 2,5 metru široká, 90 metrů hluboká a do výše 14,5 metru zaplněná vodou. Tu správa zámku nyní využívá jako užitkovou. Ke studni se podíváte zdarma mezi 10. až 16. hodinou.

Třeboň
Na zámku v Třeboni se během víkendu 14. a 15. 9. seznámíte s prostory hospodářských budov, které se využívaly k ustájení koní a chovu psů. Součástí mimořádné prohlídky jsou i podzemní chodby (kasematy), které tvořily obranný systém vnitřního města. Třeboňský zámek nabízí také zvýhodněnou reciproční vstupenku. „Navštívíte-li placenou prohlídku zámku či hrobky, máte prohlídku druhého objektu v týž den zdarma“, doplňuje kastelán Vít Pávek.

Tábor
Dny kulturního dědictví v Táboře každoročně připadají na nedělní program (16.9. festivalu Táborská setkání. Více z bohatého programu galerií, muzeí a památek najdete ZDE.
 


Autor: - i, dap -