PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Den Architektury je letos ve znamení svobody. Program nabídne i na jihu Čech

Den Architektury je letos ve znamení svobody. Program nabídne i na jihu Čech

Čtvrtek, 03.10.2019 / článek

 

Devátý ročník festivalu Den architektury zve na začátku října na prohlídky jindy nepřístupných staveb, urbanistické i historické procházky po známých i neznámých místech s poutavým výkladem odborníků, workshopy, představení, přednášky či filmové projekce. Opět se do akce zapojily také subjekty v Jihočeském kraji.  

Festival se koná od 1. do 7. října ve více než osmdesáti městech a obcích po celé České republice a šestnácti místech na Slovensku. Hlavní tematickou linií letošního ročníku je tzv. Svobodná architektura – stavby vzniklé u nás po roce 1989. V programu se odráží ale i další významná výročí letošního roku a významné milníky domácí i evropské historie.

„Chceme ukázat, jak porevoluční vývoj ovlivnil naše prostředí a to jak v pozitivním i negativním smyslu. Svoboda po roce 1989 umožnila například pořádat architektonické soutěže o kvalitu, ne všechny obce a města ovšem využily tohoto nástroje k získání kvalitní současné architektury. I takové příklady chceme představit,“ popisuje zakladatelka a ředitelka Dne Architektury, renomovaná architektka Marcela Steinbachová.

Druhá tematická linie letošního ročníku oslaví stoleté výročí od založení vlivné výmarské školy Bauhaus, která určila směr tehdejší architektury a umění a má dodnes velký vliv i na architekturu současnou.

Už nyní se mohou návštěvníci těšit na mimořádně pestrou paletu akcí, jako jsou prohlídky jindy nepřístupných staveb v rámci Hurá dovnitř!, urbanistické i historické procházky, workshopy, představení a samozřejmě na odborné přednášky či filmové projekce. Samostatnou kapitolou bude již tradičně festival Film a Architektura.

V prvním říjnovém týdnu tak například Písek pozve na procházku s poutavým výkladem architektů Petra Leška a Martina Zborníka o možné budoucnosti města. Na Architektonické bojovce mohou děti a jejich rodiče prozkoumat architekturu města Český Krumlov s architektem Filipem Hermannem. Dále se vydáme se stejným architektem po stopách Objížďkové ulice, která navždy proměnila tvář Českého Krumlova. V Bechyni program mj. zasvětí do tajů výroby keramiky na komentované prohlídce závodu. V Táboře se v rámci akce Hurá dovnitř otevře veřejnosti budova bývalé České spořitelny. Tábor nabídne i projekci dokumentu, který odkrývá opomíjenou sídlištní zástavbu z konce 80tých let. Vimperk připravuje komentovanou procházku po sakrální architektuře a ve Volyni se půjde s historikem Zdeňkem Polanským a architektem Lukášem Velíškem po stopách židovských památek. Slavnostní znovuotevření renesančních prostor Staré radnice s bohatým programem si v rámci Dne Architektury připravilo Veselí nad Lužnicí. Slavonice budou sadit nové stromy – čemuž bude předcházet vycházka a diskuze s architekty na téma Architektura a krajina. Program Dne Architektury proběhne i v dalších městech Jihočeského kraje.


Města Jihočeského kraje s programem Dne Architektury

Bechyně, Český Krumlov, Písek, Prachatice, Slavonice, Tábor, Týn nad Vltavou, Veselí nad Lužnicí, Vimperk a Volyně

Podrobný program mezinárodního festivalu Den architektury 2019 v jednotlivých městech v ČR i na Slovensku je k dispozici na www.denarchitektury.cz.
 


Fotografie


Autor: - i, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Milevské maškary 2020

Festival
město Milevsko
22.02.2020 od 09:00 hod.

 

Masopustní rej pro všechny generace

Ostatní / setkání
Dům kultury Milevsko
22.02.2020 od 16:00 hod.

 

Masopustní zábava

Hudba / koncert
Dům kultury Milevsko
22.02.2020 od 20:00 hod.

 

Sportovní ples

Hudba / taneční zábava / ples
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
22.02.2020 - 23.02.2020 od 20:00 hod.
vícedenní akce