PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Černou Barboru se zrzavým bobrem i kvalitní hudbu nabídla volyňská plovárna

Černou Barboru se zrzavým bobrem i kvalitní hudbu nabídla volyňská plovárna

Čtvrtek, 11.07.2019 / fotoreport + video

 

Oproti Přeříznuté Barče (její bližší specifikace se nachází v titulku článku), což jeden z druhů piva čepovaného na říční plovárně ve Volyni, živou hudbu v prostoru této, v naší vlasti nejstarší, plovárny na břehu Volyňky, zde není možno slyšet každý den.

Ve čtvrtek 27. června zde proběhl maďarské kapely Gébert-Ulbert Project, jejíž repertoár sestával jak z bluesové, soulové a rockové klasiky, tak z jazzem prosycených instrumentálních skladeb, plných improvizovaných partů. Název kapely signalizuje, že hlavními postavami budou dva tam uvedení muzikanti, kterými jsou hráč na klávesové nástroje Gébert Attila a kytarista Ulbert Ferenc. Je doplňovala rytmika - baskytarista Eged Mártona a bubeník Takács Bálint, dalším členem byl zpěvák Ferenczy András.
Pomyslným úderem 20. hodiny započal první set, po krátké přestávce pak druhý, končící s desátou hodinou večerní, oba plné poctivé muziky. Na své by si mohli teoreticky přijít příznivci Michala Davida, vidouce klávesáka při duelech s kytarou s nástrojem Roland zavěšeným přes krk, leč muzika to byla opravdu poněkud jiná, než rádoby italské osmdesátkové hudební neskvosty.

Koncert zakončila skladba Little Wing, rockerům dobře známá z druhého alba Jimi Hendrixe Axis: Bold as Love, stejně jako Hey Joe oblíbený to improvizační materiál baladický, avšak s patřičnou gradací.Poděkování za zprostředkování akce patří Volyňské kultuře, pod jejíž patronací právě tento koncert, vydařený i příjemným zvukem, ve vlahém letním pozdně červnovém večeru proběhl.

Volyňské plovárna je často zmiňována v souvislosti s jejím dobovým duchem - od roku 2008 je zapsána mezi kulturní památky, vybudována byla v protektorátních letech 1939 - 1941 Občanskou záložnou ve Volyni, dodnes zde stojí původní dřevěný komplex šaten a sprch, zachoval se i vodou Volyňky napájený padesátimetrový bazén. Často je zmiňována paralela s říčními lázněmi z filmu Rozmarné léto - ale nebojte, rybářským háčkem vám zde nikdo ucho šít nebude, ani v aleji doubků nesešlehá proutkem (byť okolo stromů je dostatek), zato k občerstvení čtyřmi jedenáctistupňovými čepovanými pivy vám postačí stokoruna.
 


Fotografie


Autor: Petr Hejna, foto: Václav Turek

Smuténka: Zemřel beatník Lawrence Ferlinghetti

 V úctyhodném věku 101 let zemřel v úterý 22. února americký spisovatel, nakladatel, překladatel a malíř Lawrence Ferlinghetti, který byl jedním z představitelů tzv. beat generation, tomuto zaškatulkování se ale sám vyhýbal. Označoval se spíše za anarchistu. Mezi jeho díla patří Lunapark v hlavě, Krajiny života, krajiny umírání, Srdce dokořán, Oko dokořán, srdce dokořán, z překladů se pak nejznámějšími staly překlady francouzského spisovatele Marcela Prousta. Proslul také citátem „Jen mrtví se neangažují“. V 80. letech minulého století se zasazoval o propuštění uvězněných členů Jazzové sekce v Československu. V roce 1998 byl hostem Festivalu spisovatelů v Praze. Publiku dokonce věnoval novou báseň Rivers of Light (Řeky světla), v níž psal o „Staromák Square“, Vltavě a Karlově mostě. (dap)

Daft Punk ukončili činnost

Po 28 letech ohlásilo duo Daft Punk konec. Jejich hity jako One more Time nebo Get Lucky jsou nezapomenutelné a zná je pravděpodobně každý. Jejich hudbu mnozí slyšeli také ve filmu Tron: Legacy. Francouzské duo, hrající elektronickou hudbu, tvořil Thomas Bangalter a Guy-Manuel de Homem-Christo. Debutové album Homework z roku 1993 je považované za mezník taneční hudby. Dvojice se dnes loučí videem Epilogue, záznam pochází z jejich filmu Electroma. Duo, kvůli stydlivosti, vystupovalo zásadně s maskami robotů nebo bylo na koncertech nahrazeno animacemi. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


DON živě | Jiří Sycha a Filip Dvořák

Hudba / koncert / folklór - barokní hudba - celtic
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - jeviště
25.02.2021 od 19:00 hod.

 

Vratislav Kadlec: Hranice lesa.

Ostatní / setkání / beseda - čtení
Městská knihovna Tábor
25.02.2021 od 18:00 hod.