PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


V chýnovské knihovně mohou lidé vzpomínat i divit se

V chýnovské knihovně mohou lidé vzpomínat i divit se

Čtvrtek, 25.07.2019 / fotoreport

 

V chýnovské městské knihovně mohou návštěvníci zhlédnout dobové předměty našich předků od fotografií, šicí stroje, hračky až po zemědělské stroje a rarity. Autorkou výstavy Z babiččiny truhly je Andrea Oudysová.

"Před rokem jsme vyklízeli půdu. Neskromně jsem se pochlubila na sociální síti fotografiemi nálezů a kamarád Václav Dvořák mi k tomu napsal, že je škoda ty předměty vyhodit. Proto ho považuji za otce myšlenky. Bylo hezké, jak na výzvu k donesení věcí lidé reagovali. Babičky chodily s předměty a kolikrát se slzami v očích k nim vyprávěly příběhy. Bylo to dojemné," říká Andrea Oudysová, lektorka dětských programů a dokumentátorka Husitského muzea v Táboře.

Intenzivněji začala předměty sbírat zhruba měsíc předem a jak říká, zbláznila celý Chýnov a některé věci musela odmítnout, protože by se do knihovny nevešly. A sešly se opravdu pozoruhodnosti.

"Jednou z nich je například strojek na výrobu elektrické energie s návodem. Přinesl ho umělecký kovář Libor Kákona, který přístroj našel na půdě i s návodem. Do strojku se lije kyselina a on pak vyrábí elektřinu,"
popisuje Andrea Oudysová.

Pro některé návštěvníky je výstava místem vzpomínek. "Podívej, to je naše mládí. Táhmle máselnice, díž na zadělávání chleba, ty lyže a podělávky. Je to úspěch, dát to dohromady. Úžasné! Mám tu živnostenský list mého tatínka, musel ho mít, aby ho pustili pracovat do Vídně," rozplýval se na výstavě pětaosmdesátiletý Jiří Tychtl.

Podle autorů byla truhla od středověku chápána jako důležitá část domácnosti, ukrývala totiž nejcennější poklady babiček. "I v dnešní době si nad tímto kusem nábytku na výstavě připomínáme magické kouzlo dávných časů, kdy si naši předkové pohrávali s myšlenkou, zda po nich něco zbyde. Postupem času stejně, jak se proměnil životní styl lidí, měnilo se vybavení domácností. Staré truhly byly nahrazovány velkými almarami, ale myšlenka se nezměnila. Nábytek stále ukrýval předměty vlastníků, kteří si je pořizovali s ohledem na kvalitu, nikoliv kvantitu. Jen díky tomu je dnes můžeme spatřit a přemítat o jejich příběhu," uzavřela Andrea Oudysová.

Výstava bude k vidění v provozních hodinách knihovny až do konce srpna.


Fotografie


Autor: David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Terapie tvorbou

Ostatní / workshop
Dům kultury Milevsko
30.11.2023 od 17:30 hod.

 

Karel Vepřek

Hudba / koncert / folk
Městská knihovna
30.11.2023 od 18:00 hod.

 

Ztratit se v lese

Ostatní / setkání / beseda
Divadlo Oskara Nedbala
30.11.2023 od 19:00 hod.

 

Pecha Kucha Night - 27.

Ostatní / setkání
F.A. Gerstnera 2, eon
30.11.2023 od 19:30 hod.