PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Na návsi postavili Maják Naděje. Poslouží hadicím i kultuře

Na návsi postavili Maják Naděje. Poslouží hadicím i kultuře

Neděle, 04.08.2019 / fotoreport

 

Vedle rybníčku uprostřed návsi Bežerovic u Bechyně během necelých třech měsíců postavila parta kutilů a recesistů Maják naděje. 

V přízemí návštěvníci míjí plážový bar i bezbariérovou vyhlídku po okolí, již zajišťují obrazovky s nasnímanou krajinou. V prvním patře se nachází útulný pokojíček pro hosty, stěnu zdobí malovaný obraz s výjevy z rybníka. "Zde je výstavní prostor a rádi bychom ho také využili pro různé divadelní scénky. K těm poslouží i zdejší balkon," popisuje třetí patro Vladimír Benedikt, který stavbu inicioval s Danielem Roseckým a Vladislavem Šoustarem.

Ve třetím patře je technická místnost, kde se obsluhuje tok vody v chrliči a kde se nachází elektroinstalace i sud s vodou, jenž má vyvažovat výkyvy věže. Na vrcholu majáku nechybí světlo a na ochozu kromě vyhlídky do krajiny najde návštěvník meteostanici. Uchu v objektu lahodí relaxační zvuky moře.

Multifunkčnost zařízení, které poslouží ke koncertům, výstavám, divadlům, hrám i promítáním, je také sušákem hasičských hadic. Dřevěná stavba o čtyřech patrech je 13 metrů vysoká a stejný počet metrů čtverečných má její půdorys. Bežerovice mají kolem 120 obyvatel, kteří mají rádi legraci.

"Bouře populismu a temná mračna povrchnosti nás ohrožují víc a víc. Mnozí v nich bloudí. Známé jsou i případy ztroskotání hodnot. Už přes dva tisíce let se majáky starají o to, aby lidé našli správný směr," popisují místní, na stavbu majáku vybrali peníze ve veřejné sbírce.


Fotografie


Autor: David Peltán

Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


PRECEDENS - pro náhlou indispozici zrušeno

Hudba / koncert / Rock
mcJORDÁN, Budějovická 14, Tábor
24.03.2023 od 20:00 hod.

 

Fotografie - Miroslava Trusková "MR.TURNER"

Výstava / Výstava fotografií
Biograf Kotva
24.03.2023 - 11.05.2023 od 18:30 hod.
vícedenní akce

 

Poznáváme a chráníme přírodu

Výstava / vernisáž
Spektrum Sezimovo Ústí
24.03.2023 od 17:00 hod.

 

Svišti v orchestřišti

Hudba / koncert / filmová hudba - rock - swing
Městská knihovna Tábor, Jiráskova 1775, 390 01 Tábor
24.03.2023 od 16:30 hod.