PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Opravené Husitské muzeum v Táboře se více otevře veřejnosti. Láká na kulturu

Opravené Husitské muzeum v Táboře se více otevře veřejnosti. Láká na kulturu

Neděle, 30.06.2019 / fotoreport + článek

 

 Husitské muzeum v Táboře představilo opravené prostory bývalého augustiniánského kláštera. Poslouží jako nová pracoviště, galerie a přístupný bude Rajský dvůr jako klidové místo v centru města. Tam přes léto mohou návštěvníci čekat spousty kulturních akcí. 

Práce na rekonstrukci budovy na Náměstí Mikuláše z Husi trvaly téměř dva roky. Obnovený je dvůr, ambity, vězeňské cely, nově je zde odborná knihovna a muzeum tam má také ředitelství.

Po opravách je obnovený plášť budovy, nové jsou omítky, dveře, opravené krovy a stavbaři vyměnili i střešní krytinu. Nové jsou některé podlahy a všechny rozvody, v Rajském dvoře obnovená síť cest. Novinkou je výtah pro návštěvníky i badatele. Muzejníci obnovili bývalý ambit, v němž je  galerie s nynější výstavou prací Karla Valtera. Na nově přístupném Rajském dvoře chce muzeum pořádat koncerty i divadelní představení. Více o nich najdete ZDE.

Zachovaná je chodba s vězeňskými celami. Věznice se stavěla v 20. letech 19. století, za nacistické okupace zde Němci věznili i malíře Karla Valtera. Klášter byl založen ve 30. letech 17. století, po třicetileté válce. Augustiniáni byli lékaři a lékárníci; do konce 18. století zde provozovali lékárnu, pomáhali i v městském špitálu.

Náklady na opravy byly 53,4 milionu Kč, zaplatilo je ministerstvo kultury, zřizovatel muzea. Husitské muzeum má ve sbírkách téměř 450 000 předmětů a v roce 2018 ho navštívilo 131 082 lidí. 


Fotografie


Autor: David Peltán