PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Opravené Husitské muzeum v Táboře se více otevře veřejnosti. Láká na kulturu

Opravené Husitské muzeum v Táboře se více otevře veřejnosti. Láká na kulturu

Neděle, 30.06.2019 / fotoreport + článek

 

 Husitské muzeum v Táboře představilo opravené prostory bývalého augustiniánského kláštera. Poslouží jako nová pracoviště, galerie a přístupný bude Rajský dvůr jako klidové místo v centru města. Tam přes léto mohou návštěvníci čekat spousty kulturních akcí. 

Práce na rekonstrukci budovy na Náměstí Mikuláše z Husi trvaly téměř dva roky. Obnovený je dvůr, ambity, vězeňské cely, nově je zde odborná knihovna a muzeum tam má také ředitelství.

Po opravách je obnovený plášť budovy, nové jsou omítky, dveře, opravené krovy a stavbaři vyměnili i střešní krytinu. Nové jsou některé podlahy a všechny rozvody, v Rajském dvoře obnovená síť cest. Novinkou je výtah pro návštěvníky i badatele. Muzejníci obnovili bývalý ambit, v němž je  galerie s nynější výstavou prací Karla Valtera. Na nově přístupném Rajském dvoře chce muzeum pořádat koncerty i divadelní představení. Více o nich najdete ZDE.

Zachovaná je chodba s vězeňskými celami. Věznice se stavěla v 20. letech 19. století, za nacistické okupace zde Němci věznili i malíře Karla Valtera. Klášter byl založen ve 30. letech 17. století, po třicetileté válce. Augustiniáni byli lékaři a lékárníci; do konce 18. století zde provozovali lékárnu, pomáhali i v městském špitálu.

Náklady na opravy byly 53,4 milionu Kč, zaplatilo je ministerstvo kultury, zřizovatel muzea. Husitské muzeum má ve sbírkách téměř 450 000 předmětů a v roce 2018 ho navštívilo 131 082 lidí. 


Fotografie


Autor: David Peltán

SMUTÉNKA: Zemřel frontman The Pogues

 Ve věku 65 let zemřel po vleklé nemoci zpěvák a frontman irské celtic punkové kapely The Pogues, Shane MacGowan. Rok bojoval se zákeřnou encefalitidou. The Pogues, založení 1982, ve své hudbě snoubí irský folk, rock a punk. Byli a jsou tak inspirací pro mnoho dnešních skupin, například Dropkick Murphys, Flogging Molly, ale mnoho dalších, včetně českých. The Pogues mimo jiné nejvíce proslavila skladba Fairytale of New York, bez níž si mnozí, nejen Britové, ani Vánoce nedovedou představit. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Straight

Hudba / dj / techno,tekno live
Paluba Soběslav
01.12.2023 - 02.12.2023 od 22:00 hod.
vícedenní akce

 

Sodoma Gomora

Hudba / koncert / horror rap
Hudební klub K2
01.12.2023 od 21:00 hod.

 

Večery S - ZAjiSTÉ, Kuba Lukáč, SPS Perchta

Hudba / koncert / folk, sbor
Divadlo U Kapličky, Husova 622/45, České Budějovice
01.12.2023 od 19:00 hod.

 

Michal Horák - Ideální čas na turné

Hudba / koncert
Divadelní klub Ántré Horní Brána, ulice Horní 2
01.12.2023 od 20:00 hod.