PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jaromír 99 navštíví táborskou DON galerii. Představí výstavu Face to Face

Jaromír 99 navštíví táborskou DON galerii. Představí výstavu Face to Face

Středa, 10.04.2019 / článek

 

Galerii v Divadle Oskara Nedbala v Táboře navštíví výtvarník, skladatel a hudebník Jaromír Švejdík neboli Jaromír 99. Známým je například z kapel Priessnitz a Umakart nebo komiksu Alois Nebel, který byl zfilmován. Výstava Face to Face, kterou připravil exkluzivně pro táborské divadlo, obsahuje třiadvacet velkoformátových portrétů vytvořených pouze jednou, černou barvou. Vernisáž za přítomnosti auta se koná ve čtvrtek 11. dubna od 17 hodin. 

"Portréty známých i méně známých tváří, které budou k vidění v táborské DON galerii do 24.května, jsou ukázkou klasické tvorby Jaromíra 99. Ostře řezané rysy často tvoří až expresivní obrazy," říká za divadlo Veronika Buriánková. 

Vernisáž výstavy se uskuteční s úvodním slovem galeristy a producenta Miroslava Houšky za přítomnosti autora Jaromíra Švejdíka. O hudební doprovod se postará tajemný pražský hudebník Jakub König známý jako Kittchen.

Jaromír 99 se narodil v Jeseníku, který se dodnes promítá do jeho tvorby. Proslavil se v hudební i výtvarné oblasti díky kapele Priessnitz a komiksu Alois Nebel. Jím zároveň založil specificky českou komiksovou školu postavenou na kontrastním využívání černých a bílých ploch a hrubé výtvarné stylizaci.

V letech 2004 – 2009 vycházely Švejdíkovy komiksové stripy Na trati v časopisech Reflex a Respekt. Ilustroval též nový román Olgy Tokarezuk Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých a knihu pro děti Tři maminky a tatínek. Pracoval na storyboardech pro filmy Samotáři, Děti Duny či Grandhotel. S americkým scenáristou Davidem Zane Mairowitzem do komiksu adaptoval i slavný Zámek Franze Kafky. Tato komiksová adaptace byla nominována na prestižní Eisnerovu cenu. Při příležitosti putovní výstavy K. KafKa in KomiKs vznikl hudební projekt Kafka Band.

Výrazným komiksovým počinem bylo podílení se na tvorbě komiksové trilogie Alois Nebel se scenáristou a spisovatelem Jaroslavem Rudišem (Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Národní třída, …). Film získal hlavní filmovou cenu na festivalu v italských Benátkách a byl nominován na Oscara. Cela trilogie se dočkala i divadelního zpracování.

V roce 2017 vyšel v nakladatelství Argo / Paseka další komiks, tentokrát ve spolupráci se spisovatelem a scénáristou Janem Novákem, Zátopek - … když nemůžeš, tak přidej! V roce 2018 vzbudil nemalý rozruch v českých literárních vodách komiks Jaromíra Švejdíka o životním příběhu bratří Mašínů Zatím dobrý.
 


Fotografie


Autor: - i, dap -

Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


jarní výstava 2023

Výstava / jarní výstava
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
26.03.2023 - 28.03.2023 od 13:00 hod.
vícedenní akce

 

vynášení morany se soběslavským ráčkem

Ostatní / folklórní pořad
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
26.03.2023 od 14:00 hod.

 

Jeden svět v Táboře 2023

Kino / film / dokument / Festival dokumentárních filmů o lidských právech
Kino Svět, Don, Jednota, Sklep, Bejvák
26.03.2023 od 18:00 hod.

 

Pohádka - Vodnické vyprávění

Pro děti
Milevské kino
26.03.2023 od 15:00 hod.