PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Táborský festival vína odstartuje velkým koštem vín. Ochutnáte stovky vín

Táborský festival vína odstartuje velkým koštem vín. Ochutnáte stovky vín

Úterý, 19.03.2019 / článek

 

 Přes 200 vzorků vína od 20 vinařů jedné z nejlepších vinařských oblastí v České republice ochutnají o víkendu návštěvníci Velké ochutnávky vín z Velkopavlovicka, která se uskuteční v sobotu 23. března od 13 hodin na sále táborského Hotelu Palcát. Akce oficiálně zahájí 11. ročník Táborského festivalu vína, v Táborských restauracích a vinárnách se usadí do půlky dubna.

"Na zahajovacím koštu ochutnáte na stáncích vína od dvaceti vinařů z Velkopavlovické vinařské podoblasti. Přítomní budou špičkoví vinař jako letošní vítěz Vinařství roku Škrobák, mistr sabráže - sekání sektů Kamil Prokeš, Vinařství Šamšula, Sabata, Patria Kobylí, Vajbar a další, včetně našeho maďarského hosta, vinaře Tamáše Totha," láká na akci ředitel festivalu Jiří Blafka.

Sál hotelu se otevře ve 13 hodin, kdy návštěvníci dostanou za zálohu festivalovou skleničku, zdarma minerální vodu a katalog, a mohou se pustit do ochutnávání. Každou hodinu pak v menším sále budou probíhat dílčí degustace, setkání a přednášky s jednotlivými vinaři.

Jednotlivé vstupné stojí v předprodeji 130 korun pro jednu osobu, zvýhodněně pak 200 pro dvě osoby. Předprodej vstupenek běží na webu festivalu www.festival-vina.cz a non stop recepci Hotelu Palcát. Na místě pak zaplatíte 200 korun za osobu.

Silný ročník

Letošní ročník Táborského festivalu vína bude podle ředitele Jiřího Blafky nejsilnější co se týče vinařů, objeví se jich tu neuvěřitelných 60. Mezi nimi samozřejmě česká a moravská špička, ale i zahraniční hosté. Loni velký ohlas sklidil maďarský vinař a sommeliér Tamás Toth. Letos přijede s víny, která budou průřezem maďarské vinné oblasti. Kromě účasti na Velké ochutnávce vín mohou zájemci navštívit jeho solovou degustaci v pátek 22. března.

"Přivezu vína z prestižních oblastí Tokaj, Bükk, Mátra, Villány, Alföld, Szekszárd. Všechna jsou vyráběna ručně, tradičními cestami, což není dnes stále úplně obvyklé. Lidé ode mě ochutnají také maďarské speciality - sýry, buvolí salámy,klobásky a další. V neposlední řadě návštěvníci mé degustace ochutnají mé vlastní víno," prozradil maďarský vinař s tím, že hodlá překvapit i legendární maďarskou Pálinkou z hroznů a ovoce, zábavnou dekorací, videoprojekcí z vinic a samoobslužným stolem s víny.

Jako každý rok festival nabídne v průběhu měsíce denní program plný jídla a vína.„Martin Svatek z hotelu Nautilus bude vařit menu, s nímž tým reprezentace vyhrál na mistrovství světa. Při Wine cupu se utkají moravská vína s rakouskými, kdo letos vyhraje?Rozhodnete vy. Návštěvníci si budou moci užít jídla ze slavných filmů s ukázkami scének, galavečeři s živým argentinským tangem, nebo ochutnat to nejlepší ze Sicílie. Novinkou letos také je, že akce budou více audiovizuální,“ říká Jiří Blafka.

Novinkou je také Putování po táborských sklepech, které se uskuteční 6. dubna, budou moci lidé ochutnat ta nejlepší vína – akce se totiž zúčastní 12 vítězů a legend soutěže Vinař roku od roku 2007 do současnosti. Návštěvníci akce se podívají například do sklepa pod kavárnou Obývák, pod dům č.p. 13 na Žižkově náměstí i do sklepení Husitského muzea. Účast už potvrdili vinaři jako Josef Valihrach, vinařství Volařík, Petr Skoupil či Vinařství Michlovský.

"Vstupenka do sklípků zahrne ochutnávku 100 vín přímo od vinařů, minerální vodu Korunní po celou dobu akce, degustační skleničku, katalog vín s mapkou sklepů a komentovanou prohlídku podzemních chodeb s vinnými zastávkami. Jen upozorňujeme, že počet vstupenek na tuto akci je limitován," dodává Jiří Blafka.

Víno, jídlo a kultura

Ti, kdo se chtějí vzdělávat, nepřijdou opět o degustátorský kurz. Letos návštěvníky mimo klasiky, jako večeře plná sýra, čeká degustace hamburgerů a piva i domácích limonád. Pro relaxaci pak milovníky vína a jídla pak festival nabízí promítání filmů s vinařskou tématikou.

Program Táborského festivalu vína otevřelo Divadlo Járy Cimrmana s hrou Švestka. Kromě Cimrmanů přijel opět herec Jaroslav Dušek. Z herců se objeví také Bára Hrzánová, a to s komedií Kočka v oregánu. Táborský festival vína nově uzavře 27. dubna písničkář Pokáč, oceněný Andělem, Zlatou deskou i Českým slavíkem.

Program festivalu bude jako každý rok benefiční, výtěžek z něj půjde těm, kteří potřebují pomoci. Letos festival pomůže organizacím I My, Janíček, Adventor, Anaon a Walfdorsfká škola Mistra Jana Husa.

Festival se letos kromě 12 sklepů Starého města koná v restauraci Thir, Vinotéce U Černého kocoura a zeleného stromu, vinotéce a kavárně Coffee and tee, v Hotelu Dvořák, Nautilus a Palcát, v restauraci Terasa Jordán, kavárně Obývák a Divadle Oskara Nedbala.

Více o programu a vstupenkách se dozvíte na webu www.festival-vina.cz , facebooku @festivalvin nebo instagramu #taborsky_festival_vina.


Autor: David Peltán


SMUTÉNKA: Zemřel frontman The Pogues

 Ve věku 65 let zemřel po vleklé nemoci zpěvák a frontman irské celtic punkové kapely The Pogues, Shane MacGowan. Rok bojoval se zákeřnou encefalitidou. The Pogues, založení 1982, ve své hudbě snoubí irský folk, rock a punk. Byli a jsou tak inspirací pro mnoho dnešních skupin, například Dropkick Murphys, Flogging Molly, ale mnoho dalších, včetně českých. The Pogues mimo jiné nejvíce proslavila skladba Fairytale of New York, bez níž si mnozí, nejen Britové, ani Vánoce nedovedou představit. (dap) 

Související články

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Výtvarný kurz - Výroba sněhuláka

Pro děti
Dům kultury Milevsko
02.12.2023

 

Divadlo B: Vánoční pohádka

Pro děti
Švestkový Dvůr, Malovice 35
02.12.2023 od 16:00 hod.

 

Harlej - Zatím je to dobrý tour

Hudba / koncert
Hotel Palcát
02.12.2023 od 19:00 hod.

 

ADVENT na statku v Borotíně

Pro děti / Kulturně společenská akce pro děti i dospělé
Barokní dvůr Borotín (naproti hradu Borotín)
02.12.2023 - 03.12.2023 od 10:00 hod.
vícedenní akce