PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Filmový festival Jeden svět odstartuje na jihu Čech budějovický program

Filmový festival Jeden svět odstartuje na jihu Čech budějovický program

Pondělí, 18.03.2019 / článek

 

Jeden svět 2019 České Budějovice se počtvrté koná v prostorách Českého rozhlasu a nabídne během pěti dnů 14 vybraných dokumentárních filmů - nejvíce, co kdy bylo v Budějovicích v rámci tohoto festivalu promítáno. V Budějovicích se celosvětový festival dokumentárních filmů o lidských právech uskuteční od pondělí 18. do pátku 22. března. Následně o něj nepřijdete v Českém Krumlově (21.-23.3.). Tento týden začíná také doprovodný program Jednoho světa v Táboře, kam se naplno přemístí od 28. do 31. března. 

“Každý rok pečlivě vybíráme to nejlepší z nabídky. Skladbu filmů sestavujeme podle aktuálního dění i podle toho, co nás doslova chytne za srdce. V letošním finálním dramaturgickém výběru je mix dokumentů z téměř celého světa. Tematicky zabíráme projekce od životního prostředí až po válečné konflikty na Blízkém Východě. Věříme, že těmito sděleními dokážeme oslovit široké spektrum diváků,”
přibližuje dramaturgii Jednoho světa v Českých Budějovicích koordinátorka Barbora Jílková.

"Za mě osobně bych doporučila zahajovací snímek Anoteho archa (18.3., 19.00) - film o tom, jak má měnící se klima za následek pomalý zánik státu Kiribati v Tichém oceánu, dále Rekonstrukce Utøyi (19.3., 17.15) - velmi dojemná a silná rekonstrukce událostí z roku 2011, kdy Anders Breivik naprosto chladnokrevně zastřelil 80 mladých lidí, nebo Na jejích bedrech (20.3., 19.30) - film o laureátce Nobelovy ceny za mír za rok 2018 Nadje Murad,” doplňuje.

Celý program festivalu můžete nalézt zde.

Dramaturgie festivalu je postavená na rovnováze mezi silnými příběhy, které zprostředkovávají aktuální kauzy, a důrazem na kvalitní umělecké a řemeslné zpracování.

"Lidská práva vnímáme v širokém kontextu a upozorňujeme na ně i tam, kde není jejich porušování na první pohled zřejmé. Nedílnou součástí našeho festivalu jsou proto pofilmové debaty s odborníky, protagonisty či tvůrci dokumentů,"
říká Jílková. 

Letos se v Českých Budějovicích můžete těšit na tyto osobnosti: Pavla Zámyslického - ředitele Odboru energetiky a ochrany klimatu na MŽP ČR (po zahajovacím snímku Anoteho archa, 18.3., 19.00), Jarmilu Štukovou - válečnou fotografku a dokumentaristku (po filmu Ženy s náušnicemi ze střelného prachu, 19.3., 19.30), Annu Zemanovou - instagram specialistku a event manažerku ve firmě Influencer (po filmu #Followme, 20.3., 17.15) a Martina Páva - autora filmu Kibera: příběh slumu (22.3., 19.30).
V jednání je ještě účast Hyayto Okamury po snímku Filipa Remundy Český žurnál: Bratři Okamurovi (21.3., 19.30).


Festivalový doprovodný program

Výstava Exodus Rohingů - vernisáž výstavy proběhla 4. března v kavárně Českého rozhlasu, na níž byl přítomen autor fotografií Martin Trabalík. Výstava, jež zvítězila v soutěži Czech Press Photo v kategorii Problémy dnešní doby, je k vidění v Českém rozhlasu do konce března tohoto roku.

Výstava Paměti národa: Příběhy našich sousedů - příběhy pamětníků, které jsou bez výjimky zajímavé. Těžko vypíchnout někoho konkrétního, ale pokud, tak snad paní Boženu Hlaďovou, která část svého života prožila právě v Českých Budějovicích, a která měla to štěstí procestovat se svým manželem, vojenským letcem, mnoho zemí, aby nakonec oběma komunistický režim řádně zkomplikoval život. Dalšími pamětníky, které mohou návštěvníci na výstavě poznat, jsou sportovec a účastník smutně proslulé mnichovské olympiády Josef Horčic, paní Martina Hošková, Eva Tůmová, a Irena Racková.

Workshop znakového jazyka - ve středu 20. března od 15.30 budou mít možnost návštěvníci festivalu naučit se nový jazyk - český znakový jazyk. Jaký je rozdíl mezi znakovým jazykem a znakovou češtinou? Co to je znakový jazyk? Je mezinárodní, nebo má i své dialekty? Workshop povede Jan Borovanský - lektor, vyučující na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity a zakladatel organizace Evoluce - jihočeské centrum znakového jazyka.

Přednáška o cestování stopem - Slávek Král cestuje již osm let. Svět objel stopem již dvakrát a na každém obydleném kontinentu strávil minimálně půl roku. Přijďte se inspirovat a přesvědčit se, že cestování není nebezpečné ani drahé. Přednáška je naplánována po projekci dokumentu Příběh cesty kolem světa, který promítáme v pátek 22. března od 15.30.

Závěrečný koncert Never Sol - koncert české zpěvačky a skladatelky, jejíž hudba se nese v melancholických náladách a zvuk její tvorby je založen na analogových syntezátorech a zpěvu.

Marie Frnochová, koordinátorka doprovodných aktivit, dodává, že “festival utváří nejen projekce kvalitních snímků, jeho nedílnou součástí je také kvalitní a bohatý doprovodný program, jímž cílíme na prohloubení zážitku jednotlivých dokumentů. Dáváme důraz na tzv. sociální impakt, tedy snažíme se volit takové aktivity, které prohloubí zážitek a zároveň naše diváky vzdělá, aktivizuje a obohatí je.”


Autor: - i, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Terapie tvorbou

Ostatní / workshop
Dům kultury Milevsko
30.11.2023 od 17:30 hod.

 

Karel Vepřek

Hudba / koncert / folk
Městská knihovna
30.11.2023 od 18:00 hod.

 

Ztratit se v lese

Ostatní / setkání / beseda
Divadlo Oskara Nedbala
30.11.2023 od 19:00 hod.

 

Pecha Kucha Night - 27.

Ostatní / setkání
F.A. Gerstnera 2, eon
30.11.2023 od 19:30 hod.