PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jihočeské divadlo přichystalo stou sezonu. Oslavy začnou Jižní spojkou Budějovice-Praha

Jihočeské divadlo přichystalo stou sezonu. Oslavy začnou Jižní spojkou Budějovice-Praha

Pondělí, 25.02.2019 / článek

 

Jihočeské divadlo vstoupilo rokem 2019 do své 100. jubilejní sezony. Datum výročí připadá na 6. září, ale připomínat si jej se chystá celý rok. Oslavy zahájí na konci února první divadelní přehlídkou Jihočeského divadla v Praze s názvem Jižní spojka. 

V období od 26. února do 11. března představí Jihočeské divadlo pražským divákům to nejlepší z produkce všech čtyř souborů divadla. V hlavním městě zahrají celkem pět titulů v divadlech DISK, NoD, ABC a ve Fóru Karlín. Na jeden doveze divadlo diváky z Prahy do Českých Budějovic.

„1. března do Budějovic vyrazí speciální autobus, který zájemce z Prahy přiveze (a po představení zase odveze zpět). Budou tak mít možnost vidět dokumentární politické drama Jiřího Havelky s názvem Elity, které napsal pro Slovenské národní divadlo a my jsme ho uvedli jako první české divadlo. Na Slovensku byla hra oceněna diváky jako ´hra roku´ a i v Budějovicích je vyprodáno,” dodává režisérka a umělecká šéfka činohry Martina Schlegelová.

Ředitel Jihočeského divadla k Jižní spojce říká: „Máme ambice region překračovat. A jak jinak než se začít pravidelně představovat v Praze? S pražským divadlem se bavíme i o stálejší spolupráci, rádi bychom tu po celou sezónu uváděli některé inscenace. Tou cestou zase hledáme nové diváky. A snažíme se na sebe upozornit i odbornou veřejnost”.

Přehlídku zahájí v divadle DISK komorní inscenace Téměř dokonalá láska. Příběh inspirovaný osudem Nataši Kampuschové uvede soubor 26. února. V DISKu mohou diváci vidět Jihočechy i druhý den přehlídky. Autorská inscenace Janka Lesáka o lásce k moři a snech českého národa, Čechomoří, je inspirovaná skutečným příběhem a upozorňuje na to, že sny jsou možná důležitější než samotné vynálezy, protože vytvářejí podhoubí, ze kterého může vyrůst několik dalších příběhů, hrdinských činů a lásky, záleží jenom na tom, po čem toužíte.

První březnovou sobotu se ocitneme na Sicílii v městečku Palermo. Hra GAME je participační divadlo pro celkem 50 hráčů postavené na principech LARPu (Live Action Role Playing Game). V této hře jsou na hracím plánu sami diváci. Neexistuje únikový východ, musíte hru hrát a dohrát.

V neděli 3. března si herci zakouzlí v Divadle ABC. Kouzelná rodinná opera Benjamina Brittena Kominíček zavede diváky do zákulisí divadla, ale možná ukáže i hravou a interaktivní formou tu správnou cestu k tomu jak začít milovat operu.

Přehlídku zakončí divadlo 11. března ve Fóru Karlín autorským tanečním divadlem světově uznávaného choreografa a režiséra Petra Zusky Klíče odnikud. V inscenaci tančí mezinárodní soubor baletu Jihočeského divadla (CZ, F, BR, S, JAP, GR, H, I). V hlavní roli ONA tanečnice vystoupí Julie De Meulemeester (F) – jedna z nejtalentovanějších a nejcharizmatičtějších sólistek v historii baletního souboru Jihočeského divadla. Sám Petr Zuska o Julii říká: „…sólistka, u které se snoubí naprostá muzikálnost, naprostá citlivost, technická dovednost, stylovost a obrovské charisma…“. 

Zajímavostí této inscenace je kombinace tance s netradičním využitím živé klavírní interpretace výběru z Janáčkova klavírního cyklu Po zarostlém chodníčku přímo na jevišti. Ke spolupráci na tomto projektu proto Zuska přizval známou klavírní virtuozku Boženu Steinerovou, která se může pochlubit koncertní a pedagogickou činností na všech kontinentech světa.

Oslavy sté sezony

Pokračovat bude Jihočeské divadlo na jaře, kdy se uskuteční premiéra interaktivní vizuálně-zvukové instalace v narozeninové maringotce Malého divadla, které v letošním roce oslaví své 70. narozeniny. Poprvé budou moci diváci tuto instalaci vidět 29. května v rámci čtvrtého ročníku Sousedské slavnosti. V tento den zároveň se odehraje vernisáž výstavy ke 100 letům Jihočeského divadla. Výstavu připravuje divadlo ve spolupráci s Jihočeským muzeem. Stoletý příběh Jihočeského divadla bude mapovat publikace, na jejíž křest se mohou diváci těšit na podzim letošního roku. Třetím významným výročím jsou 200. narozeniny historické budovy Jihočeského divadla, které připadají na závěr roku.

Pestrou nabídku chystá pro diváky i na letní scéně – Otáčivém hledišti v Českém Krumlově až do konce léta 2020. 

Více na www.jihoceskedivadlo.cz

 


Autor: - i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotronikou

Ostatní / přednáška
Clarion Congress Hotel České Budějovice, Pražská tř. 2306/14
16.06.2019 od 15:00 hod.

 

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotronikou

Ostatní / přednáška
Gymnázium Vítězslava Nováka Jindřichův Hradec, Husova 333, Jindřichův Hradec
16.06.2019 od 09:30 hod.

 

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotronikou

Ostatní / přednáška
Gymnázium Třeboň, Na Sadech, Na sadech 308, Třeboň
16.06.2019 od 13:00 hod.

 

Ikony

Divadlo / taneční
Dům kultury Milevsko
16.06.2019 od 15:00 hod.