PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Táborský festival vína vezme lidi do tajemných sklepů, na Báru Hrzánovou, Duška i Pokáče

Táborský festival vína vezme lidi do tajemných sklepů, na Báru Hrzánovou, Duška i Pokáče

Neděle, 03.02.2019 / článek

 

 Objevte skvělá moravská vína s nejlepšími vinaři v krásných tajemných sklepech domů Starého města, setkejte se na besedě či divadle s herci Jaroslavem Duškem či Bárou Hrzánovou, poslechněte si poutavé příběhy písničkáře Pokáče. Na to vše a mnohem více zve jedenáctý ročník Táborského festivalu vína, který se koná od 25. února do 27. dubna.

Letošní ročník bude podle ředitele festivalu, Jiřího Blafky, nejsilnější co se týče vinařů, objeví se jich tu neuvěřitelných 60. Mezi nimi samozřejmě i česká a moravská špička.

"Dá se říct, že se Morava přestěhuje na měsíc do Tábora. Kromě dennodenních menších degustací a večeří v restauracích budou letos nově tři velké košty namísto dvou. Vedle zahajovacího zaměřeného na oblast Velkopavlovicka (23.3.) a zakončovacího o Moravě a zahraničí (13.4.)v sále Hotelu Palcát pozveme návštěvníky do táborských sklepeních, které proměníme ve vinné sklípky,“ přibližuje program nadcházejícího ročníku Táborského festivalu vína.

Na Otevřených sklepech, které se uskuteční 6. dubna, budou moci lidé ochutnat ta nejlepší vína – akce se totiž zúčastní 12 vítězů a legend soutěže Vinař roku od roku 2007 do současnosti. Návštěvníci akce se podívají například do sklepa pod kavárnou Obývák, pod dům č.p. 13 na Žižkově náměstí i do sklepení Husitského muzea. Účast už potvrdili vinaři jako Josef Valihrach, vinařství Volařík, Petr Skoupil či Vinařství Michlovský.

"Vstupenka do sklípků zahrne ochutnávku 100 vín přímo od vinařů, minerální vodu Korunní po celou dobu akce, degustační skleničku, katalog vín s mapkou sklepů a komentovanou prohlídku podzemních chodeb s vinnými zastávkami. Jen upozorňujeme, že počet vstupenek na tuto akci je limitován," dodává Jiří Blafka.

Výhodné vstupenky festival nabízí na dva velké košty v sále Hotelu Palcát. První velká ochutnávka startuje 23. března ve 13 hodin a návštěvníci ochutnají na 20 stáncích přes 200 vín z Velkopavlovické oblasti (Proqin, Šabata, Vajbar, Kobylí aj.) i vína z Maďarska, Rumunska a Španělska.

Druhá velká ochutnávka bude festival pomyslně uzavírat 13. dubna tím nejlepším z Moravy a Čech. Návštěvníci hotelu na stáncích najdou 20 moravských a českých vinařů ze Znojemska, Mikulovska, Slovácka a Litoměřicka.

Při koupi výhodné permanentky na oba košty v předprodeji zájemci zaplatí 360 korun, vstupné platí pro dvě osoby. Jednotlivé obyčejné vstupné stojí v předprodeji 130 korun pro jednu osobu, zvýhodněně pak 200 pro dvě osoby. Na místě zaplatíte 200 korun za osobu.

Skvělé večeře i košt s Maďarem

Jako každý rok festival nabídne v průběhu měsíce denní program plný jídla a vína.„Martin Svatek z hotelu Nautilus bude vařit menu, s nímž tým reprezentace vyhrál na mistrovství světa. Při Wine cupu se utkají moravská vína s rakouskými, kdo letos vyhraje?Rozhodnete vy. Návštěvníci si budou moci užít jídla ze slavných filmů s ukázkami scének, galavečeři s živým argentinským tangem, nebo ochutnat to nejlepší ze Sicílie. Novinkou letos také je, že akce budou více audiovizuální,“ říká Jiří Blafka.

Loni velký ohlas sklidil maďarský vinař a sommeliér Tamás Toth. Letos přijede s víny, která budou průřezem maďarské vinné oblasti. Všechna však ručně a tradičními cestami vyráběná.

"Přivezu vína z prestižních oblastí Tokaj, Bükk, Mátra, Villány, Alföld, Szekszárd. Všechna jsou vyráběna ručně, tradičními cestami, což není dnes stále úplně obvyklé. Lidé ode mě ochutnají také maďarské speciality - sýry, buvolí salámy,klobásky a další. V neposlední řadě návštěvníci mé degustace ochutnají mé vlastní víno, kromě jiných i Superior Cabernet Sauvignon, kterého je posledních 150 lahví. Vše totiž koupila dánská pětihvězdičková restaurace. Mohu slíbit, že veškerá vína budou řemeslně udělaná a nebudou mainsteramová," prozradil maďarský vinař s tím, že hodlá překvapit i legendární maďarskou Pálinkou z hroznů a ovoce, zábavnou dekorací, videoprojekcí z vinic a samoobslužným stolem s víny.

Ti, kdo se chtějí vzdělávat, nepřijdou opět o degustátorský kurz. Letos návštěvníky mimo klasiky, jako večeře plná sýra, čeká degustace hamburgerů a piva i domácích limonád. Pro relaxaci pak milovníky vína a jídla pak festival nabízí promítání filmů s vinařskou tématikou.

Bára Hrzánová, Dušek i Pokáč

Stejně jako loni program Táborského festivalu vína otevře Divadlo Járy Cimrmana s hrou Švestka. Kromě Cimrmanů přijede opět herec Jaroslav Dušek, který sehraje například Pátou dohodu a lidé s ním nepřijdou ani o přednášku, která byla loni úspěšná a lidé si ji vyžádali znovu.

Z herců se objeví také Bára Hrzánová, a to s komedií Kočka v oregánu. Táborský festival vína nově uzavře 27. dubna písničkář Pokáč, oceněný Andělem, Zlatou deskou i Českým slavíkem.

Program festivalu bude jako každý rok benefiční, výtěžek z něj půjde těm, kteří potřebují pomoci. Letos festival pomůže organizacím I My, Janíček, Adventor, Anaon a Walfdorsfká škola Mistra Jana Husa.

"Letos je o akce festivalu rekordní zájem, přesto vstupenky ještě nějaké jsou. Neomezená kapacita je pouze na velkých koštech v Hotelu Palcát, kde budou stánky s vinaři a návštěvníci slavnosti budou moci chodit a koštovat vína z jednotlivých vinařství. Doporučujeme s nákupem vstupenek neotálet, zájemci tak předejdou každoročnímu zklamání," upozorňuje ředitel festivalu Jiří Blafka.

Festival se letos kromě 12 sklepů Starého města koná v restauraci Thir, Vinotéce U Černého kocoura a zeleného stromu, vinotéce a kavárně Coffee and tee, v Hotelu Dvořák, Nautilus a Palcát, v restauraci Terasa Jordán, kavárně Obývák a Divadle Oskara Nedbala.

Více o programu a vstupenkách se dozvíte na webuwww.festival-vina.cz , facebooku @festivalvin nebo instagramu #taborsky_festival_vina.


Autor: David Peltán