PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Přední český grafik Jaroslav Rotbauer vystaví své malby v Táboře. Mnohdy poprvé

Přední český grafik Jaroslav Rotbauer vystaví své malby v Táboře. Mnohdy poprvé

Středa, 07.11.2018 / článek

 

V táborské Galerii U Radnice můžete od 8. listopadu navštívit  výstavu Jaroslava Rotbauera (1929–2015), jednoho z nejvýznamnějších českých grafiků 20. století. Diváci mohou poznat autora netradičně nejen jako grafika, ale také jako malíře. Málokdo ví, že Jaroslav Rotbauer se paralelně vedle grafiky věnoval celý život i malbě a tyto obrazy jako soubor nebyly nikdy vystaveny. Výstava prací plných exprese a černého humoru potrvá až do 13. ledna 2019. 

"Mnohé obrazy nebyly nikdy vystaveny, našel je syn kdesi srolované. Poprvé je tu objevujeme. Na mnohých jsou vymalovány jeho hořkokomické životní příběhy, " říká kurátorka galerie Žaneta Salusová. 

Jaroslav Rotbauer se narodil 18. srpna 1929 v Praze. V letech 1943–1948 studoval Státní grafickou školu v Praze, jeho spolužáci byli třeba Vladimír Boudník, Hanes Reegen nebo Zdeněk Bouše. Nakonec byl z politických důvodů ze školy vyhozen a studium na vysoké škole mu tak bylo znemožněno.

Prošel si řadou profesí, posléze byl díky svému talentu přijat do Svazu výtvarných umělců a začal se živit užitou grafikou - mimo jiné například pro Tuzex, Brněnský veletrh či Technoexport. Vedle toho se intenzivně zabýval svou vlastní volnou tvorbou. Jaroslav Rotbauer tvořil do poslední chvíle, zemřel koncem roku 2015 ve věku 86 let. Jeho rozsáhlý odkaz je nyní spravován rodinou.

Typickými prvky autorovy tvorby, ať již grafické nebo malířské, jsou město, lidé, krajina. Jeho obrazy jsou na jedné straně často plné humoru, zalidněné rázovitými figurkami, jindy
plné mystiky, hořkosti a náboženského zanícení a někdy plné autobiografických prvků.

Vernisáž výstavy se koná dnes, ve středu 7. listopadu od 17 hodin, a to za přítomnosti jeho syna a bývalé manželky. 

 


Fotografie


Autor: - i,dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Letní kino Milevsko - Ženy v běhu

Kino / film
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
16.07.2019 od 21:00 hod.

 

Bomberos

Divadlo / Hasičská groteska a klaunerie
Husitské muzeum v Táboře - RAJSKÝ DVŮR
16.07.2019 od 16:00 hod.

 

Festival u Slavie na letní scéně

Hudba / festival
Slavie
16.07.2019 od 18:00 hod.