PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Otáčivé hlediště v Krumlově se promění v hudební skvost. Točnu ovládne opera i balet

Otáčivé hlediště v Krumlově se promění v hudební skvost. Točnu ovládne opera i balet

Pondělí, 09.07.2018 / článek

 

Blok hudebních inscenací na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově zahájí světoznámá opera Rusalka Antonína Dvořáka. Úchvatnou lyrickou píseň o nesplnitelné touze si publikum může poslechnout od úterý 10. července do neděle 15. července. 

Současné ztvárnění tohoto klenotu mělo svou premiéru v roce 2014 v režii jednoho z nejvýraznějších českých operních tvůrců Jiřího Heřmana a pod taktovkou generálního hudebního ředitele opery Jihočeského divadla Maria De Rose. Tato inscenace se zařadila k nejoriginálnějším divadelním projektům před Otáčivým hledištěm v posledním desetiletí. V letošním roce se v Rusalce představí opět mezinárodní pěvecké obsazení v čele se slovenským pěvcem Štefanem Kocánem v úloze vodníka a s trojicí vynikajících sopranistek – Janou Šrejmou Kačírkovou, Alžbětou Poláčkovou a Mariou Kobielskou.

Rusalka, která se do zámecké zahrady Českého Krumlova opakovaně vrací již přes půl století, sklízí každý rok velice pozitivní ohlasy.

„Rusalka na otáčku pro mě byla nádherným zážitkem. Režijní pojetí bylo dobře zpracované – ani moc moderní, ale také ani kašírovaná pohádka se zeleným vodníkem. Orchestr hrál velmi dobře, pěvecké výkony byly mimořádné, scénografie originální, kostýmy a světelný design opravdu efektní. Štefan Kocán jako Vodník byl impozantní a na fotkách bez paruky vypadá jako Leonardo DiCaprio. Je to rozhodně jedna z nejpovedenějších a z nejzajímavějších operních inscenací, které jsem kdy viděla,“ popsala Vendula Štěpánková.

Mezinárodní Verdi

Neméně vynikajícím hudebním zážitkem se pro diváky stane opera Trubadúr Giuseppe Verdiho. Drama osudné záměny identity a spalujících vášní zasazené do Španělska je doslova plné těch největších operních hitů. V hudebním nastudování Maria De Rose a v režii Tomáše Studeného zazní v italském originále. Zámeckou zahradu Trubadúr rozezní od středy 18. do neděle 29. července.

Trubadúr má rovněž mezinárodní obsazení. Kromě prvotřídních českých sólistů se v hlavních rolích představní pěvci z Japonska, Portorika, Itálie, Bulharska a Ukrajiny. Jako Leonora se představí Yukiko Kinjo nebo Jana Šafář Doležílková, v roli Manrica se střídají Lázaro Calderón a Paolo Lardizzone, roli hraběte z Luny ztvárňují sólista opery JD, Ukrajinec Alexandr Beň a bulharský barytonista Krum Galabov, v basové roli Ferranda vystoupí Josef Škarka nebo Jan Šťáva. V klíčové úloze cikánky Azuceny alternují dvě mezzosopranistky – Šárka Hrbáčková a Eliška Weissová.

Baletní představení Valmont s hudbou – Franze Schuberta a Pēterise Vaskse, jehož tvůrcem je choreograf Libor Vaculík, si diváci mohou zamilovat od středy 1. do neděle 5. srpna. V loňském roce měl tento "baletní nováček" v zámeckém parku premiéru a odnesl si mnoho příjemných ohlasů. Divačka Míla jej okomentovala slovy: „Včera jsme v dešti zhlédli balet Valmont. Z oblohy chvílemi padaly provazy vody. Byl to nádherný zážitek. Balet byl úžasný, projev, hudba, kostýmy. V kulisách zámecké zahrady jako by nepršelo. Upřímně děkuji za překrásný zážitek.“

Publikum tentokrát zaujme v titulní roli Valmonta první sólista Národního divadla Praha, Alexandre Katsapov. K vytvoření baletu přivedl choreografa román v dopisech Nebezpečné vztahy francouzského spisovatele Choderlose de Laclose. Román byl několikrát zfilmován, k těm nejznámějším adaptacím patří americký film Nebezpečné známosti Stephena Frearse, kde hlavní roli ztvárnil John Malkovich, pod názvem Valmont ho natočil i Miloš Forman v hlavní roli s Colinem Firthem.
Příběh o cynických šlechticích je inscenací na pomezí tanečního divadla a činohry. Libor Vaculík nešokuje výpravným dílem, ale naopak se zaměřuje na jemné, citlivé vykreslení jednotlivých charakterů postav. Markýza de Merteuil a vikomt de Valmont pro své pobavení zasahují do cizích osudů a roztáčejí soukolí, které nakonec smete i je.

Představení ve středu 1. srpna je uspořádáno jako benefiční představení ve spolupráci s Nadačním fondem pro taneční kariéru. Částka 50 Kč z každé prodané vstupenky na tento večer bude jako charitativní příspěvek postoupena Nadačnímu fondu na podporu druhé kariéry tanečníků.

Paletu hudebních titulů uzavře opera Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky. Ta se rozezní v zámecké zahradě od středy 8. a potrvá do neděle 11. srpna.

Janáček svou hudbou přináší posluchači i divákovi především úžasnou radost. Stejnou přinese také inscenace krumlovské „Bystroušky“ s okouzlující Ivanou Rusko v titulní úloze. Pod dirigentskou taktovkou Maria De Rose v inscenaci dále vystoupí přední čeští i zahraniční sólisté - v roli lišáka Jorge Garza a Peter Račko, v roli revírníka Alexandr Beň, Svatopluk Sem a řada dalších. Spoluúčinkuje DPS Jitřenka.

Liška Bystrouška se však ukáže v zámecké zahradě letos naposledy, v příštím roce se na nějaký čas „uloží ke spánku.“ Uvidíte ji v originálním režijním ztvárnění dua SKUTR - Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského.

V příštím roce se na Otáčivém hledišti můžete těšit na nové hudební inscenace - balet Šípková Růženka, operu Turandot a na obnovenou premiéru oblíbeného muzikálu Divotvorný hrnec.

 Více na www.otacivehlediste.cz


Autor: - i - , foto: Petr Hasal

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Mikulášská nadílka se stezkou svědomí

Pro děti
Pozemské nebe, Polní 692/9, 373 71 Rudolfov
05.12.2019 od 17:00 hod.

 

Čertovské rejdění

Pro děti
náměstí Tomáše Bati Sezimovo Ústí
05.12.2019 od 17:00 hod.

 

Andělský průvod městem se sv. Mikulášem

Pro děti
Kláštery Český Krumlov, centrum města
05.12.2019 od 16:30 hod.

 

Krotitelé duchů sound system

Hudba / koncert
Hyacinth
05.12.2019 od 18:30 hod.