PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Letní vosy nás štípou už i v listopadu, Jihočeské divadlo uvádí osmou inscenaci Na půdě

Letní vosy nás štípou už i v listopadu, Jihočeské divadlo uvádí osmou inscenaci Na půdě

Pondělí, 12.02.2018 / článek

 

 Hra Ivana Vyrypajeva s netradičním a velmi dlouhým názvem Letní vosy nás štípou už i v listopadu bude v pořadí již osmou inscenací, kterou soubor činohry Jihočeského divadla připravil pro svou studiovou scénu Na Půdě. V režii Alžběty Burianové a dramaturgii Davida Košťáka se v ní představí Beáta Kaňoková, Václav Švarc a Tomáš Havlínek. Hru je možné v nejbližší době vidět v úterý 13. února nebo o víkendu 17. února. 

Ivan Vyrypajev (*1974) je v současnosti jeden z nejvýznamnějších představitelů ruské dramatiky. Na českých jevištích se začal objevovat zejména v nedávné době, kdy jeho hru Iluze uvedlo Divadlo v Celetné, Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni a Divadlo v Dlouhé (také v režii Alžběty Burianové). Absurdní komedii tohoto ruského dramatika, divadelního a filmového režiséra, scénáristy a herce Letní vosy nás štípou už i v listopadu uvede Jihočeské divadlo v české premiéře.

Hry Ivana Vyrypajeva jsou vždy založené na úzkém dialogu s divákem, kterého provokují neustálým přívalem otázek a tajemstvím zahalených výpovědí. Postavy často řeší konflikt mezi každodenní osobní zkušeností a vědomím, že je něco přesahuje. Ve svých textech se nezřídka věnuje otázce víry a její dnešní podoby. Čerpá z různých náboženských filozofií a důmyslně pracuje s biblickými odkazy, které používá v kontextu současného světa. Pracuje s nimi bez přílišného patosu a zbavuje je příliš sevřeného historického kontextu. Mezi Vyrypajevova častá témata patří život, smrt, láska, nenávist a tenká hranice mezi vírou a skepsí.

I Letní vosy jsou konverzační komedií, ve které autor pracuje s vymezením významu pravdy a lži v mezilidských vztazích. Robert chce zjistit, s kým strávila jeho žena Sára minulé pondělí. Sára tvrdí, že ji navštívil jeho vlastní bratr Markus a Markus její slova dosvědčuje. Rodinný přítel Donald ale trvá na tom, že minulé pondělí byl Markus na návštěvě u něj. Potvrzují to i Donaldova žena a jejich sousedka. Kdo z nich lže? Je Sára nevěrná nebo Donald duševně vyšinutý? Věřit manželce, nebo kamarádovi? Příčina stále ostřejšího konfliktu ale leží úplně jinde…

„V centru pozornosti jsou mezilidské vztahy a otázky partnerské důvěry. Věci, o kterých jsme si mysleli, že už jsou promlčené, nás dohánějí stejně jako ty letní vosy, které nás štípají už i v listopadu. Narušení jistoty, v níž žijeme, může znamenat i konec světa tak, jak ho známe,“ interpretuje enigmatický název hry dramaturg David Košťák.

V režii Alžběty Burianové, která touto inscenací na prknech českobudějovického divadla debutuje, a dramaturgii Davida Košťáka, kterého již místní publikum zná díky autorským inscenacím Kronikáři (JD) nebo Lajka vzhůru letí a Kazisvět (Malé divadlo), uvidí diváci pouhé tři postavy – Roberta, Donalda a Sáru v podání tří mladých talentovaných členů činohry JD Václava Švarce, Tomáše Havlínka a Beáty Kaňokové.

„Trojice našich herců se proplétá ve zdánlivě idylickém květinovém poli. Ale strnulost květů a ohlušující ticho jsou jen předzvěstí ničivé bouře, ke které se schyluje,“ prozrazuje Alžběta Burianová k podobě výpravy, ke které přizvala výtvarníka Petra Vítka, V JD také autora scény k operetní inscenaci Mikádo (2017). Hru uvedeme v překladu Terezy Krčálové.

překlad / Tereza Krčálová

Inscenační tým
Režie / Alžběta Burianová
Scéna a kostýmy / Petr Vítek
Dramaturgie / David Košťák


Osoby a obsaze
Robert / Václav Švarc
Donald / Tomáš Havlínek
Sára / Beáta Kaňoková

Nejbližší reprízy: 13., 17. a 21. února, 21. a 28. března 2018


Alžběta Burianová je absolventka DAMU oboru režie činoherního divadla. Absolvovala v roce 2015 v Divadle DISK inscenací textu Ivana Vyrypajeva Iluze. Ihned po škole začala spolupracovat s divadly napříč Českou republikou. Ve své režijní tvorbě se zaměřuje zejména na díla současné dramatiky. V Divadle LETÍ nastudovala hru Davida Koštáka Taxistyx, v Divadle v Dlouhé Iluze Ivana Vyrypajeva. v Divadle A. Dvořáka Příbram Arabskou noc Rolanda Schimmelpfenniga, v Městském divadle Brno Ženu z dřívějška od téhož autora, ve Švandově divadle nazkoušela hru Srdce patří za mříže, kterou společně s Davidem Košťákem napsali na objednávku na téma násilí. Režie textu Letní vosy nás štípou už i v listopadu je její první setkání s Jihočeským divadlem. Jedná se již o její třetí inscenaci textu Ivana Vyrypajeva.

David Košťák je absolventem oboru teorie a kritika na pražské DAMU. Překládá divadelní hry z anglického jazyka a je kmenovým dramaturgem Divadla LETÍ. Ve své tvorbě se soustředí na aktuální témata, která se vyjadřují k zásadním společenským otázkám. Je jedním ze zakladatelů Divadla Spektákl, které si bere za cíl interpretovat literární klasiku očima dnešní generace. Pohostinsky působil ve Švandově divadle, v ostravském Divadle Petra Bezruče a Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Pravidelně spolupracuje s režiséry Alžbětou Burianovou, Janem Holcem, Martinou Schlegelovou a Petrem Haškem. Kromě dramaturgie se od roku 2013 věnuje i vlastní dramatické tvorbě. Pro Jihočeské divadlo České Budějovice napsal s Helenou Kebrtovou muzikál Kronikáři a pro Malé divadlo zpracování příběhu slavného psa Lajka vzhůru letí.
 


Autor: - i -