PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Letní vosy nás štípou už i v listopadu, Jihočeské divadlo uvádí osmou inscenaci Na půdě

Letní vosy nás štípou už i v listopadu, Jihočeské divadlo uvádí osmou inscenaci Na půdě

Pondělí, 12.02.2018 / článek

 

 Hra Ivana Vyrypajeva s netradičním a velmi dlouhým názvem Letní vosy nás štípou už i v listopadu bude v pořadí již osmou inscenací, kterou soubor činohry Jihočeského divadla připravil pro svou studiovou scénu Na Půdě. V režii Alžběty Burianové a dramaturgii Davida Košťáka se v ní představí Beáta Kaňoková, Václav Švarc a Tomáš Havlínek. Hru je možné v nejbližší době vidět v úterý 13. února nebo o víkendu 17. února. 

Ivan Vyrypajev (*1974) je v současnosti jeden z nejvýznamnějších představitelů ruské dramatiky. Na českých jevištích se začal objevovat zejména v nedávné době, kdy jeho hru Iluze uvedlo Divadlo v Celetné, Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni a Divadlo v Dlouhé (také v režii Alžběty Burianové). Absurdní komedii tohoto ruského dramatika, divadelního a filmového režiséra, scénáristy a herce Letní vosy nás štípou už i v listopadu uvede Jihočeské divadlo v české premiéře.

Hry Ivana Vyrypajeva jsou vždy založené na úzkém dialogu s divákem, kterého provokují neustálým přívalem otázek a tajemstvím zahalených výpovědí. Postavy často řeší konflikt mezi každodenní osobní zkušeností a vědomím, že je něco přesahuje. Ve svých textech se nezřídka věnuje otázce víry a její dnešní podoby. Čerpá z různých náboženských filozofií a důmyslně pracuje s biblickými odkazy, které používá v kontextu současného světa. Pracuje s nimi bez přílišného patosu a zbavuje je příliš sevřeného historického kontextu. Mezi Vyrypajevova častá témata patří život, smrt, láska, nenávist a tenká hranice mezi vírou a skepsí.

I Letní vosy jsou konverzační komedií, ve které autor pracuje s vymezením významu pravdy a lži v mezilidských vztazích. Robert chce zjistit, s kým strávila jeho žena Sára minulé pondělí. Sára tvrdí, že ji navštívil jeho vlastní bratr Markus a Markus její slova dosvědčuje. Rodinný přítel Donald ale trvá na tom, že minulé pondělí byl Markus na návštěvě u něj. Potvrzují to i Donaldova žena a jejich sousedka. Kdo z nich lže? Je Sára nevěrná nebo Donald duševně vyšinutý? Věřit manželce, nebo kamarádovi? Příčina stále ostřejšího konfliktu ale leží úplně jinde…

„V centru pozornosti jsou mezilidské vztahy a otázky partnerské důvěry. Věci, o kterých jsme si mysleli, že už jsou promlčené, nás dohánějí stejně jako ty letní vosy, které nás štípají už i v listopadu. Narušení jistoty, v níž žijeme, může znamenat i konec světa tak, jak ho známe,“ interpretuje enigmatický název hry dramaturg David Košťák.

V režii Alžběty Burianové, která touto inscenací na prknech českobudějovického divadla debutuje, a dramaturgii Davida Košťáka, kterého již místní publikum zná díky autorským inscenacím Kronikáři (JD) nebo Lajka vzhůru letí a Kazisvět (Malé divadlo), uvidí diváci pouhé tři postavy – Roberta, Donalda a Sáru v podání tří mladých talentovaných členů činohry JD Václava Švarce, Tomáše Havlínka a Beáty Kaňokové.

„Trojice našich herců se proplétá ve zdánlivě idylickém květinovém poli. Ale strnulost květů a ohlušující ticho jsou jen předzvěstí ničivé bouře, ke které se schyluje,“ prozrazuje Alžběta Burianová k podobě výpravy, ke které přizvala výtvarníka Petra Vítka, V JD také autora scény k operetní inscenaci Mikádo (2017). Hru uvedeme v překladu Terezy Krčálové.

překlad / Tereza Krčálová

Inscenační tým
Režie / Alžběta Burianová
Scéna a kostýmy / Petr Vítek
Dramaturgie / David Košťák


Osoby a obsaze
Robert / Václav Švarc
Donald / Tomáš Havlínek
Sára / Beáta Kaňoková

Nejbližší reprízy: 13., 17. a 21. února, 21. a 28. března 2018


Alžběta Burianová je absolventka DAMU oboru režie činoherního divadla. Absolvovala v roce 2015 v Divadle DISK inscenací textu Ivana Vyrypajeva Iluze. Ihned po škole začala spolupracovat s divadly napříč Českou republikou. Ve své režijní tvorbě se zaměřuje zejména na díla současné dramatiky. V Divadle LETÍ nastudovala hru Davida Koštáka Taxistyx, v Divadle v Dlouhé Iluze Ivana Vyrypajeva. v Divadle A. Dvořáka Příbram Arabskou noc Rolanda Schimmelpfenniga, v Městském divadle Brno Ženu z dřívějška od téhož autora, ve Švandově divadle nazkoušela hru Srdce patří za mříže, kterou společně s Davidem Košťákem napsali na objednávku na téma násilí. Režie textu Letní vosy nás štípou už i v listopadu je její první setkání s Jihočeským divadlem. Jedná se již o její třetí inscenaci textu Ivana Vyrypajeva.

David Košťák je absolventem oboru teorie a kritika na pražské DAMU. Překládá divadelní hry z anglického jazyka a je kmenovým dramaturgem Divadla LETÍ. Ve své tvorbě se soustředí na aktuální témata, která se vyjadřují k zásadním společenským otázkám. Je jedním ze zakladatelů Divadla Spektákl, které si bere za cíl interpretovat literární klasiku očima dnešní generace. Pohostinsky působil ve Švandově divadle, v ostravském Divadle Petra Bezruče a Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Pravidelně spolupracuje s režiséry Alžbětou Burianovou, Janem Holcem, Martinou Schlegelovou a Petrem Haškem. Kromě dramaturgie se od roku 2013 věnuje i vlastní dramatické tvorbě. Pro Jihočeské divadlo České Budějovice napsal s Helenou Kebrtovou muzikál Kronikáři a pro Malé divadlo zpracování příběhu slavného psa Lajka vzhůru letí.
 


Autor: - i -

Odešel Michal Maudr alias DJ Loutka, legenda

 Podle zatím blíže nespecifikovaných událostí česká hudební scéna přišla o legendu, DJ Loutku. Letos oslavil 51. narozeniny. Michal Maudr DjLoutka byl jedním ze zakladatelů klubové scény v ČR a jedním z prvních hráčů české houseové hudby, žánru zůstal věrný. V roce 1993 spoluzaložil agenturu Roxydust house. Hrál po boku světových jmen jako Carl Cox, Dj Sneak, Terry Francis, Darren Emmerson, Chemical Brothers, Jazzanova, Underworld aj. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Letní kino 2018 - Po strništi bos

Kino / film
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
21.08.2018 od 20:30 hod.

 

Invaze 18

Ostatní / happening
Malšice
21.08.2018

 

50 let od invaze

Hudba / koncert / hudba - projekce
Univerzita Tábor
21.08.2018 od 18:00 hod.