PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Živá vila opět na scéně. Spolek se snaží kulturou zastavit chátrání cenného objektu

Živá vila opět na scéně. Spolek se snaží kulturou zastavit chátrání cenného objektu

Neděle, 15.10.2017 / fotoreport + článek

 

 Spolek Živá vila uspořádal 30. září v podvečerních hodinách předem avizovanou akci s názvem „Zastavme chátrání Kralovy vily“. Součástí události byl rovněž happening před samotnou Kralovou vilou, která bohužel více než rok bez jakéhokoliv využití zcela nesmyslně chátrá. Byl to ale právě spolek Živá vila, který z této významné funkcionalistické vily dokázal udělat úspěšné kulturní centrum, v němž se odehrála stovka kulturních či společenských akcí. Na konci loňského září ale museli členové spolku kvůli neprodloužení nájemní smlouvy objekt opustit. Po happeningu před vilou se v nedaleké garáži konal koncert spřízněných kapel Houpací koně, Kaplan Bros. a Ström, které přijely podpořit spolek v jeho počínání bez nároku na honorář.

„Cílem akce bylo upozornit na zbytečné chátrání Kralovy vily a na současný alarmující stav tohoto objektu, který již rok chátrá bez jakéhokoliv využití. Poslední oficiální akce se zde konala 30. září 2016. Poté vypršela nájemní smlouva. Od té doby vila zarůstá, je prázdná, nevyužívaná. Majitel, kterým je město Prachatice, odmítá jakoukoli formu spolupráce či navázání dialogu a zároveň odmítá jakoukoli péči o budovu,“ říká k setkání Barbora Staňková, předsedkyně Spolku Živá vila.

Členové spolku přitom měli skoro vyhráno, když byla v září 2016 vila prohlášená kulturní nemovitou památkou. Vedení města ale jako vlastník objektu proti tomuto rozhodnutí podalo rozklad a tak nenabyla památková ochrana právní moci. V současnosti tedy celé řízení o prohlášení památkou probíhá od začátku. Podle Barbory Staňkové si mladá generace v jejím rodném městě nemůže uspořádat žádnou kulturní akci: „Od pana starosty Malého jsme na tento problém dostali odpověď, že si na koncert můžeme pronajmout Národní dům na prachatickém náměstí. Situaci jsme si zjišťovali a (nehledě na architektonickou kvalitu budovy) bychom museli za jednu hodinu provozu platit kolem 5000 Kč, což je pro nás studenty nereálná částka. Je to jasný důkaz, že vedení města Prachatice nepřikládá vážnost aktivní účasti mladých lidí ve městě.“

Členové spolku tak chtěli zmiňovanou protestní akcí symbolicky poukázat na nesmyslnou politiku vedení města Prachatice, jež účelně zanedbává snahu mladé generace podílet se na kulturním dění a zároveň odmítá jakýkoliv dialog a snahu vymyslet konstruktivní řešení.

„V rámci mezinárodního dne architektury jsme vedení města žádali o jednorázové pronajmutí objektu na jeden den. Bylo nám ovšem odpovězeno, že Den Architektury již pořádá město ve spolupráci se Seniorskou organizací Prachatice, a proto naší žádosti nemůže být vyhověno. Podle nás jde ze strany města o vědomé preferování jedné věkové skupiny nad druhou a v důsledku toho špatné vztahy mezi různými věkovými kategoriemi. Rádi bychom se například Dne architektury účastnili ve spolupráci se seniory, to nám bohužel nebylo nabídnuto,“ dodává dále předsedkyně spolku Barbora Staňková.

I přes nevoli ze strany města Prachatice si členové spolu nakonec našli místo, kde mohli protestní koncert uspořádat: „Na periferii města jsme našli jednu garáž, kterou jsme vyklidili a uzpůsobili k tomu, aby mohla provizorně sloužit jako místo koncertu. Z konečného výsledku jsme byli nadšeni. Přišlo okolo 150 lidí, což což dokazuje, že nezávislé centrum, které jsme v Kralově vile za dva roky vybudovali, v Prachaticích chybí, a že vila by měla v budoucnu využití. Navíc kapely, které přijely naši myšlenku podpořit, patří ke špičce tuzemské alternativní scény a v Prachaticích si vzhledem ke kulturní nabídce města znovu jen tak nezahrají. Velice nás rovněž potěšil mediální zájem, který opět rozvířil tuto problematickou situaci,“ uvedla na závěr Barbora Staňková. O akci byla natočena zpráva do pořadu Události v kultuře a již rok je o spolku Živá vila natáčena reportáž do pořadu Českého rozhlasu Dobrá vůle, jenž bude odvysílán v listopadu.


Fotografie


Autor: Libor Staněk, foto:Denisa Vesecká a Katka Wag

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


dětský den s mimoněm, mickeym, jednorožcem a šmoulou

Pro děti / dětský den
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
24.09.2023 od 13:30 hod.

 

táborský svatební veletrh

Ostatní / Svatební veletrh
Hotel Palcát
24.09.2023 od 10:00 hod.

 

Biotronika

Ostatní / duchovní shromáždění,
Clarion Congress Hotel České Budějovice, 14, Pražská tř. 2306, 370 04 České Budějovice
24.09.2023 od 15:15 hod.

 

Svatba bez obřadu

Divadlo
Dům kultury Milevsko
24.09.2023 od 19:00 hod.