PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Se ztrátami, ale vyhrála nad akutní leukémií. Premiéra filmu Druhý život Jitky K. je na ČT2

Se ztrátami, ale vyhrála nad akutní leukémií. Premiéra filmu Druhý život Jitky K. je na ČT2

Pondělí, 13.03.2017 / článek

 

Příběh obrovské síly, kterou v sobě dokáže člověk nalézt, když se rozhodne vzepřít osudu. Tváří v tvář děsivé diagnóze - akutní leukémie - se Jitka, energická a sportovně založená mladá žena, rozhodne bojovat a nad nemocí zvítězit. Film mohou diváci premiérově zhlédnout v úterý 14. března od 21.05 hodin na programu ČT2.  

Příběh mladé ženy, které nepříznivá diagnóza akutní leukémie radikálně změnila ze dne na den život. Jitka vypráví nejen o svých strastech na cestě k uzdravení, ale i nesmírně důležité podpoře blízkých i zcela neznámých lidí, kterým její osud nebyl lhostejný. Tato osobní zpověď nese i touhu pomoci a podpořit všechny, kterým leukémie vstoupila do života.

Premiéru filmu o boji se zákeřnou nemocí, naději a přátelství mohou diváci zhlédnout na programu ČT2 v úterý 14. března ve 21.05 hodin, reprízu pak 15. března 16.40 hodin.

V průběhu filmu, ale i kdykoli jindy, mohou diváci zaslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS KOSTNIDREN na telefonní číslo 87 777. Nadace pro transplantace kostní dřeně z každé odeslané DMS obdrží 28,50 Kč.

O filmu

„Jmenuji se Jitka. Můj život byl plný sportu, kamarádů a radosti. Přestěhovala jsem se do Prahy, kde jsem tvrdě makala jako trenérka ve fitness. Psalo se o mně v novinách, potkávala jsem zajímavé lidi. Ani ve snu by mě nenapadlo, co mě zmůže potkat.

Po úvodních slovech se začne před divákem roztáčet spirála událostí, které vyrvaly Jitku z jejího „prvního“ bezstarostného života vrhly ji do toho „druhého“. Do života po překonání akutní leukemie.

V dokumentu režiséra Vojtěcha Kopeckého projdeme s hlavní protagonistkou všechny zásadní momenty uplynulých více než tří let. Od prvotních chybně diagnostikovaných obtíží přes absolutní vyčerpání, stanovení diagnózy akutní leukemie, nástup do nemocnice, chemoterapii, hubnutí, ztrátu vlasů, bolesti, nalezení vhodného dárce kostní dřeně a netrpělivě očekávanou transplantaci až po návrat domů, dlouhou rekonvalescenci a postupný návrat do normálního, ale už výrazně jiného života.

Kromě Jitčiny vnitřní síly a skvělé lékařské péče ukazuje film i další z nepřehlédnutelných faktorů, které přispěly k jejímu uzdravení - lidi kolem ní a všechno, co pro ni dělali a stále dělají. Mnozí z nich ve filmu vystoupí a přinesou tak pohled z druhé strany, na to, jak nemoc dopadá na okolí pacienta, na jeho nejbližší.

„Nedovedu si představit, že bych neměla rodinu a přátele,“ přiznává Jitka, že bez jejich lidské, ale i finanční pomoci by svou dlouhou nemoc asi nezvládla. Stejně otevřeně mluví i o traumatu, se kterým se naopak musela vypořádat úplně sama. Po chemoterapii už nebude moct mít nikdy děti.

Přestože se dokument věnuje závažnému tématu, je v něm dost místa i pro humor, zavede nás nejen do nemocnice, ale i k Jitce domů, na večírek, trénink boxu, do studia Radiožurnálu nebo na Sněžku, kam Jitka po vyléčení pořádá s přáteli charitativní pochody na podporu Nadace pro transplantace kostní dřeně. Protože transplantace je pro mnohé pacienty jedinou šancí na život a dárci stále chybí.

„Může to potkat kohokoli. Chci všem pomoct najít sílu a motivaci k návratu do zdravého života,“ shrnuje Jitka Košínová poselství dokumentu o svém Druhém životě Jitky K.
Režie: Vojtěch Kopecký
Scénář, střih: Vojtěch Kopecký
Kamera: Tomáš Sysel
Zvuk: Marek Musil
Hudba: Norbi Kovács
Výkonný producent: Michaela Syslová, T.H.A.
Producent: Filmová a televizní společnost Total HelpArt, T.H.A. – Ondřej Trojan
Česká televize - Martina Šantavá
Koproducent, odborný garant: Doc. MUDr. Pavel Žák, Ph.D.


Autor: - i, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Sýrový rakletovací večer

Ostatní / ochutnávka
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
15.11.2019 od 19:00 hod.

 

Večery S 2019 - Pták Lajf, Standa Kahuda, Stráníci

Hudba / koncert / folk, rock, jazz, šanson
Divadlo U Kapličky, Husova 622/45, České Budějovice
15.11.2019 od 19:00 hod.

 

Taneční hodiny 2019

Ostatní / workshop
Dům kultury Milevsko
15.11.2019 od 19:00 hod.

 

Budějovický Manifest - 30 let svobody

Hudba / festival
Kampa, Slavie, Velbloud aj.
15.11.2019 - 17.11.2019 od 18:00 hod.
vícedenní akce