PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Řecká bohyně, Maria Zisi: Byla jsem uklízečkou i pokojskou

Řecká bohyně, Maria Zisi: Byla jsem uklízečkou i pokojskou

Neděle, 25.12.2016 / rozhovor

 

 Měla být úspěšnou advokátkou, nakonec ale zvítězila láska k cestování. Dnes řídí jednu z nejúspěšnějších cestovních kanceláří v České republice a stále ji práce těší stejně jako na začátku. Když začne vyprávět o Řecku, celá se rozzáří. Patří mezi lidi, které si musíte zamilovat.

V Řecku jste studovala teorii teologie a chystala se na práva, osud vás ale přivedl do Prahy. Jak to bylo?
Naše kancelář Electra Tours existuje už od roku 1989. V té době se zaměřovala na poskytování služeb pro zahraniční turisty na poloostrově Chalkidiki v Řecku, z nichž většinu představovali lidé z ČR. V roce 1999 tak padlo rozhodnutí rozšířit cestovní kancelář do České republiky a já byla svým otcem požádána o pomoc při jejím počátečním vedení. A vidíte, jsem tu už 17 let. Má studia se sice ubírala jiným směrem, ale díky rodinné firmě jsem už od čtrnácti let jako brigádnice vystřídala snad všechny existující profese, které mají s cestovním ruchem co dočinění. Fungovala jsem například jako pokojská, recepční, uklízečka, servírka, ale nejraději asi vzpomínám na místo delegátky.

Litovala jste někdy?
Ne, nikdy jsem nelitovala. Jsem spokojená a mám velké štěstí, že mám práci, která mě i po tolika letech baví a naplňuje. Každý vzpomíná na ty nejhezčí dny v roce, které většinou stráví na dovolené, a není nic hezčího vědět, že jste k tomu přispěli.

Cestujete ráda?
Moc ráda. Rozhodně nepatřím k lidem, kteří si neumí představit ani na chvíli opustit „ředitelské křeslo“. Volné chvíle si umím skvěle užít a mám samozřejmě štěstí, že mohu díky své profesi spojit příjemné s užitečným.

Vaše cestovní kancelář má dlouholetou tradici, je na trhu více než sedmnáct let. V čem se za tu dobu podle vás cestovní ruch nejvíc změnil?
Nejvýraznější změnou je dozajista internet. Jeho dostupnost, rozvoj a využití. Prodej zájezdů se téměř výhradně přesunul z kamenných poboček na „síť“. S tím je samozřejmě spojená i obrovská administrativní úleva. Budete se smát, ale pamatuji ještě dobu, kdy jsme na klasickém psacím stroji vypisovali jednu letenku za druhou, a to pro celé letadlo. Dnes je to nepředstavitelné. Vše vyřešíte jedním e-mailem.

Co mají podle vás Řekové s Čechy společné a v čem jsou naopak naprosto odlišní?
Češi toho mají s Řeky určitě mnoho společného. Například jsou rodinně založení, milují cestování a jsou velkými patrioty. V čem jsou určitě odlišní, tak to je temperament, což je zcela jistě z velké části díky moři a sluníčku.

Kam jezdí Řekové v létě na dovolenou?
Určitě není překvapením, že cestují především v rámci Řecka a řeckých ostrovů. Jedním z velmi vyhledávaných míst je například poloostrov Chalkidiki. V turistických oblastech s all inclusive resortem ale moc Řeků nepotkáte. Soustředí se většinou na méně známá místa.

Dovolené v Řecku jsou u Evropanů a obzvláště Čechů stále více populární, proč?
Pokud odhlédneme od toho, že v Řecku je jedno z nejkrásnějších moří v celé Evropě, skvělé jídlo, teplo až do konce podzimu a velmi vlídní lidé, hraje samozřejmě velkou roli bezpečnost. Lety do Řecka trvají příznivou dobu a Češi se zde cítí skoro jako doma.

Čím dál tím více lidí ustupuje od výběru dovolené na poslední chvíli, a naopak kupují zájezdy na tzv. „first minute“, v čem jsou největší výhody?
Na first minute samozřejmě seženete ty nejlepší nabídky. Tím myslím jak skvělou cenu, tak velký výběr, ale především platí, že ty nejlepší hotely jsou vyprodané už koncem března a do last minute tak nikdy nejdou.

Kdybyste si vy měla vybrat místo, které v létě v Řecku navštívíte, které by to bylo?
Já bych volila určitě Rhodos. Má nádherné pláže, krásné hotely a velmi zajímavé archeologické památky, které svědčí o hluboké historii Řecka. Pokud se ptáte na konkrétní hotely, tak mezi mé nejoblíbenější patří Labranda Blue Bay Resort & Waterpark a hotel Marathon.

Podle jakých kritérií by podle vás měli lidé vybírat dovolenou, aby se takzvaně trefili do černého?
V každém případě bych doporučila poradit se s odborníkem a jasně definovat svou představu. Internetové recenze jsou ve většině případů velmi zavádějící a často i lživé. Není nad zkušenou radu.


Fotografie


Autor: Monika Petráková, foto: archiv, Filip Čenžák