PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Není nad pořádný bordel. Café Groll je obrazem doby a čtenáře dobře pobaví

Není nad pořádný bordel. Café Groll je obrazem doby a čtenáře dobře pobaví

Neděle, 18.12.2016 / recenze

 

Na poslední chvíli přidáváme ještě jeden knižní tip na vánoční dárek. Představujeme kraťoučkou novelku Café Groll budějovického spisovatele, šéfredaktora časopisu Barbar Jana Štiftera. S vyprávěním o kávě v prostředí krásné intelektuální kavárny už teď ale nepočítejte.

Café Groll je jedním z mnoha prvorepublikových podniků, které se zaměřují…no řekněme, že na pánské služby poměrně lechtivého a silně erotického charakteru. Zkrátka a dobře Café Groll je bordel jako vyšitý. Ale za to na úrovni. Stojí v Českých Budějovicích v Kasárenské ulici a mezi stálými i náhodnými návštěvníky se těší té nejlepší pověsti, jakou může u svých zákazníků podobný typ podniku vůbec mít. Vede ho svérázná bordelmamá, která se svojí práce zhošťuje s grácií a elegancí a v každém směru dbá na jeho dobré jméno a především na zdraví a krásu svých zaměstnankyň.

S osudy celého osazenstva Café Groll zamává příjezd nového lékaře. Mladého a nadějného Rudolfa Slívy, který přijíždí do Budějovic po dokončení studií, aby zde započal svoji lékařskou praxi. Mezi ostatními lékaři se kvůli svému profesnímu zaměření sice netěší zrovna dvakrát velké oblíbenosti, ale mezi místními lehkými děvami se brzy stane oblíbenou a při svých návštěvách nevěstinců i vítanou společností.

Problém ovšem nastává v okamžiku, kdy se k pravidelným prohlídkám ani jednou nedostaví údajně nejkrásnější a nejžádanější kurtizána Anna Václavíková, jež svým chováním ohrožuje nejen Rudolfovu praxi, ale i sebe, své klienty a potažmo i celý Café Groll. Mladý lékař tak začíná pojímat podezření, co je tahle kráska vlastně zač a proč se s ní zatím ani jednou osobně nesetkal. Netuší, že Anna Václavíková svojí (ne)přítomností  zamává nejen se životem jeho samotného, ale také s celým podnikem a všemi jeho zaměstnanci. Protože každý v tomto domě má svoje vlastní osobní tajemství, svého vlastního kostlivce ve skříni. Jde jen o to, kdy se tito kostlivci rozhodnou ze zatuhlého prostoru svého vězení vypadnout a obrátit tak chod a řád věcí.

Musím přiznat, že tématem mi tato novelka Jana Štiftera připomínala román Útulek pro padlé ženy od Katy Darbyové, který jsem před několika lety četla. V českých vodách jsem se s tím ovšem zatím nesetkala a proto oceňuji nápad Jana Štiftera o něčem takovém vůbec psát. Za to dávám jedno velké plus. Proč si vybral jako hlavní prostředí svého příběhu zrovna vykřičený dům, o tom se můžeme jenom dohadovat. Podstatou ovšem je, že Café Groll je vtipné, zábavné, ale i vážné čtení, které zobrazuje nejen dobu a společnost první republiky, ale především osudy žen, jež se v této době rozhodly věnovat tomu nejstaršímu řemeslu na světě. A rozhodně stojí za to si o tom v této novelce přečíst.
Dávám tentokrát 90 procent. 

Foto: Marek Podhora


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Veselské slavnosti 2017, hodně kultury

V pátek a sobotu,  23. a 24. června, se ve Veselí nad Lužnicí konají Veselské slavnosti 2017. V pátek se návštěvníci mohou těšit na Taneční orchestr ZUŠ, Kantoři, Mirai, Lucie revival, Wohryzek band, Kocouři.  V sobotu na dechovou hudbu Sedmikráska, Humpolecký Dixieland, Albertíkovu báječnou show, Annu Julii Slováčková s kapelou, Peter Nagyho s kapelou Indigo, Circus Brothers, Wild Sticks, Krýgl Boys, Mary Long, Sarah či Garant.  Dále pak na soutěže, jako je jízda z kopce na čemkoliv, netradiční plavidla, soutěž O nejlepší guláš, soutěže s kulinářskou tematikou. Další program pak čítá šermířské ležení Veselských bojovníků, ukázky historického tance a šermu, horolezeckou stěnu a bumber ball Pepsi, boxerský ring s ukázkami a možností vyzkoušet boxerský sport, exkurze do terária a minipivovaru SOŠEP, ohňostroj. (dap)

Kozina Fest potřetí na hradě

 V pátek 23. června se od 19 hodin otřese Kozí Hrádek v Sezimově Ústí hardcorovou i punkovou hudbou. Potřetí budou na Kozina Festu u zříceniny hradu kázat kapely jako punkrockoví Thrashurf ze Znojma, punkrockoví Don Key, alternativně folkrocková Jiná místa, rockmetaloví Nephila, sklooveroví Kullt Sklla a hardcoroví My Hard Lesson. Vstupné na akci, kterou pořádá Soundpolis crew, je 120 korun. (dap)

Související články

 

 
Kultura dnes


Benátský ples noci svatojánské s Cheironem

Ostatní / benefiční ples / vážná hudba / módní přehlídka / projížďky na lodičkách
Společenský dům Střelnice, Tábor
23.06.2017 od 19:00 hod.

 

The Techno 2

Hudba / party / main stage: EDM, techno, electro oldies stage: oldies
Disco Apollo, Táborská 45/2
23.06.2017 - 24.06.2017 od 22:00 hod.
vícedenní akce

 

Mezinárodní večer

Ostatní / setkání / hudba - pokec
Barokní statek Borotín
23.06.2017 od 17:00 hod.

 

Buskers fest - Mezinárodní festial pouličního umění

Festival / Mezinárodní festival pouličního umění
centrum města
23.06.2017 od 14:00 hod.