PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Do Tábora dorazil z Polska poslední vzácný zubr. Býk jménem Poczekaj

Do Tábora dorazil z Polska poslední vzácný zubr. Býk jménem Poczekaj

Pondělí, 28.11.2016 / fotoreport + článek

 

 Transport mohutného samce zubra evropského na konci listopadu byl posledním ze tří transportů, který završil složení nového chovného stáda táborské zoologické zahrady. Projekt, který byl zahájen začátkem letošního roku, obnášel vybudování půl hektarového výběhu a transport celkem pěti zubrů ze tří koutů Evropy. Podle odborníků založila táborská zoo geneticky nejhodnotnější chovnou skupinu mezi všemi tuzemskými zoologickými zahradami, jejíž potomci se budou moci vrátit do české přírody.

Jedná se o výsledek dlouhodobé týmové práce. Desítky hodin manažerské práce, osobních setkání, dokumentů i samotných transportů zvířat do Tábora, při nichž pracovníci táborské zoo ujeli více než tři tisíce kilometrů a při kterých byla nasazena i těžká technika.

"Zaměřili jsme se na chov genetické nížinné linie, která je dle středoevropského reintrodukčního plánu vhodná pro opětovné vypouštění do české přírody. V rámci našeho projektu nám zubry věnovala například i renomovaná zoologická zahrada v Norimberku,"
říká Ondřej Kott, zoolog a manažer táborské zahrady.

Zubr historicky do naší krajiny patří, ale vlivem masivního lovu z ní zmizel už dávno, během 18. století. Trendy navracení původní divočiny přicházejí ze zemí západní Evropy, kde je tzv. „rewilding“ společensky i mediálně velmi atraktivním tématem.

"Stav české “divočiny“ se průkazně zlepšuje, vracejí se vlci, rysi, medvědi a zcela novým druhem na našem území je například šakal, který postupně invaduje z Balkánu. Návrat zubra je tak dalším logickým krokem v rámci obnovení původní středoevropské fauny, kterému bychom rádi napomohli i my v Táboře,"
doplnil Ondřej Kott.


Fotografie


Autor: Ivana Nováková, Foto: Ondřej Kott

Kuželkářský maraton letos i za účasti dalších jihočeských měst

O víkendu 6. a 7. října se na čtyřdráhové kuželně v Táboře koná čtvrtý ročník kuželkářského maratonu. Letos poprvé i za účasti dalších třech jihočeských měst – Loučovic, Blatné a Dačic. Česká unie sportu v Táboře, město Tábor a Kuželkářský klub Loko Tábor se pokusí ve spolupráci s veřejností překonat hranici 1000 her na všech čtyřech drahách táborské Lokomotivy. Úkolem sportovních nadšenců z řad veřejnosti, ale registrovaných hráčů bude absolvovat celkem 1 000 her, když každá z nich obsahuje 15 hodů do plných. Podmínkou je hrát nonstop bez přerušení více jak 25 hodin. Každý účastník může absolvovat neomezený počet her. Akce je vhodná pro všechny věkové kategorie od 10 let, zúčastnit se mohou sportovní oddíly, školy, kolektivy a jednotlivci. Akce odstartuje v 9 hodin současně i v dalších třech jihočeských městech - Loučovicích, Blatné a Dačicích. Očekávaný konec odhadován po uplynutí 25 až 27 hodin, v sobotu 7. října od 10 do 12 hodin. Přihlašování bude probíhat přes přihlašovací systém, který bude průběžně doplňován.
Koulení je zdarma, jedinou podmínkou je sálová obuv. Výkony nejsou tolik důležité, stačí jen chuť, elán a pozitivní nálada. Jedinou podmínkou je sálová obuv. Účast už přislíbily významné osobnosti nejen ze sportovního prostředí, které budou průběžně představovány na FB stránkách ČUS. Součástí masové akce bude i soutěž o nejvyšší nához na jednu hru (15 hodů do plných) v kategoriích jednotlivců registrovaných a neregistrovaných mužů a žen, a dětí do 15 let. (ph)

V MC Orion zahrají kapely se známými tvářemi

V pátek 6. října se po dlouhé době koná v táborském klubu MC Orion hlučný večírek s trojicí kapel, které se představí táborskému publiku vůbec poprvé, ačkoli v nich hrají známé tváře. Thulsa je těžkotonážní stoner/metal/hardcore kapela z Brna, kde základ tvoří členové Tummo (RIP) a mikrofon si vzal Banán (Protijed, ex-Hanba, Kovadlina, I am pentagon, Balaclava a mnoho dalších...). Pamětníci si mohou vzpomenout na koncert italského experimentálního dua OvO v Orionu v roce 2017, kde také hrála tehdy Banána kapela I am Pentagon a právě brněnští Tummo. V současné době mají u Amáka nahraný materiál na novou desku, která brzy vyjde. Večer otevře death metalová kapela Entrapped z Českých Budějovic a ač budou hrát v Táboře poprvé, tak všichni členové se nejednou v Táboře představili. Zpěvák a basák Růžena naposledy v květnu vystupoval na táborské Cestě jako zpěvák Lahar, Lukáš bubnuje také v Dezinfekci, kteří naposledy hráli v létě v pivnici U Zlatého Lva společně s Japonci Speed Noise Hell a kytarista Mirža už kdysi dávno v Orionu hrál ještě s kapelou Kuzimu Mabaya. Jako druzí nastoupí crust punková sypačka Kibera, která v tichosti vydala letos nové EP a stihli předskočit na 007 špinavcům Hellshock. Každého rozhodně zaujme hodně hrubý ženský „zpěv", tohle bude nejrychlejší kapela večera. Start koncertů je v 19.45 hodin, vstupné je 150 korun v předprodeji, 200 na místě. (ro)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Ladislav Nagy: Renesance žánrové literatury v současné anglicky psané próze

Ostatní / přednáška
Děkanská 305/6, Tábor
04.10.2023 od 18:30 hod.

 

Kurz keramiky - informační schůzka

Ostatní
Dům kultury Milevsko
04.10.2023 od 16:30 hod.

 

 

Bezplatné a anonymní testování na žloutenku, HIV a syfilis

Ostatní / bezplatné testování
u vlakového a autobusového nádraží
04.10.2023 od 14:00 hod.