PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Do Tábora dorazil z Polska poslední vzácný zubr. Býk jménem Poczekaj

Do Tábora dorazil z Polska poslední vzácný zubr. Býk jménem Poczekaj

Pondělí, 28.11.2016 / fotoreport + článek

 

 Transport mohutného samce zubra evropského na konci listopadu byl posledním ze tří transportů, který završil složení nového chovného stáda táborské zoologické zahrady. Projekt, který byl zahájen začátkem letošního roku, obnášel vybudování půl hektarového výběhu a transport celkem pěti zubrů ze tří koutů Evropy. Podle odborníků založila táborská zoo geneticky nejhodnotnější chovnou skupinu mezi všemi tuzemskými zoologickými zahradami, jejíž potomci se budou moci vrátit do české přírody.

Jedná se o výsledek dlouhodobé týmové práce. Desítky hodin manažerské práce, osobních setkání, dokumentů i samotných transportů zvířat do Tábora, při nichž pracovníci táborské zoo ujeli více než tři tisíce kilometrů a při kterých byla nasazena i těžká technika.

"Zaměřili jsme se na chov genetické nížinné linie, která je dle středoevropského reintrodukčního plánu vhodná pro opětovné vypouštění do české přírody. V rámci našeho projektu nám zubry věnovala například i renomovaná zoologická zahrada v Norimberku,"
říká Ondřej Kott, zoolog a manažer táborské zahrady.

Zubr historicky do naší krajiny patří, ale vlivem masivního lovu z ní zmizel už dávno, během 18. století. Trendy navracení původní divočiny přicházejí ze zemí západní Evropy, kde je tzv. „rewilding“ společensky i mediálně velmi atraktivním tématem.

"Stav české “divočiny“ se průkazně zlepšuje, vracejí se vlci, rysi, medvědi a zcela novým druhem na našem území je například šakal, který postupně invaduje z Balkánu. Návrat zubra je tak dalším logickým krokem v rámci obnovení původní středoevropské fauny, kterému bychom rádi napomohli i my v Táboře,"
doplnil Ondřej Kott.


Fotografie


Autor: Ivana Nováková, Foto: Ondřej Kott

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


O princezně, Luciášovi a makových buchtách

Divadlo / pro děti / pohádka
Spektrum Sezimovo Ústí
02.10.2022 od 15:00 hod.

 

Podzimní koncert - Klarinetový soubor Prachatice

Hudba / koncert / barokní, klasická a romantická hudba.
Rokokový sál Kvítkův Dvůr, Český Krumlov
02.10.2022 od 17:00 hod.

 

Divadlo - Do ložnice vstupujte jednotlivě

Divadlo / komedie
Dům kultury Milevsko
02.10.2022 od 19:00 hod.