PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Táborská setkání 2016: Budou se lámat rekordy, jezdit na sněhu i střílet z obřího praku

Táborská setkání 2016: Budou se lámat rekordy, jezdit na sněhu i střílet z obřího praku

Středa, 14.09.2016 / článek

 

Koncerty, divadla, videomapping, ohňostroj, žebrácká ulička, historické průvody a rytířský turnaj na koních, zpřístupněné známé i neznámé táborské památky, snowboardové závody i programy pro děti. Z kapel zazní kapely jako Jelen, Peter Nagy a Indigo, Wohnout či Daniel Hůlka. Takový by měl být 25. ročník festivalu Táborská setkání, který se od pátku 16. do neděle 18. září v historickém centru města Tábora.

Ačkoli festivalu odpadl generální partner Kovosvit MAS, program zůstane beze změny. „Pro návštěvníky se nic nemění, program je zachován, ceny vstupenek jsou stejné. Jedná se o největší husitský festival v Evropě, prestiž si chceme udržet, stejně jako tradiční dramaturgický skelet. Budeme ale muset více spoléhat na loajálnost a podporu návštěvníků,“ říká starosta Tábora Jiří Fišer.

Páteční program odstartuje husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci v podání Daniela Hůlky a předznamená tak příchod večerního ohňového průvodu. Zároveň dojde k pokusu o zapsání do Knihy rekordů. „Společně s Danielem Hůlkou si budou moct zazpívat i návštěvníci. Pokusíme tak vytvořit rekord, kdy nejvíce lidí bude zpívat husitský chorál. Text je na našich webových stránkách a lidé ho obdrží také při vstupu na náměstí,“ prozrazuje z programu vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Ivana Průchová. Následovat bude například umělecký videomapping na fasádu historické radnice – dějiny Tábora a koncert slovenského popového zpěváka Petera Nagyho se skupinou Indigo a domácí kapely Peshata. Nově bude otevřeno středověké tržiště na Tržním náměstí už od 18 hodin..

Sobotní program nabídne v každém koutu Starého města koncerty, divadelní a kejklířská vystoupení, workshopy. Nebude chybět kostýmovaný průvod městem, který bude letos moderovaný a sledovatelný z více míst. V nefalšovanou tajemnou žebráckou uličku plné táborské spodiny se v sobotu promění Děkanská ulice, večerní Velký šanc prozáří ohňová show, pro děti je určen dětský ráj v Holečkových sadech, kde po celý den probíhají hry, soutěže, pohádky, tvořivé dílny. Na Tržním náměstí bude středověký řemeslný trh, na náměstí Mikuláše z Husi staročeský jarmark. Žižkovo náměstí přinese po celý den koncerty, večer tam návštěvníky čeká skupina Jelen, Michal Hrůza, Wohnout a závěr bude patřit koncertu latinsko-americké hudební skupině Meczla Orquestra.

Snowboardové závody, bořič hradeb a ohňostroj

Novinkou v letošním sobotním programu je Teen zóna, v níž bude program zaměřený především na teenagery. Summer snow battle, tedy snowboardový a freeski závod na pravém sněhu, bude probíhat v odpoledních hodinách na náměstí T.G.Masaryka. Kromě toho bude i doprovodný program.
"Návštěvníci mohou navštívit chill zónu, budou si moct vyzkoušet lyžařské simulátory nebo třeba lidský stolní fotbal nebo zhlédnout graffiti jam," doplňuje jeden z pořadatelů David Michálek.

Pestrý program pro rodiny s dětmi nabídne také spolupořadatelský Housův mlýn. "K vidění bude největší prak v ČR - bořič hradeb. Každou hodinu se z něj bude střílet. Chceme shromáždit největší počet kanonů, mělo by jich být kolem 25 a bude se z nich rovněž střílet. Kapely, které budou na Housově mlýně hrát, dostaly navíc úkol - zahrát či zazpívat ve svém podání husitský chorál. Výsledek se bude hodnotit," říká k programu Petr Nůsek a dodal: "Lidé mají k programu slavností neustále mnoho připomínek, shromažďujeme a zabýváme se jimi. Hledáme právě takové lidi, kteří poznámkují, a rádi bychom, aby se příští rok či letos aktivně do tvorby programu a setkání zapojili. Určitě nebudou jen rádi mluvit."

Vrcholem sobotního programu je ohňostroj, letos bude inspirovaný vodním živlem a ozáří hladinu Jordánu. Odpalován bude ze Sokolské plovárny a sledovat ho bude možné z hráze i od Střelnice, kde bude nově speciální ozvučení.

Neděle již tradičně patří táborským památkám. Můžete navštívit známé i méně známé prostory, které ožívají hudbou, divadlem a výstavami. Na hlavním podiu zahraje například Komorní orchestr Bolech, folk rocková kapela Ztracené iluze a program festivalu zakončí koncert skupiny Jablkoň.

Více z programu zde: www.taborskasetkani.eu.

Pořadatelé také vyzývají zájemce o hraní ve filmu. Pro natáčení velkofilmu Jan Žižka bude během Táborských setkání probíhat nábor komparzistů. Stánek bude po celý víkend přímo na Žižkově náměstí před kostelem.

Předprodej vstupenek na Táborská setkání je na oficiálním webu www.taborskasetkani.eu a v městském infocentru na Žižkově náměstí. Vstupenka pro dospělé přijde v předprodeji na 180 Kč a v den konání na 250 Kč. Osoby nad 60 let, a držitelé průkazu ZTP zaplatí v předprodeji na 90 Kč a v den konání 100 Kč. Držitelé průkazu ZTP/P s doprovodem mají, stejně jako děti do dvanácti let, vstup zdarma.

Návštěvníci festivalu by měli k parkování využít záchytná parkoviště, například u plaveckého stadionu, kde mohou nechat své auto zdarma. Všechna parkoviště jsou uvedena v programové skládačce nebo na webových stránkách festivalu. V pátek a v sobotu v noci po skončení hlavního programu je posílena městská hromadná doprava stejně jako v předešlých letech, letos navíc i směr Horky/Větrovy kvůli opravě Švehlova mostu.


Autor: David Peltán


Související články

 

 
Kultura dnes


Prázdninová dílna - Ztracený poklad

Kino / film
Milevské kino
12.08.2020 od 09:00 hod.

 

Sem Tam ~ koncert

Hudba / koncert / bluegrass
Kulturní dům - zahrada
12.08.2020 od 19:00 hod.

 

Prohlídka divadla s manželi Nedbalovými

Ostatní / výlet
Divadlo Oskara Nedbala Tábor
12.08.2020 od 16:00 hod.