Kralova vila v Prachaticích byla zapsána na seznam kulturních nemovitých památek

Pondělí, 05.09.2016 / článek
Dne 1. září 2016 se funkcionalistická vila J. N. Krale (Nádražní 364, Prachatice), navržená vídeňským architektem Fritzem Reichlem ve třicátých letech 20. století, stala kulturní nemovitou památkou. Návrh na prohlášení byl podán spolkem Pelyněk v listopadu 2014 a samotné řízení o prohlášení začalo 17. června 2015.
Díky iniciativě Pavly Zelenkové, jež vilu získala od října 2014 na dva roky do pronájmu, vznikla skupina studentů, kteří posléze založili spolek Živá vila. Ten o dům začal pečovat – jeho členové dům vymalovali, odstranili plísně, znovu zavedli elektřinu a zprovoznili sociální zařízení. V době, kdy Pavla Zelenková vilu přebírala, byla totiž v dezolátním stavu. S vědomím vlastníka objektu, města Prachatice, se zde v letech 2008 – 2014 objevovaly sociálně patologické jevy v podobě bezdomovců a vandalů.
I přesto se ale v objektu zachovalo nebývalé množství původních prvků ze třicátých let. Jedná se především o vestavěné skříně, dřevěné točité schodiště, parketovou podlahu, většinu dveřních výplní, krb a některé okenní rámy. Dům je navíc zachován zcela autenticky, bez změny vnější podoby a vnitřní dispozice. To vše napomohlo tomu, že vila byla skutečně po více než roce čekání památkou prohlášena.
Nemalý podíl na prohlášení stavby památkou měli také odborníci z řad akademické obce i architekti, kteří zaslali své odborné posudky o významu stavby přímo na Ministerstvo kultury ČR. "Tímto bychom jim chtěli velmi poděkovat. Jmenovitě jde o Prof. PhDr. et PaedDr. Jindřicha Vybírala, CSc., Prof. Ing. arch. Vladimíra Šlapetu, DrSc., Prof. Milana Knížáka, Dr. A, Prof. PhDr. Rostislava Šváchu, Prof. PhDr. Bohumila Jirouška, Prof. PhDr. Petera Fidlera, Mgr. Hynka Látala, Ph. D., Ing. arch. Jakuba Nepustila, Ing. arch. Ondřeje Chybíka a Ing. arch. Karla Zocha," vyjmenovává Barbora Staňkova za spolek Živá vila.
Ten za dobu svého působení uspořádal nespočet kulturních akcí (koncerty, vernisáže, divadelní představení, přednášky, básnická čtení, …), které se u obyvatel Prachatic a celého jihočeského regionu setkaly s nebývalým zájmem. Členové spolku se nyní chystají oslovit vedení města Prachatice a nabídnout mu spolupráci v otázce budoucího využití stavby. I přes dosavadní ignorování a nesouhlas s jejich činností ze strany radnice členové spolku nadále doufají, že se jim dialog podaří navázat. Jak bude ale skutečně se stavbou v budoucích letech naloženo je čistě v kompetenci rady města Prachatice. Vile trvale hrozila demolice.
Redakce Kulturne.com připravuje podrobnosti.