PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Cesta za posvátným stromem aneb Time out 2016

Cesta za posvátným stromem aneb Time out 2016

Pátek, 26.08.2016 / fotoreport + článek

 

 Time out – to je pět dní v přírodě, čas strávený společně při hudbě, hrách, povídání, sdílení zážitků a zkušeností, čas za hranicemi města, které většina romských dětí ani v létě neopouští. Tento zážitkový program pro deset dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí ve věku 10 až 15 let pořádala již jedenáctým rokem společnost Cheiron T, o.p.s. a to ve dnech 15. až 19. srpna ve vzdělávacím středisku ZVAS v Blatnici.

Program Time outu navazuje na celoroční působení pracovníků Cheiron T a zároveň je předznamenáním budoucího roku jako určitého potvrzení a prohloubení vztahu s klienty. Program umožňuje velmi úzké setkání s jednotlivými dětmi i skupinou jako celkem. Městské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí jsou díky technikám prožitkové pedagogiky vedeny k sebereflexi, poznávání reality přírodního prostředí a především zodpovědnosti, neboť samy zajišťují chod tábora. V kuchyni mají pravidelné služby a areál tábora udržují v čistotě a pořádku. Koncept programu stojí na imperativu vedoucím děti k samostatnosti a řádu, který mnohdy v jejich životě chybí. Zažijí týden bez televize, virtuální reality a mobilních telefonů.

„Základní těžiště programu stojí na muzikoterapii, která se cyklicky opakuje. Hudba jako přirozený prostředek komunikace umožňuje pracovat s dětmi jiným způsobem, než jsou zvyklé. Muzikoterapeut Jan Chromeček má mnohaleté zkušenosti ve vedení dětí, které se učí naslouchat, spolupracovat s druhými, ale také vyjádřit sebe sama skrze hudební nástroj, vlastní hlas či ticho, které je samo o sobě důležitou součástí hudby. Imaginace pak dětem pomáhá dotknout se věcí, s nimiž dosud nepřišly do kontaktu,“ řekla Pavla Kohelová z Cheiron T.

Děti trávily svůj čas při volnočasových hrách, poznávaly les při hledání hub, učily se řešit krizové situace, strávily noc pod hvězdami, což pro většinu z nich byl životní zážitek. Spolu s pracovníky se vydávaly v loďce na hladinu rybníka, kde proběhly mnohé důležité rozhovory. Týdenní program vyvrcholil noční hrou, ve které děti putovaly po světýlkách do lesa, aby našly posvátný strom. Musely překonat strach a spolehnout se jeden na druhého, jelikož cesta vedla přes mnohé nástrahy, kde by samotný člověk neobstál. Za jejich odvahu je pak posvátný strom odměnil sladkostí a zážitkem úplňkové noci.

„V rámci Time outu děti zažívají pospolitost, vzájemnou podporu od pracovníků i svých vrstevníků, učí se proměňovat zakořeněnou soutěživost v ochotu porozumět a vnímat druhého. V průběhu let absolvovalo tento pobyt minimálně sto dětí. Každé dítě, které se za posledních deset let účastnilo akce Time out, s radostí a láskou vzpomíná na zážitky z Blatnice. Mnozí zde mají možnost zažít sebe v interakci s ostatními, ale i sebou samými v mezních situacích psychosociálních her a dotknout se tak toho, kým kdo skutečně je. Jsme rádi, že u toho můžeme být,“ dodal koordinátor pobytu Martin Procházka.

Cheiron T, o.p.s.

Obecně prospěšná společnost Cheiron T provozuje komunitní centrum, které svými aktivitami a svým respektem ke specifické životní situaci každého člověka vytváří mosty mezi lidmi v Táboře. Povzbuzuje a motivuje místní k tomu, aby mohli s pocitem svobody, dobrovolnosti a odpovědnosti stát na vlastních nohou a přispět k vytváření společné budoucnosti. V rámci Cheiron T, o.p.s. provozujeme Komunitní centrum pro děti a mládež Cheiron T, které je rozděleno do dvou klubů – Klub pro mladší (6 – 14 let) a Klub pro starší (15 – 26 let), dále poskytujeme Terénní sociální práci. Pracujeme s předškolními dětmi (do 5 let), rodinami a celou romskou komunitou, v neposlední řadě s odbornou i laickou veřejností. Více o naší činnosti – www.cheiront.cz


Fotografie


Autor: Petra Basíková

SMUTÉNKA: Zemřela světová hvězda jazzu George Mraz, písecký rodák

 Ve čtvrtek 16. září zemřela krátce po svých 77. narozeninách legenda, světový kontrabasista a písecký rodák Jiří George Mraz, který stál po boku zpěvačky Elly Fitzgerald, Stana Getze i Oscara Petersona. Po čtyřech měsících tak odešel za svým spoluhráčem, kamarádem - bubeníkem Ivanem Smažíkem. Na svém kontě má stovky nahraných alb a řadu turné s dalšími osobnostmi jako Stan Getz, Chet Baker, Oscar Peterson, Bill Evans, Dizzy Gillespie, Charlie Mingus, John Abercombie, Joe Lovano, Stephane Grappelli, Kenny Burrell, McCoy Tyner, John Scofield, Richie Beirach, Herbie Hancock, Michel Petrucciani, nebo Joe Henderson. V roce 2016 prodělal George Mráz náročnou operaci, kdy mu byla odstraněna z pancreasu cysta a zákrok se neobešel bez komplikací - infarkt a infekce. Podrobnosti připravujeme. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Docela malý festival o autismu - jiný úhel pohledu

Festival / divadlo, debata, básně, příběhy
Střelnice - Spolkový dům, Žižkova 249, Tábor
19.09.2021 od 16:00 hod.

 

Michal k snídani

Pro děti
Dům kultury Milevsko
19.09.2021 od 17:00 hod.