PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Kreslený svět Vladimíra Jiránka rozveselí Tančící dům. K vidění budou večerníčky i vtipy

Kreslený svět Vladimíra Jiránka rozveselí Tančící dům. K vidění budou večerníčky i vtipy

Čtvrtek, 11.02.2016 / článek

 

Pražská Galerie Tančící dům uvede retrospektivní výstavu Včera a dnes významného českého kreslíře a ilustrátora Vladimíra Jiránka, známého například večerníčky Králíci z klobouku či Pat a Mat. Od února do června obsadí galerii unikátní prezentace téměř 300 originálů z jeho celoživotního díla, která zatím nikdy nebyla k vidění v takovémto rozsahu. 

Samotná expozice bude rozdělena do dvou tematických částí. V první budou vystaveny originály z populárních příběhů Pat a Mat, Králíci z klobouku a mnohé další kreslené příběhy pro děti.
Druhá část vystaví výběr těch nejlepších kreslených vtipů, které Vladimír Jiránek během svého života napsal pro časopis Dikobraz, Mladý svět, Lidové noviny či Reflex. Tuto jedinečnou výstavu připravuje Galerie Tančící dům společně s rodinou Jiránkových a soukromými sběrateli. Ti nechají návštěvníky Galerie Tančící dům nahlédnout do svých sbírek, jež skýtají to nejlepší z tvorby kultovního českého autora Vladimíra Jiránka.

„Vladimír Jiránek působil jako kreslíř a karikaturista na volné noze. Jeden z nejznámějších českých tvůrců pracoval rovněž jako spoluautor kreslených filmů, byl ilustrátorem beletrie, odborné literatury a autorem desítek plakátů. Expozice Včera a dnes představí návštěvníkům první ucelenější výstavu v Praze od roku 1998 a kompletní náhled do autorova díla od jeho úmrtí v roce 2012,“ popisuje ředitel galerie Robert Vůjtek.

Výstava bude zaměřena nejen na veřejnost, ale zejména na rodiny s dětmi – poučí malé návštěvníky zábavnou interaktivní formou, ty velké zase naladí na nostalgickou notu jejich dětství a pobaví sbírkou Jiránkových vtipů. V rámci výstavy Včera a dnes budou připraveny také speciální workshopy pro děti.

K příležitosti výstavy vychází stejnojmenná publikace Včera a dnes s více než 150 vtipy přeloženými do sedmi světových jazyků (angličtina, němčina, japonština, ruština, francouzština, španělština, italština). Záměrem této unikátní publikace je přiblížit studentům ilustrovanou, jednoduchou a zábavnou formou daný jazyk a zároveň poskytnout cizincům jedinečný náhled do tajů českého humoru.

Na výstavě se podilí i studio Dowis.cz, které je pokračovatelem Jiránkova díla a podílelo se mimo jiné na zahájení MS v hokeji v Praze a Ostravě.

Výstava bude pro veřejnost otevřena ve dnech 23. února až 5. června v Galerii Tančící dům každý den od 09 do 20 hodin. 

Více informací na www.galerietancicidum.cz, www.facebook.com/galerietancicidum


Fotografie


Autor: - i, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách

Divadlo / hudební komedie
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
20.10.2019 od 19:30 hod.

 

Benefiční koncert pro domácí hospic jordán

Hudba / koncert
Kostel proměnění Páně na hoře Tábor, Žižkovo náměstí Tábor
20.10.2019 od 17:00 hod.

 

MTB a BMX džem a PT čelenž

Sport / bikeové závody
Bike park Horky
20.10.2019 od 13:00 hod.

 

Civilizace - Divadlo Kapota - II. premiéra

Divadlo / komedie
Sál SPŠ strojní a stavební (Maredův vrch)
20.10.2019 od 19:00 hod.