PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Díky dobré pověsti dostala darem výjimečnou sbírku, nyní ji Alšovka ukazuje veřejnosti

Díky dobré pověsti dostala darem výjimečnou sbírku, nyní ji Alšovka ukazuje veřejnosti

Čtvrtek, 04.02.2016 / fotoreport + článek

 

Expresivní tendence ve 30. letech 20. století a ojedinělou sbírku významné historičky prezentují dvě nové výstavy v budějovickém Wortnerově domě Alšovy jihočeské galerie. Navštívit je můžete do 10. dubna tohoto roku.
 

Sbírka Evy Petrové aneb Mozaika drobných radostí

Eva Petrová (1928 – 2012) byla česká historička umění a kurátorka, odbornice např. na umělecké skupiny jako Skupina 42 či Trasa. Vedle profesní odbornosti se věnovala i poezii, próze, činnosti libretistické i výtvarné. Po roce 1989 pracuje v obnovené umělecké besedě, jíž se později stala starostkou.

Díky pozornému a soustavnému celoživotnímu zápalu se Petrové podařilo shromáždit kvalitní sbírku děl českých umělců, například Františka Grosse, Jana Smetany, Františka Hudečka, Milana Grygara, Libora Fáry, Olbrama Zoubka či Františka Hodonského. Vlastním nákupem či darem od výtvarníků, jejichž prací se zabývala, získala drobnější umělecká díla, někdy i s osobním věnováním. Odtud podtitul výstavy: Mozaika drobných radostí.

"Eva si přála, aby tuto sbírku získala Umělecká beseda a byla dostupná lidem. Před svou smrtí mě požádala, abych se o to postaral. Nicméně po jednání s Besedou jsme došli k závěru, že vzhledem k tomu, že nemá prostory, se podíváme po jiné instituci, která by se o ucelený soubor mohla postarat. Alšova jihočeská galerie má dobrou pověst, a tak padlo doporučení na ni. A když to teď zde vidím, rozhodně to byla dobrá volba," přiblížil osudy sbírky bratranec Evy Petrové Jan Kovařovic. Na fotografiích jej můžete vidět o jeho oblíbených obrazů Dívka s psíkem (Václav Chad) a Kamenné reservace (Karel Valter).

Bolestná melancholie aneb Václav Hejna a expresivní tendence ve 30. letech 20. století

Václav Hejna (1914 - 1985) po studiu pražského malostranského gymnázia pokračuje na Vysoké škole architektury a pozemního stavitelství ČVUT. V roce 1939 se účastní výstavy Sedm v říjnu, která je považována za nejvýznamnější vystoupení českých umělců ve válečných letech. Po skončení 2. světové války odjíždí do Paříže, kde studuje na École des Beaux-Arts a vystavuje se sdružením Surindepéndents.

Počátkem 60. let je odsouzen v soudním procesu s Jaroslavem Peřinou, pro něhož měl vytvořit návrhy na stroje, které nikdy nebyly realizovány. V roce 1966 navazuje spolupráci s prestižní pařížskou galerií Raymond Creutze. Na zahraniční scénu se mu však proniknout nepodaří. Hejnův nezdar graduje jeho stažením se do ústraní a odevzdáním se neinvenční pasivní tvorbě s realistickými náměty.

Výstava se věnuje jeho raným kompozicím, jež jsou velmi ceněny. Ukazují solitérní, "do sebe pohroužení postavy, které jsou svou gestičností a ostrou barevností svérázně niterným komentářem nejhlubších bolestí a skepse člověka."

29. 1. – 10. 4. 2016, Wortnerův dům AJG, Č. Budějovice
Otevřeno denně 9 – 18 hodin. Vstupné 50 a 30 korun, v neděli a státní svátky zdarma.

SBÍRKA EVY PETROVÉ - Mozaika drobných radostí
Kurátor: Hynek Rulíšek ml.

BOLESTNÁ MELANCHOLIE - Václav Hejna a expresivní tendence ve 30. letech 20. století
Kurátor: Adam Hnojil 


Fotografie


Autor: Ondřej Brynych

SMUTÉNKA: Zemřela světová hvězda jazzu George Mraz, písecký rodák

 Ve čtvrtek 16. září zemřela krátce po svých 77. narozeninách legenda, světový kontrabasista a písecký rodák Jiří George Mraz, který stál po boku zpěvačky Elly Fitzgerald, Stana Getze i Oscara Petersona. Po čtyřech měsících tak odešel za svým spoluhráčem, kamarádem - bubeníkem Ivanem Smažíkem. Na svém kontě má stovky nahraných alb a řadu turné s dalšími osobnostmi jako Stan Getz, Chet Baker, Oscar Peterson, Bill Evans, Dizzy Gillespie, Charlie Mingus, John Abercombie, Joe Lovano, Stephane Grappelli, Kenny Burrell, McCoy Tyner, John Scofield, Richie Beirach, Herbie Hancock, Michel Petrucciani, nebo Joe Henderson. V roce 2016 prodělal George Mráz náročnou operaci, kdy mu byla odstraněna z pancreasu cysta a zákrok se neobešel bez komplikací - infarkt a infekce. Podrobnosti připravujeme. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Veselské slavnosti 2021

Festival / městské slavnosti
Náměstí T. G. Masaryka, Veselí nad Lužnicí
17.09.2021 - 18.09.2021 od 16:00 hod.
vícedenní akce

 

Velké lásky v malém hotelu

Divadlo / komedie
Spektrum Sezimovo Ústí
17.09.2021 od 19:00 hod.

 

Science Café: ZLODĚJI TĚL - Jan Votýpka

Ostatní / setkání / přednáška
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - DON klub
17.09.2021 od 19:00 hod.

 

Gérard Lauzier – Nalevo od výtahu

Divadlo
Městské divadlo, o.p.s., Horní Brána, ulice Horní čp. 2, Český Krumlov, 381 01
17.09.2021 od 19:30 hod.