PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Kdo získá titul Sportovce okresu za rok 2015?

Kdo získá titul Sportovce okresu za rok 2015?

Pondělí, 04.01.2016 / článek

 

Nominovaní sportovci a kolektivy jsou už známi. Odborná porota určí pořadí, nejlepší budou oceněni na plese.

Česká Unie sportu společně s městem Tábor pořádá 22. ročník ankety „Nejúspěšnější sportovec okresu pro rok 2015“. Představitelé jednotlivých sportů nominovali své nejlepší sportovce a kolektivy za uplynulý rok. Odborná porota, kterou tvoří osobnosti sportovního nebo veřejného života, pak na základě hlasů určí konečné pořadí v kategorii jednotlivců a kolektivů. O letošní titul sportovce okresu se bude ucházet pětadvacet jednotlivců a deset kolektivů.

Nejlepší budou oceněni na plese sportovců

Slavnostní vyhlášení celkových výsledků proběhne v sobotu 6. února od 20 hodin v hotelu Palcát v Táboře na tradičním plese sportovců. V rámci slavnostního večera dojde k ocenění nejlepších deseti sportovců v kategorii jednotlivců a tří nejlepších kolektivů. Organizátoři vyhlásí i talenty roku, do síně slávy uvedou zasloužilé tělovýchovné pracovníky, vyhlášen bude i trenér roku nebo sportovní hvězda.

První ročník Sportovce okresu odstartoval v roce 1995, kdy pořadatelé vyhlásili výsledky za rok předchozí. Premiéru zažil táborský hotel Palcát, v dalších ročnících se pak místa v Táboře i několikrát vystřídala. Třikrát dokonce došlo na vyhlášení i v kulturním domě v Soběslavi. Ples sportovců už zažila táborská Střelnice a dvakrát proběhlo samostatné vyhlášení v táborském divadle Oskara Nezvala.

K nejlepším patří cyklisté, atleti a triatlonisté

K nejúspěšnějším sportovcům patřili v historii ankety cyklisté, atleti a triatlonisté, kteří bývají mezi oceněnými tradičními stálicemi. Těžší pozici prosadit se mají zástupci kolektivních sportů – hokejisté, fotbalisté, basketbalisté, volejbalisté nebo házenkáři. Titulem Sportovec okresu se pyšní mnoho známých českých sportovců – cyklokrosaři Pavel Camrda, Martin Bína, Martin Zlámalík, Jakub Skála a David Kášek, který byl dokonce vyhlášen sportovcem desetiletí. Do historie se jako vítězové zapsali i hokejista, který okusil NHL Jaroslav Svejkovský a výškařka Iva Straková.

Loňské prvenství obhajuje cyklista Jakub Skála a druholigoví fotbalisté FC MAS Táborsko. Předprodej vstupenek na Ples sportovců si lze zajistit v kanceláři ČUS, Zborovská 2696, případně objednat na telefonu 381 281 379.

Pohled do historie ankety Sportovec okresu

V dalším díle seriálu ankety Sportovec roku Táborska se poohlídneme do historie předchozích jednadvaceti ročníků.

Původním mottem organizátorů České unie sportu a města Tábora bylo zviditelnit sportovce. „Ať už se jedná o sportovce mezinárodní úrovně nebo začínající hvězdy okresního formátu,“ vysvětlil pořadatel akce Zdeněk Krátký.

Mezi nominovanými sportovci se v minulosti objevovali profesionálové i ryzí amatéři. Přesto se výsledky všech sportovců těžko porovnávají. „Každý z nich dosáhl dobré výsledky. Proto mám pocit, že by si mohli první s desátým klidně prohodit svá místa. Prvenství je sice prestižní záležitost, ale stále je to jenom anketa. Chceme všem sportovcům umožnit alespoň chvilku slávy, kde se na pódiu potkají s lidmi z veřejné a státní správy, kteří často ovlivňují financování jejich sportů,“ říká Zdeněk Krátký.

Čtyřikrát mezi nejlepší desítkou

Mezi nominovanou desítkou nejlepších sportovců každoročně nechybí táborští triatlonisté. Hned v premiérovém ročníku v roce 1994 si připsal vítězství cyklista Pavel Camrda. Na stupních vítězů s ním skončil triatlonista Martin Hotový s o rok starším bratrem Karlem. „Ocenění pro mě bylo hodně motivační. Pomohlo mi v dalších letech, abych se víc snažil a dál makal. Soupeřil jsem s bráchou v tréninku a tím jsem se zlepšoval,“ přiznal Martin, který tehdy reprezentoval na dorosteneckém evropském šampionátu. O dva roky později byl členem bronzového družstva na mistrovství Evropy v Maďarsku. Od roku 1998 už v anketě nefiguroval. To už přestoupil do seniorské kategorie, kde závodil se špičkovými reprezentanty jako Ospalý nebo Krňávek. „Dostávali jsme nakládačky. Naši nejlepší byli výkonnostně výš,“ porovnával Hotový úroveň mezi závodníky.

V roce 1999 ho potkalo zranění, natrhnul si břišní sval. O rok později absolvoval poslední závod a předčasně ukončil kariéru závodníka. „V Táboře chyběla tréninková parta, ale začala se tvořit nová,“ vypráví Hotový, který přesedlal na trenérskou dráhu. Nyní působí v klubu E.ON Tábor jako trenér a v anketě se objevují jeho nástupci.

„Vážím si toho, že jsem skončil dvakrát na bedně a zanechal jsem po sobě alespoň malou stopu,“ přiznal. V historii ankety Sportovec roku Táborska patřil k výrazným osobnostem. V roce 1994 jako patnáctiletý skončil druhý, v následujících letech byl čtvrtý, třetí a sedmý.

Později už na pódiu kráčeli jeho svěřenci. Dvě vítězství získal Martin Pejsar, medailistkami se staly Lenka Radová a Eva Kolomazníková. Mezi nejlepšími figuroval i Jaroslav Pejsar, Michal Háša nebo Niki Kášková. „Dřív bývalo vyhlašování vyrovnanější. Kdo chtěl skončit mezi deseti nejlepšími, musel být medailista nebo účastník mistrovství Evropy nebo světa,“ všiml si Martin Hotový.

K nejúspěšnějším sportovcům patřil cyklokrosař Kášek

V jednadvacetileté historii ankety Sportovec okresu Táborska dokázali vyhrát hned třikrát tři sportovci – triatlonista Martin Pejsar a cyklokrosaři Martin Bína a David Kášek, který byl navíc vyhlášen i Sportovcem desetiletí.

Právě táborští cyklisté patří každoročně k nejúspěšnějším sportovcům. Tradičně se objevují v první desítce jednotlivců i mezi nejlepšími třemi kolektivy. Mimo Bíny a Káška dokázali dvakrát vyhrát i další cyklokrosaři - Pavel Camrda a Martin Zlámalík.

David Kášek slavil svůj první triumf v anketě za rok 1998, ve svých šestnácti letech. Držitel dvou bronzových medailí z cyklokrosového mistrovství světa (junioři a muži do 23 let) byl současně zvolen i Sportovcem desetiletí.

„Na předávání cen jsem byl pouze jednou, protože jsme každoročně jezdili na soustředění do Itálie. Že jsem se stal Sportovcem desetiletí, mi oznámil během tréninku kouč Standa Bambula,“ vzpomíná úspěšný sportovec. „Byl jsem samozřejmě rád, i když to byla jen anketa. Bral jsem to jako ocenění mých výkonů a že veřejnost pozitivně vnímá moje výsledky.“ dodal.

V roce 2000 byl Kášek vyhlášen v anketě Král cyklistiky jako nejlepší cyklokrosař roku. „Vzpomínám si, že jsem tehdy porazil i nebožtíka Radomíra Šimůnka a Petra Dlaska,“ zalovil táborský cyklista v paměti.

V anketě Sportovec okresu se cyklistická jména objevují pravidelně. Většina sportovních fanoušků si v její historii pamatuje jména tří bratrů Camrdů (Karel, Pavel a Luděk), Ala Jepifanová, Stanislav a Ondřej Bambula, Radomír Šimůnek mladší, David Menger, Kamil Ausbuher, Lukáš Klouček, Adam Ťoupalík nebo obhájce prvenství Jakub Skála. Uvidíme, kdy se dočkáme dalšího cyklistického medailisty nebo mistra světa, který by měl v dalších letech šanci posadit se na trůn Sportovec okresu.


Vítězové ankety Sportovec okresu
1994 a 95 Pavel Camrda (cyklokros)
1996 – Jaroslav Svejkovský (lední hokej)
1997 - Martin Donát (atletika)
1998, 99 a 2000 – David Kášek (cyklokros)
2001 – Martin Bína (cyklokros)
2002 – Karel Kural (ploutvové plavání)
2003 a 2004 – Martin Zlámalík (cyklokros)
2005, 2006 a 2007 – Martin Pejsar (triatlon)
2008 – Martin Bína (cyklokros)
2009 – Petra Kanovová (karate)
2010 - Martin Bína (cyklokros)
2011 – Kateřina Rajmová (atletika)
2012 – Niki Kášková (triatlon)
2013 – Adam Ťoupalík (cyklokros)
2014 – Jakub Skála (cyklokros)
2015 -?
Sportovec desetiletí – David Kášek (cyklokros)


Nominovaní sportovci a kolektivy – 2015

jednotlivci
Michal Toma – fotbal
Jakub Matušík - lední hokej
Adéla Záhorová – atletika
Michal Černý - atletika
Zdeňka Pražáková – atletika
Denisa Mináriková – Švecová - cyklistika
Jakub Skála - cyklistika
Michal Háša – kvadriatlon, kanoistika
Jan Hradecký – triatlon
Tomáš Plojhar - triatlon
Jan Sedláček - tenis
Martin Hušek – basketbal
Martin Přibyl – házená
Bartoloměj Řízek – softbal
Vít Janda – florbal
Zuzana Šilhavá - karate
Michal Gregor - motorismus
Petr Motalík – ricochet
Jiří Uhlíř - bowling
Jan Mašek – vodní polo
Jan Dvořáček - ploutvové plavání a rychlostní potápění
Michaela Dvořáková - kuželky
Alena Kovandová - kuželky

Kolektiv
FC MAS Táborsko muži - fotbal
HC Tábor muži - hokej
Tenis Tábor o.s. dorost - tenis
KK Lokomotiva Tábor – kuželky
Motosport Chýnov senioři - motorismus
Hladoví Hroši – TJ Spartak MAS Sezimovo Ústí – softbal
ČEZ Cyklo Team Tábor - cyklokros
TJ Vodní stavby Tábor ženy - atletika
SKS RICO Tábor – ricochet
TJ Tábor starší žáci – vodní polo

Talent
Václav Cízler - fotbal
Tomáš Němejc – atletika
Denisa Lukešová - cyklistika
František Vaněček – sportovní gymnastika
Klára Vaňková – kanoistika
Martin Kozojed – triatlon
Michal Pavolka – softbal
Vojtěch Žáček - basketbal
Michal Hanzal - ploutvové plavání a rychlostní potápění
Tomáš Míka – vodní pólo

síň slávy
Karel Doutnáč - fotbal
Miroslav Dvořák - fotbal
Pavel Dušek – sportovní gymnastika
Zdeněk Kořínek – basketbal
Čestmír Kalaš – cyklistika


Nominovaní sportovci a kolektivy – 2015


jednotlivci

Denisa Švecová – cyklistika
Věk: 17 let
Oddíl: G. Benedikt Švec cykloteam Želeč
Největší úspěchy za rok 2015:
Silniční cyklistika - Český pohár (juniorky): 1. místo 1x, 2. místo 1x, 3. místo 1x třetí - celkově 5. místo
Cyklokros – mistrovství Evropy v kategorii žen U23 19. místo, Toi Toi Cup obsazuje pozice v první desítce mezi ženami.

Adéla Záhorová – atletika (100 m, skok daleký)
Věk: 16 let
Oddíl: TJ Vodní stavby Tábor
Největší úspěchy za rok 2015:
Dorostenecká reprezentantka České republiky. Na MČR dorostenek dvakrát stříbrná - 100 m časem 12,37 vt., skok daleký 589 cm. Na halovém MČR čtvrtá dorostenka na 60 m časem 8,02 vt, 3. místo v českých tabulkách dorostenek ve skoku dalekém. Nejlepší prvoligová závodnice TJ VS Tábor.

Zdeňka Pražáková – atletika (trojskok)
Věk: 32 let
Oddíl: TJ Vodní stavby Tábor
Největší úspěchy za rok 2015:
Bronzová medailistka z MČR žen v trojskoku výkonem 12,21 m, halové MČR 5. místo - 12,18 m. Patří ji 2. místo v dlouhodobých tabulkách Jihočeského kraje. Opora ligového družstva žen.

Michal Háša
– kvadriatlon, kanoistika
Věk: 34 let
Oddíl: E.ON triatlon team Tábor
Největší úspěchy za rok 2015: V sezoně 2015 částečně zraněn
vodní slalom - Krajský přeborník K1, C1 3. místo, C2 1. místo
vodní sjezd - K1 1. místo, 1. místo Lužnice Cup, 2. místo ZUBR Cup
kanoistický maraton – 1. místo na 10 000 m
MS kvadriatlon - 1. místo štafety Šamorín
Světový pohár kvadriatlon - 2. místo štafety Týn nad Vltavou, 3. místo štafety Perštejn

Jan Sedláček
- tenis
Věk: 15 let
Oddíl: Tenis Tábor
Největší úspěchy za rok 2015:
Nejlepší jihočeský dorostenec ročníku 2000 a 14 hráč ČR

Michaela Dvořáková - kuželky
Věk: 16 let
Oddíl: TJ Sokol Chýnov
Největší úspěchy za rok 2015:
Mistrovství světa dorostu U18 ve Speichersdorfu (Německo) – zlato v soutěži družstev, bronz v soutěži dvojic, MČR jednotlivců – 2. místo

Jan Hradecký – triatlon
Věk: 32 let
Oddíl: E.ON triatlon team Tábor
Největší úspěchy za rok 2015:
Účastník mistrovství světa ve středním Ironmanu, 5. místo Světové série Ironman 70.3. St.Polten (kvalifikace na mistrovství světa), 97. místo Mistrovství světa Zell am See ve středním triatlonu (Ironman 70.3.)

1. místo – Krušnoman (střední triatlon), 1. místo – Hamrman (střední triatlon), 4. místo Český pohár v dlouhém triatlonu Zlín, Vicemistr Jihočeského kraje v olympijském triatlonu, 2. místo v celkovém hodnocení Jihočeského poháru seniorů

Michal Toma
– fotbal
Věk: 27 let
Oddíl: FC MAS Táborsko
Největší úspěchy za rok 2015: Celý loňský rok si držel nadstandardní výkonnost a byl oporou celého týmu FCT.

Michal Gregor - motorismus
Věk: 27 let
Oddíl: Motosport Chýnov
Největší úspěchy za rok 2015:
Byl členem družstva Motosport Chýnov, které se umístilo na 4. místě MMČR v motokrosu družstev v Horním Újezdu u Litomyšle. Zároveň byl celkově třetí v jihočeském Krajském přeboru v motokrosu v prestižní kategorii OPEN.

Jakub Matušík - lední hokej
Věk: 28 let
Oddíl: HC Tábor
Největší úspěchy za rok 2015: Znovu patřil k oporám mužstva. Je jedním z hlavních tahounů HC Tábor, které se umísťuje na předních příčkách tabulky II. liga ČR. Dlouhodobě patří k nejlepším hráčům soutěže v kanadském bodování.

Michal Černý – atletika (hod oštěpem)
Věk: 18 let
Oddíl: TJ Vodní stavby Tábor
Největší úspěchy za rok 2015:
Bronzová medaile na MČR juniorů výkonem 59,81 m., 7. místo na MČR do 22 let, 5. místo v českých tabulkách juniorů.

Jakub Skála
- cyklistika
Věk: 22 let
Oddíl: ČEZ Cyklo Team Tábor
Největší úspěchy za rok 2015:
7. místo MS v cyklokrosu 2015 – kat. U23
4. místo MČR v cyklokrosu 2015 – kat. elite
Vítěz národního poháru v cyklokrosu Toi Toi Cup 2014/2015

Tomáš Plojhar – triatlon
Věk: 17 let
Oddíl: E.ON triatlon team Tábor
Největší úspěchy za rok 2015:
Reprezentant ČR v triatlonu, mistr ČR v triatlonu i aquatlonu, účastník mistrovství Evropy v triatlonu,
1. místo v celkovém hodnocení Českého poháru v triatlonu
1. místo v celkovém hodnocení Českého poháru v aquatlonu
23. místo – Evropský pohár juniorů Tábor
13. místo - Mistrovství Evropy v triatlonu družstev
50. místo Mistrovství Evropy v TT
3x vítězství v závodě Českého poháru v triatlonu

Martin Hušek – basketbal
Věk: 25 let
Oddíl: BK Tábor
Největší úspěchy za rok 2015:
Táborský odchovanec a dlouholetá opora druholigového týmu mužů BK Tábor. V letošní sezoně uspěl jako posila Sokola Písek, který hraje druhou nejvyšší soutěž - I.ligu, kde je nepostradatelným článkem základní sestavy.

Martin Přibyl – házená
Věk: 17 let
Oddíl: Spartak MAS Sezimovo Ústí
Největší úspěchy za rok 2015:
Reprezentant ČR U18 – 9 mezistátních zápasů
Liga staršího dorostu, KP – Spartak Sez. Ústí

Bartoloměj Řízek – softbal
Věk: 24 let
Oddíl: Hladoví Hroši – TJ Spartak MAS Sezimovo Ústí
Největší úspěchy za rok 2015:
2. místo - ME Co-Ed slowpitch Bulharsko 2015 – reprezentace ČR
3. místo - Extraliga muži 2015 - Eagels Praha
1. místo – Pohár vítězů - 3. ESF Super Cup mužů - Amstelveen (NED) – DVH (NED)

Vít Janda – florbal
Věk: 15 let
Oddíl: 1. FbK Tábor
Největší úspěchy za rok 2015:
Byl kapitánem týmu 1. FbK Tábor na mistrovství České republiky starších žáků, kde obsadil druhou příčku v kanadském bodování a obdržel ocenění za nejlepšího hráče zápasu. Byl kapitánem výběru Jihočeského kraje na turnaji krajských výběrů, kde dostal ocenění za nejlepšího hráče zápasu. V sezoně 2014/2015 byl nejlepším střelcem Jihočeského kraje v kategorii starších žáků.

Zuzana Šilhavá - karate
Věk: 16 let
Oddíl: Karate-P-Klub Tábor
Největší úspěchy za rok 2015:
ME karate JKA – 1. místo kumite týmů
Krajská přebornice, medailová umístnění na Národních pohárech JKA ČR, 3. místo na MČR JKA karate

Petr Motalík – ricochet
Věk: 18 let
Oddíl: SKS RICO Tábor Tábor
Největší úspěchy za rok 2015:
8. místo Czech open

Jiří Uhlíř - bowling
Věk: 49 let
Oddíl: Bowling Tábor
Největší úspěchy za rok 2015:
Vyhrál celostátní finále ABL (soutěž, kterou hraje přes 3500 hráčů bowlingu). Ve finále ustanovil nový český rekord na tři po sobě jdoucí hry (Po náhozech 268, 280 a 300, celkem 848 bodů).

V květnu se probojoval do finále mistrovství ČR jednotlivců, kde skončil na 8. místě. V září vyhrál za účasti české špičky národní kolo AMF Cupu a díky tomu se kvalifikoval na světový pohár AMF do v Las Vegas. Mezi nejlepšími hráči z devadesáti zemí z celého světa nakonec obsadil 59. místo.

Jan Mašek – vodní pólo
Věk:15 let
Oddíl: TJ Tábor
Největší úspěchy za rok 2015: Nejlepší hráč, střelec a současně kapitán starších žáků, který dovedl svůj tým k vítězství v Českém poháru ve vodním pólu.

Jan Dvořáček - ploutvové plavání a rychlostní potápění
Věk: 19 let
Oddíl: Subaquaclub Delfín Tábor
Největší úspěchy za rok 2015: MČR- 4. místo na 400 a 800 m PP, 5. místo na 200 m PP, 6. místo na 100 m PP, 9. na 50 m RP

Alena Kovandová – kuželky
Věk: 53 let
Oddíl: Sokol Chýnov
Největší úspěchy za rok 2015:
členka družstva II. liga žen
Mistrovství ČR seniorek – 1. místo v kombinaci, 2. místo 120 hodů, vítězka krajského přeboru


 


Fotografie


Autor: Petr Hofbauer

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


dětský den s mimoněm, mickeym, jednorožcem a šmoulou

Pro děti / dětský den
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
24.09.2023 od 13:30 hod.

 

táborský svatební veletrh

Ostatní / Svatební veletrh
Hotel Palcát
24.09.2023 od 10:00 hod.

 

Biotronika

Ostatní / duchovní shromáždění,
Clarion Congress Hotel České Budějovice, 14, Pražská tř. 2306, 370 04 České Budějovice
24.09.2023 od 15:15 hod.

 

Svatba bez obřadu

Divadlo
Dům kultury Milevsko
24.09.2023 od 19:00 hod.