PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


V podzemí táborské Besedy vzniklo Muzeum pivovarnictví, bude se i vařit pivo

V podzemí táborské Besedy vzniklo Muzeum pivovarnictví, bude se i vařit pivo

Pondělí, 11.01.2016 / fotoreport + článek

 

Na sklonku roku 2015 otevřela Střední škola obchodu, služeb a řemesel a jazyková škola Muzeum pivovarnictví v Táboře, a to po rozsáhlé rekonstrukci historických sklepení pod měšťanským domem č.5 U Lichviců, dnes spíše známém jako Beseda na Žižkově náměstí v Táboře. Sklepní prostory s novou expozicí o vaření piva v Táboře jsou otevřeny každý všední den od 12 do 16 hodin. Průvodkyně Kateřina Bartoňová seznámí návštěvníky nejen s historií vaření piva, ale i tohoto historického domu, který původně míval tři patra sklepení pod zemí. Muzeum je propojené s turisticky atraktivním systémem táborských podzemních chodeb. 

„Je škoda, že ve městě Táboře tradice vaření piva zanikla. Až do 80. let 20. století to přitom neodmyslitelně patřilo k Táboru. Tímto projektem chceme nejen jako škola, ale i jako Táboráci ukázat všem, kteří zavítají do našeho města, že jsme ještě nezapomněli, jaké to bylo, když se Táborem linula nasládlá vůně sladu. Díky evropské pomoci se nám daří tyto vzpomínky oživit a přiblížit je i současné mladé generaci,“ říká ředitel školy Jaroslav Petrů.

A jak to vlastně bylo dříve s vařením piva v Táboře? Určitě tato i mnoho dalších otázek milovníků historie i milovníků českého piva vyzývá k návštěvě ojedinělých prostor pod táborským náměstím. Jedná se o koncepční projekt, který propojí prohlídku táborských "katakomb" s muzeem pivovarnictví. V budoucnu bude tento projekt pokračovat i vznikem minipivovaru, kde má v plánu iniciátor projektu, Střední škola obchodu, služeb a řemesel a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, vařit dvakrát až třikrát do týdne své vlastní pivo pro zpestření nabídky hostům školní restaurace sídlící v přízemí objektu.

 „V budoucnu, když nám bude štěstí přát, plánujeme zřídit vedle muzea i minipivovar, čímž bychom vrátili pivovarnictví zpět do Tábora a rozhodně by minipivovar zatraktivnil studijní nabídku naší školy. Pevně doufám, že se nám to společnými silami podaří zrealizovat,“ dodal ředitel. 

V současnosti muzeum nabízí návštěvníkům repliky historického skla a keramiky zapůjčené z Husitského muzea, krásné podzemní sklepení, interaktivní tabule plné informací. Cílem je pak do hlavní turistické sezony pořídit další exponáty. 

Muzeum pivovarnictví bude do hlavní sezony otevřeno každý všední den od 12 do 16 hodin. Vstupné pro dospělou osobu činí 30 Kč a děti mají vstup zdarma.

„Pro zpestření nabídky návštěvníkům plánujeme i doprovodný program, který bude zahrnovat přednášky o historii pivovarnictví a dalších táborských zajímavostech, výstavy a workshopy. Pevně doufáme, že tím vytvoříme pěknou doplňující nabídku pro rozvoj turistického ruchu v Táboře a nabídneme všem návštěvníkům, ať už malým nebo velkým, velmi zajímavé a poutavé akce,“ přibližuje koncept muzea jeho zaměstnankyně Kateřina Bartoňová.

Z historie

Dům čp. 5 je poprvé v kronikách zmíněn v roce 1438 a byl původně majetkem soukeníků. Měštanský dům byl později  - cca od r.1532, kdy byl po požáru znovu postaven dlouholetými majiteli, soukeníky Lichvici - nazýván U Lichviců a má jedny z největších pivovarských sklepení v Táboře. Název Hotel Beseda dostal objekt až v roce 1933, kdy ho koupil hoteliér Jaroslav Teverný a zpustlý dům opravil.

Zkraje 16. století existovalo ve čtyřech táborských městských čtvrtích 13 pivovarů. Známý je pivovar Kotnov, který sídlil v historickém centru Tábora - v prostorách hradu Kotnov, a který měl i vlastní dodnes existující sladovnu.  Vařilo se v něm pivo Kotnov a Palcát. Výroba táborského piva utichla v 2. polovině 20. století.

Projekt „Muzeum pivovarnictví Tábor“ byl realizován za přispění Regionální operačního programu NUTS II Jihozápad. Vyžádal si celkovou investici 7 675 000 korun. 


Fotografie


Autor: David Peltán

V úterý 4. dubna se dožije 101 let herečka Alexandra Myšková

S herečkou Alexandrou Myškovou, která oslaví 4. dubna úctyhodné 101. narozeniny přineslo Kulturne.com rozhovor obsahující dvě videa  dobové fotografie. Následně i v prosinci nahrála intro ke skladbě Modlitba za mír, jelikož se s redaktorem Petrem Hejnou při zmíněném rozhovoru, vedeném místy v rozverné náladě, na brzké hudební spolupráci dohodli. Paní Sašu, jak ji přátelé říkají, je tedy možno vidět a slyšet ZDE. Na ČT1 v úterý 4. dubna od 21:05 hodin si nenechte ujít premiérové vysílání 13. komnaty Alexandry Myškové. (ph)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Dymytry & Hämatom CZtour 2023

Hudba / koncert
Hotel Palcát
01.04.2023 od 18:00 hod.

 

100 let tradic československé myslivosti

Výstava / 100 let tradic československé myslivosti
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 30.07.2023
vícedenní akce

 

„České myslivosti zdar a škůdcům zmar!“ aneb Vhledy do české myslivecká historie a současnosti

Výstava / „České myslivosti zdar a škůdcům zmar!“ aneb Vhledy do české myslivecká historie a současnosti
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 31.10.2023
vícedenní akce

 

Voda? Voda!

Výstava / Voda? Voda!
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 22.06.2023
vícedenní akce