PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Zavřel namluvil Na Cestě od Jacka Kerouaca výborně. Jen gradace místy chybí

Zavřel namluvil Na Cestě od Jacka Kerouaca výborně. Jen gradace místy chybí

Neděle, 03.01.2016 / recenze

 

Jack Kerouac. Jeden z mých nejoblíbenějších beletristických autorů a tak trochu i životní učitel. Jeho knihu Na cestě jsem četla milionkrát a pořád se jí nemůžu dostatečně nabažit. Teď se mi navíc do rukou dostala i v audio formátu od Audioteka.cz, což byla celkem výzva. Byla jsem zvědavá na to, jak se s touhle knihou, kterou vůbec není lehké číst, natož pochopit a vžít se do postav všech jejích hrdinů, její narátor popere a jak celý přednes zvládne. A víte co? Byla jsem mile překvapená, i když bych si to možná představovala drobátko jinak. Ale o tom až v dalších odstavcích. 

Komu se už tahle kniha dostala do rukou, ví, o čem je, ale věřím tomu, že kolem ní mraky lidí chodí bez povšimnutí, nebo se jí prostě nebyli schopní prokousat. Proto je tu takové malé krátké shrnutí celého děje. Celá knížka líčí život lidí v Americe padesátých let. Ne ale všech lidí. Máme tu jistou, podivnou, drobátko zhýralou a dost free žijící skupinu přátel, která nás celou tou mašinérií provází. Rozcházejí se a zase scházejí podle toho v jakém duševním a citovém rozpoložení se zrovna nacházejí.

Paradoxní je, že tahle knížka nemá v podstatě žádný děj, žádnou hlavní zápletku, která by gradovala ani žádný konec. Je to prostě příběh několika lidí, který nikdy nekončí, protože neskončil jejich vlastní život. Kniha Na cestě tak může mít několik pokračování, interpretací, verzí a může být vykládána naprosto volně a svobodně podle toho, jak si ji ten či onen čtenář přebere. Celkovou dějovou kostru příběhu tvoří několik cest hlavního hrdiny a zároveň autora knihy Jacka Kerouaca a jeho přátel, taktéž spisovatelů napříč Amerikou.

Jistý odkaz však tato kniha samozřejmě má. Je jakousi výpovědí o tehdejší beatnické generaci, jejím životě a době, která je utvářela, vlastně jim tak úplně nevyhovovala. Je také velkým protestním aktem proti tehdejšímu konzumnímu způsobu života a svobodě, která je svobodou jen zdánlivou a v podstatě klamnou.

Já osobně mám tuhle knihu moc ráda, protože je pro mne jistým způsobem inspirativní a beatnickou generaci jako takovou jsem si oblíbila už na základní škole. Na cestě je tak pro mne poměrně stěžejním dílem této doby.

Jiří Zavřel, který se ujal narátorství této knihy, se svého úkolu zhostil velice dobře a jeho přednes byl naprosto bez výhrad. Snad jen mohl přidat trochu více gradace, protože v jeho podání je kniha dost poklidná, což ale z textu jako takového rozhodně nevyznívá. Je spíš rychlý, zběsilý, gradující a extatický. To je tak ale jediná věc, která se této audioknize dá vytknout a i ta je poměrně přehlédnutelná vzhledem k tomu, jak moc úžasné dílo Na cestě je. Malinko tento fakt sice kazí celkové hodnocení, ale i tak nemůžu Na cestě v podání Jiřího Zavřela jinak než vřele doporučit.

95%

Ukázku z audioknihy nalezente na Audiotéce ZDE

Foto: Tympanum


Autor: Wendy Šimotová

Smuténka: Zemřel člen Monty Pythonů Terry Jones

Světem letí blesková zpráva. Zubatá si přišla pro herce, komika, režiséra a člena Monty Pythonů Terryho Jonese. Zemřel ve věku 77 let, od roku 2016 bojoval s demencí. Jones spolurežíroval filmy Monty Python a Svatý Grál, Monty Python: Život Briana a Smysl života. Krom toho se věnoval tvorbě dokumentárních filmů, seriálům (Mladá Indiana Jones),napsal i bezmála 20 knih pro děti. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Seminář grafologie pro pokročilé

Ostatní / workshop
Dům kultury Milevsko
23.01.2020 od 17:00 hod.

 

Bratři Ebenové

Hudba / koncert
Divadlo Fráni Šrámka
23.01.2020 od 19:00 hod.

 

Jaroslav Chobot, Eva Šenkyříková - Písmo AYA

Výstava / obrazy, objekty, fotografie
Galerie U Radnice
23.01.2020 - 20.03.2020 od 10:00 hod.
vícedenní akce