PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Steve Adelson zahraje na unikátní nástroj Stinga i Beatles. Uvidíme, co se stane

Steve Adelson zahraje na unikátní nástroj Stinga i Beatles. Uvidíme, co se stane

Středa, 14.10.2015 / rozhovor

 

Američan Steve Adelson patří mezi světovou špičku ve hře na unikátní hudební nástroj Chapman stick, jenž můžete slyšet například v hudbě kapel Pink Floyd, Yes, Dream Theatre, King Crimson či Weather report. Ve čtvrtek 15. října od 19 hodin se tento hráč představí v táborském Hotelu Palcát v rámci Táborského festivalu vína a festivalu Kytara napříč žánry. Na bicí mistra doprovodí místní bubeník Tomáš Hájek (Tarapaca Jazz band, Trim4) a výtěžek z koncertu pořadatelé věnují na podporu dětského klubu Janíček.

Steve Adelson se kromě učení hry na kytaru věnuje hraní na Chapman stick od roku 1984. Od té doby se z něj stal skvělý hráč i pedagog. Napsal učebnici hraní na Stick a organizuje workshopy po celém světě. Je známý svojí vytříbenou technikou. Jeho hudba je ovlivněna jazzem a rockem 60. let.
„Stick jsem objevil po 14 letech hraní na kytaru, když jsem se začal věnovat takzvanému tappingu (hraní prsty obou ruky na hmatníku kytary). O rok později jsem zhlédl ukázku přímo od vynálezce Chapman stick, Emmetta Chapmana a věděl, že ten nástroj prostě musím mít, jestliže si chci zlepšovat tuto herní techniku. Koupil jsem si první stick a zbytek už je historie,“ říká Steve Adelson, s nímž přinášíme krátký rozhovor nejen o tom, co se bude na koncertě dít.

Ve čtvrtek hrajete v Táboře. Můžete prozradit něco z repertoáru, který večer zazní?
Zahraji směs autorských skladeb a převzatých věcí. Večer tak zazní i například písničky od Beatles, Stinga i jazzových kytaristů Pata Methenyho a Django Reinhardta. Zkusím představit rozličné hudební žánry na unikátní nástroj Chapman stick.

Už jste někdy v České republice byl, nebo je to vaše premiéra?
Projel jsem a odehrál jsem koncerty v mnoha zemích po celém světě, jako například v Itálii, Německu, Turecku i Japonsku. Českou republiku však navštívím poprvé, moc se na to těším, stejně jako do Tábora, protože město vypadá báječně.

Slyšel jste o naší středoevropské zemi alespoň něco málo?
To ano. Vyprávěla mi o ni rodina a kamarádi, kteří už v Čechách byli. A byly to samé skvělé věci. Láká mě vaše jedinečná architektura a chtěl bych navštívit skvělá muzea. Úplně speciálně se pak těším na to, až pohovořím s obyvateli v místech koncertů.

V Táboře vás na bicí doprovodí místní bubeník Tomáš Hájek (Tarapaca jazz, Trim4)…
Myslím, že to bude fajn koncert! Hudba je společným jazykem pro všechny. Rád vytvářím nové zvuky a groovy v duchu hesla „uvidíme, co se stane“.

Hrát budete na speciální hudební nástroj Chapman stick, který kombinuje melodické a basové struny. Na koncertě ho pak představíte. Vím však, že jste se potkal přímo s vynálezcem a tvůrcem tohoto instrumentu. Jaké bylo vaše první setkání?

Poprvé jsem potkal Emmetta Chapmana v roce 1983 na kytarové konferenci v New York City. Svůj první Stick jsem pak zakoupil o několik týdnů později. S panem Chapmanem a jeho rodinou jsme se za ty roky stali blízkými přáteli. Není to tak dávno, co jsme společně pořádali lekce hraní na Chapman stick a odehráli i společný koncert v Muzeu hudebních nástrojů ve arizonském Scottsdale, kde jsem pomáhal s instalací trvalé výstavy Chapman stick.

Kromě toho, že hrajete na tento magický nástroj, jste kouzelníkem a členem Společnosti amerických kouzelníků.
Kouzlení je můj koníček, stejně jako slovní hříčky v anglickém jazyce. Už však triky nepředvádím tak, jak tomu bývalo dříve. Vždy jsem ale preferoval kejkle a triky s kartami.

Vstupné na koncert je v předprodeji 200 korun. Vstupenky lze zakoupit na webových stránkách www.festival-vina.cz či non-stop na recepci Hotelu Palcát. Na místě pak vstupenka stojí 300 korun. 


Autor: David Peltán


Související články

 

 
Kultura dnes


Znouzectnost

Hudba / koncert / punk - folk - rock
Stánek, Žižkovo náměstí, Tábor
28.07.2021 od 20:00 hod.

 

Bran

Hudba / koncert / celtic
Klášterní zahrada Český Krumlov Klášterní, Český Krumlov, 38101
28.07.2021 od 20:00 hod.

 

Spolektiv

Hudba / koncert / folk
Muzeum fotografie a moderních obrazových médií Kostelní 20, Jindřichův Hradec, 377 01
28.07.2021 od 19:00 hod.

 

Léto v parku: Kryštůfek a lesní bytosti

Divadlo / pro děti / loutková pohádka
park u Spektra Sezimovo Ústí
28.07.2021 od 16:00 hod.