PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Steve Adelson zahraje na unikátní nástroj Stinga i Beatles. Uvidíme, co se stane

Steve Adelson zahraje na unikátní nástroj Stinga i Beatles. Uvidíme, co se stane

Středa, 14.10.2015 / rozhovor

 

Američan Steve Adelson patří mezi světovou špičku ve hře na unikátní hudební nástroj Chapman stick, jenž můžete slyšet například v hudbě kapel Pink Floyd, Yes, Dream Theatre, King Crimson či Weather report. Ve čtvrtek 15. října od 19 hodin se tento hráč představí v táborském Hotelu Palcát v rámci Táborského festivalu vína a festivalu Kytara napříč žánry. Na bicí mistra doprovodí místní bubeník Tomáš Hájek (Tarapaca Jazz band, Trim4) a výtěžek z koncertu pořadatelé věnují na podporu dětského klubu Janíček.

Steve Adelson se kromě učení hry na kytaru věnuje hraní na Chapman stick od roku 1984. Od té doby se z něj stal skvělý hráč i pedagog. Napsal učebnici hraní na Stick a organizuje workshopy po celém světě. Je známý svojí vytříbenou technikou. Jeho hudba je ovlivněna jazzem a rockem 60. let.
„Stick jsem objevil po 14 letech hraní na kytaru, když jsem se začal věnovat takzvanému tappingu (hraní prsty obou ruky na hmatníku kytary). O rok později jsem zhlédl ukázku přímo od vynálezce Chapman stick, Emmetta Chapmana a věděl, že ten nástroj prostě musím mít, jestliže si chci zlepšovat tuto herní techniku. Koupil jsem si první stick a zbytek už je historie,“ říká Steve Adelson, s nímž přinášíme krátký rozhovor nejen o tom, co se bude na koncertě dít.

Ve čtvrtek hrajete v Táboře. Můžete prozradit něco z repertoáru, který večer zazní?
Zahraji směs autorských skladeb a převzatých věcí. Večer tak zazní i například písničky od Beatles, Stinga i jazzových kytaristů Pata Methenyho a Django Reinhardta. Zkusím představit rozličné hudební žánry na unikátní nástroj Chapman stick.

Už jste někdy v České republice byl, nebo je to vaše premiéra?
Projel jsem a odehrál jsem koncerty v mnoha zemích po celém světě, jako například v Itálii, Německu, Turecku i Japonsku. Českou republiku však navštívím poprvé, moc se na to těším, stejně jako do Tábora, protože město vypadá báječně.

Slyšel jste o naší středoevropské zemi alespoň něco málo?
To ano. Vyprávěla mi o ni rodina a kamarádi, kteří už v Čechách byli. A byly to samé skvělé věci. Láká mě vaše jedinečná architektura a chtěl bych navštívit skvělá muzea. Úplně speciálně se pak těším na to, až pohovořím s obyvateli v místech koncertů.

V Táboře vás na bicí doprovodí místní bubeník Tomáš Hájek (Tarapaca jazz, Trim4)…
Myslím, že to bude fajn koncert! Hudba je společným jazykem pro všechny. Rád vytvářím nové zvuky a groovy v duchu hesla „uvidíme, co se stane“.

Hrát budete na speciální hudební nástroj Chapman stick, který kombinuje melodické a basové struny. Na koncertě ho pak představíte. Vím však, že jste se potkal přímo s vynálezcem a tvůrcem tohoto instrumentu. Jaké bylo vaše první setkání?

Poprvé jsem potkal Emmetta Chapmana v roce 1983 na kytarové konferenci v New York City. Svůj první Stick jsem pak zakoupil o několik týdnů později. S panem Chapmanem a jeho rodinou jsme se za ty roky stali blízkými přáteli. Není to tak dávno, co jsme společně pořádali lekce hraní na Chapman stick a odehráli i společný koncert v Muzeu hudebních nástrojů ve arizonském Scottsdale, kde jsem pomáhal s instalací trvalé výstavy Chapman stick.

Kromě toho, že hrajete na tento magický nástroj, jste kouzelníkem a členem Společnosti amerických kouzelníků.
Kouzlení je můj koníček, stejně jako slovní hříčky v anglickém jazyce. Už však triky nepředvádím tak, jak tomu bývalo dříve. Vždy jsem ale preferoval kejkle a triky s kartami.

Vstupné na koncert je v předprodeji 200 korun. Vstupenky lze zakoupit na webových stránkách www.festival-vina.cz či non-stop na recepci Hotelu Palcát. Na místě pak vstupenka stojí 300 korun. 


Autor: David Peltán






SMUTÉNKA: Zemřel frontman The Pogues

 Ve věku 65 let zemřel po vleklé nemoci zpěvák a frontman irské celtic punkové kapely The Pogues, Shane MacGowan. Rok bojoval se zákeřnou encefalitidou. The Pogues, založení 1982, ve své hudbě snoubí irský folk, rock a punk. Byli a jsou tak inspirací pro mnoho dnešních skupin, například Dropkick Murphys, Flogging Molly, ale mnoho dalších, včetně českých. The Pogues mimo jiné nejvíce proslavila skladba Fairytale of New York, bez níž si mnozí, nejen Britové, ani Vánoce nedovedou představit. (dap) 

Související články

 

 

Vstupenkový systém Bzuco



Kultura dnes


Nasvícení města Sezimovo Ústí - Janek Ledecký!

Ostatní / setkání
náměstí Tomáše Bati
01.12.2023 od 15:00 hod.

 

Straight

Hudba / dj / techno,tekno live
Paluba Soběslav
01.12.2023 - 02.12.2023 od 22:00 hod.
vícedenní akce

 

Sodoma Gomora

Hudba / koncert / horror rap
Hudební klub K2
01.12.2023 od 21:00 hod.

 

Večery S - ZAjiSTÉ, Kuba Lukáč, SPS Perchta

Hudba / koncert / folk, sbor
Divadlo U Kapličky, Husova 622/45, České Budějovice
01.12.2023 od 19:00 hod.