PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Footfest 2015: Hudba a fotbal na jednom místě. Úspěch slavil Grafikoprint a Harlej

Footfest 2015: Hudba a fotbal na jednom místě. Úspěch slavil Grafikoprint a Harlej

Středa, 15.07.2015 / fotoreport + článek

 

 Že platí „Co Čech to muzikant“, je už dávno prověřeno. A že skoro každý Čech je i fanda do sportu, o tom se už také dlouho ví. Takže pokud se někomu podaří sloučit do jednoho areálu spoustu muziky společně se sportovními aktivitami, třeba s fotbalem, má na úspěch a spoustu návštěvníků zaděláno. A přesně na takovou kombinaci opět vsadil i letošní, již jedenáctý ročník festivalu Footfest.

Dvoudenní Footfest letos připadl na 10. a 11. července a k jeho štěstí se, na rozdíl od loňského roku, nekryl s nedalekým festivalovým sousedem Mighty Sounds, který se konal o týden dříve. Počasí slibovalo kompromis mezi tropickými vedry a deštivým nebem a svůj slib také dodrželo.
Během Footfestu ke spokojenosti všech nepadla ani kapka deště, a ani teploty nebyly tak vysoké, aby vedro bránilo tancování a užívání si. Tekutiny, třeba točeného piva nebo malinovku, bylo i tak nutno doplňovat. A když už někomu z tancování, nebo hraní fotbalu vyhládlo, měl na výběr spoustu druhů jídla, přes nudle a párky v rohlíku až po steaky. Klasická festivalová kuchyně.

Areál Footfestu prošel od minulého ročníku několika změnami. Tou hlavní bylo uspořádání pódií, která byla letos dvě, stejně velká a umístěná vedle sebe. Kapely na sebe navazovaly, a tak namísto tlačení se skrze lidi přes půlku areálu, stačilo popojít pár kroků. Také vchod do areálu byl posunut, což umožnilo zvětšení celkového prostoru a větší počet stánků s občerstvením. Jen toalet bylo znovu pomálu a to obzvláště ve stanovém městečku vzdáleném asi 500 metrů od hlavního centra dění. Stanovalo se zdarma a za auto se platilo jen 50 Kč.

Festival odstartovala slovenská kapela Inekafe. Večer by sice určitě měli větší podporu, ale protože kluci pospíchali na další koncert, odehráli jak to jen šlo a hned zase zmizeli. Poté zahráli pop-punkoví mladíčci Náhodný výběr, následování hvězdou punk-rockového ražení, Rybičkami 48. Lidí začalo přibývat a Rybičky všem předvedli pořádnou show plnou letní atmosféry.

Stage číslo 2 poté obsadili Jaksi Taksi, mezitím co na první už se chystal David Koller se svou kapelou. Na jeho vystoupení už bylo pod pódiem plno a fanoušci netrpělivě očekávali jak starší kousky od kapely Lucie, tak jeho novou tvorbu. Dočkali se a Koller byl odměněn zaslouženým, mohutným potleskem. Další na řadu přišla u nás snad nejoblíbenější slovenská kapela, charismatičtí No Name vedeni Igorem Timkem. Ten skvěle komunikoval s publikem a spousta lidí si s ním, nebo za něj, zazpívala refrény jejich nejznámějších písniček.
Škwory, kteří byli další na programu, nebylo třeba ani představovat. Na festivalech jsou zaslouženě velmi oblíbenou kapelou a ani zde tomu nebylo jinak. Dalšími vystupujícími byli pražští Smrtislav, jejichž zpěvák by stoprocentně vyhrál první místo na soutěži v napodobování M. Mansona. Jejich hudba by se ale spíše hodila do klubu a do koncepce festivalu příliš nezapadala. Na programu poté zbyla už jen legenda českého punku Visací Zámek a plzeňská Dukla Vozovna. Že je pozdě v noci jakoby nikdo ani nevnímal, pařilo se až do konce.

Sobota začala fotbalem

Sobota, kromě další várky kapel, přinesla i tradiční fotbalový turnaj. Hrálo se na čtyřech malých hřištích stylem 4+1. Přihlášených týmů bylo mnoho a našly se mezi nimi i čistě dámské sestavy. Na mnoha hráčích byla znát dlouhá včerejší noc, a tak o zábavnou podívanou nebyla nouze. A i když se pečlivě sčítaly body a počítalo skóre, tak ve finále byl vítězem stejně každý, kdo vydržel hrát až do konce. Vítězem v konkurenci 32 týmů se stal domácí Grafikoprint Superteam Československo, druzí skončili Pražský kurvy, třetí La Pohoda Deštná. 


Hudební část programu odstartovali švýcarští Keltikon. Sympaticky zpěvák v závěru prokázal znalost češtiny, když bez problémů vystřihl píseň „Řekni kde ty kytky jsou“. Hned poté odehrála svůj set punk-rocková stálice The Fialky. Následovala mladá, talentovaná skupina Jelen, jejíž uhrančivé melodie zaujaly nejednoho návštěvníka který se po areálu potuloval.
Folkové tóny poté nahradil zábavový rock v podání Tlusté Berty a také Alkehol a jejich veselý agro rock. Festivalové klasiky, které neurazí, a nejsou ani náročné na poslech. Návštěvníci celý den pobíhali sem a tam mezi pódii a nejinak tomu bylo i když se na řadu dostalo pop-punkový Zakázaný Ovoce, jako obvykle sklízející ovace hlavně z dívčí strany publika. To se otočilo hned poté, kdy na pódium nastoupily Morčata na Útěku se svým neotřelým podáním známých písní všeho druhu. Všichni, ať chlapci nebo dívky, si ale poté nenechali ujít Vypsanou Fixu. Skrz její hudbu se dá na chvíli tak nějak uniknout z reality a zapomenout na všechny stresy. Stále jakoby přicházeli další a další lidé. A všichni mířili rovnou na rockovou stálici české scény, kapelu Harlej. A všichni si také s chutí zazpívali „Pověste ho Vejš“ nebo legendární Svařák. Harlej pro mnoho návštěvníků představovali vrchol večera, a tak se po nich hrající J.A.R. museli smířit s menším počtem lidí. Po funkovém dobrodružství v jejich podání na programu zůstala už jen metalová legenda Törr a místní kapela Kocovina, která udělala za letošním Footfestem definitivní tečku.

Je pravda, že ozvučení chvílemi zlobilo, na druhou stranu ale většina kapel byla nazvučená tak rychle, jak to jen šlo, aby nevznikala prodleva a lidé nemuseli čekat, což bylo příjemné. Další plus pro Footfest je za řešení vstupenek pro ty, kdo chtěli jít pouze na fotbal. Speciální vstupenka se do začátku vystoupení kapel dala vrátit a fanoušci fotbalu tedy za vstup nemuseli utratit ani korunu. Footfest nakonec zaslouženě překonal dosavadní rekord v počtu návštěvníků a upevnil si svou pozici na festivalové scéně. Tak zase za rok!


Fotografie


Autor: Marek Hadrbolec

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Seminář grafologie pro pokročilé

Ostatní
Dům kultury Milevsko
21.11.2019 od 17:00 hod.

 

Hudební sklepy - Jan Spálený, ASPM a host

Hudba / koncert / blues
Milevsko - Galerie M
21.11.2019 od 19:30 hod.

 

Rumunská porevoluční literatura

Ostatní / Literatura
BaoDílna, Pražská 157, Tábor
21.11.2019 od 18:30 hod.

 

9. Filmový Festival ČERNÁ VĚŽ - zahajovací koncert

Hudba / koncert / filmová hudba
KD Slavie
21.11.2019 od 19:00 hod.